Administracja Prezydenta Nigru twierdzi, że członkowie gwardii prezydenckiej wystąpili przeciwko prezydentowi Mohamedowi Bazoumowi. W afrykańskim państwie mogło dojść do próby zamachu stanu.

Oficjalne konto prezydenta na Twitterze poinformowało w środę, że gwardia prezydencka zaangażowała się w „demonstrację antyrepublikańską” i „bezskutecznie” próbowała uzyskać poparcie reszty sił zbrojnych i sił bezpieczeństwa, podała Al Jazeera. Prezydent Bazoum jest prawdopodobnie przetrzymywany przez gwardzistów w swoim pałacu. Jego administracja podała, że zarówno on jak i jego rodzina są cali i zdrowi.

Według CNN także minister spraw wewnętrznych kraju, Hamadou Souley, został aresztowany przez gwardię prezydencką w środę rano i ma być przetrzymywany wraz z Bazoumem.

Pałac i sąsiednie ministerstwa zostały zablokowane przez pojazdy wojskowe w środę rano. Według doniesień personel wewnątrz pałacu również nie mógł uzyskać dostępu do swoich biur. Według reportera AFP, na którego powołuje się Al Jazeera, zwolennicy Bazouma próbowali zbliżyć się do kompleksu prezydenckiego, ale zostali rozpędzeni przez członków Gwardii Prezydenckiej, którzy oddali strzały ostrzegawcze. Tłum rozproszył się. Jedna osoba została ranna, ale nie wiadomo na razie czy na skutek postrzału.

Dowództwo sił zbrojnych wydało rozkaz, aby wojska lojalne wobec Bazouma wkroczyły do stlicy kraju Niemey w celu stłumienia próby zamachu stanu. Siły zbrojne przekazały, że są “gotowe zaatakować elementy GP [Gwardii Prezydenckiej] zaangażowane w ten atak gniewu, jeśli nie dojdą do zdrowego rozsądku”, zacytowała CNN.

Pojawiły się doniesienia ze stolicy Nigru wskazujące na „jakąś formę negocjacji”, z jednym doniesieniem sugerującym, że spiskowcy chcą, aby Bazoum „oddał władzę”. Bazoum nie wydaje się skłonny do ulegnięcia puczystom.

W specjalnym oświadczeniu Moussa Faki Mahamat, przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej, „zdecydowanie” potępił to, co nazwał „próbą zamachu stanu dokonaną przez członków sił zbrojnych, którzy całkowicie złamali swój republikański obowiązek”.

Bola Tinubu, prezydent Nigerii i przewodniczący Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), powiedział, że jest już w „ścisłych konsultacjach” z innymi przywódcami w regionie w sprawie sytuacji. Prezydent Beninu Patrice Talon ma być w drodze do Nigru. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił wszelkie próby siłowego przejęcia władzy w Nigrze i wezwał wszystkie podmioty do zachowania powściągliwości. Stany Zjednoczone, Francja i UE również potępiły pucz.

Mohamed Bazoum z Nigerskiej Partii Demokracji i Socjalizmu (PNDS), który wygrał wybory w 2021 r. jest pierwszym arabskim prezydentem położonego w regionie Sahelu państwa.

aljazeera.com/edition.cnn.com/kresy.pl

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply