Ministerstwo Obrony Nigru oraz Pentagon ogłosiły, że ostatni amerykański żołnierz opuścił afrykańskie państwo, co potwierdza cofanie się wpływów Zachodu w Sahelu.
We wspólnym oświadczeniu dwóch resortów ogłoszono, że „wycofanie sił i zasobów USA z bazy lotniczej 201 w Agadezie zostało zakończone”, podała w poniedziałek libańska telewizja Al Mayadeen. Dwa kraje potwierdziły, że działania na rzecz wycofania Amerykanów “rozpoczęły się 19 maja po wzajemnym ustaleniu warunków wycofania, a koordynacja między siłami zbrojnymi USA i Nigru będzie kontynuowana w nadchodzących tygodniach, aby zapewnić, że całkowite wycofanie zostanie ukończone zgodnie z planem”. Al Mayadeen podała, że brak szczegółów jakie interesy USA wymagają tej dalszej koordynacji.
Libańska telewizja przypomniała, że wycofywanie wojsk USA w Nigru w rzeczywistości rozpoczęło się jeszcze w marcu po tym, jak wojskowy rząd tymczasowy afrykańskiego państwa zerwał umowę wojskową ze Stanami Zjednoczonymi ze skutkiem natychmiastowym, powołując się na interesy narodu.
W maju obie strony ogłosiły, że osiągnęły porozumienie w tej sprawie po kilku dniach rozmów między delegacją Departamentu Obrony USA a nigerskimi wojskowymi.
Odejście Amerykanów następuje po wcześniejszym wycofaniu się Francuzów, byłej kolonialnej metropolii Nigru.
Niger był ostatnim państwem w regionie Sahelu, które mocarstwa zachodnie mogły uważać za sojusznika. Zmieniło się to na skutek wojskowego zamachu stanu w Niamey, który wyniósł w lipcu zeszłego roku do władzy wojskową Narodową Radę Ochrony Ojczyzny z gen. Abdourahamanem Tchianim na czele.
Zamach został ostro skrytykowany przez ONZ, Wspólnotę Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), Francję oraz USA. ECOWAS zagroził Nigrowi poważnymi sankcjami, a nawet interwencją wojskową, choć określono ją jako ostateczność. Jednak trzy państwa Wspólnoty, gdzie również rządzą wojskowi – Mali, Burkina Faso i Gwinea sprzeciwiły się im, jak rónież jakiejkolwiek interwencji w Nigrze. W efekcie Mali, Burkina Faso i Niger zawiązały formalny sojusz i zapowiedziały opuszczenie ECOWAS, a w roku bieżącym ogłosiły lipcu zawiązanie konfederacji.
Jeszcze w grudniu władze Nigru w grudniu zeszłego roku wypowiedziały dwa porozumienia o współpracy wojskowej z Unią Euruopejską i przyjęły wiceministra obrony Rosji Junus-Beka Jewkurowa. Minister obrony Nigru omówił z nim ewentualną współpracę wojskową. W efekcie Rosjanie przybyli już do tego kraju.
Niger posiada jedne z największych na świecie złóż uranu. Eksploatująca je francuska grupa Orano, potentat branży paliwa jądrowego, odnotowała w pierwszej połowie roku stratę na poziomie 133 milionów euro. Wowe władze Nigru podjęły w czerwcu decyzję o pozbawieniu francuskiego potentata kopalni Imouraren. Nałożono też zakaz na eksport uranu.
english.almayadeen.net/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!