130 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę ujawnili wczoraj (25 lipca) funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG. Zatrzymano też obywatela Rosji, który w pobliżu granicy oczekiwał, aby odebrać grupę cudzoziemców.

Na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży 3 cudzoziemców przeprawiło się przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa. Pozostałe zdarzenia zostały odnotowane na odcinkach ochranianych przez Placówki SG: w Krynkach, Narewce, Dubiczach Cerkiewnych, Czeremsze i w Mielniku. Wbrew obowiązującym przepisom polsko-białoruską granicę usiłowali pokonać między innymi obywatele: Indii, Afganistanu, Syrii, Iraku, Gambii, Jemenu, Kongo.

Na terenie gminy Krynki zatrzymano ponadto obywatela Rosji, który volkswagenem na czeskich tablicach rejestracyjnych przyjechał w rejon pogranicza odebrać grupę cudzoziemców.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Narewce zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego 29-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna był zaangażowany w organizowanie nielegalnego przekraczania granicy naszego państwa. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że zatrzymany cudzoziemiec czerpał korzyści finansowe z koordynowania i organizowania transportów nielegalnych migrantów spod granicy polsko-białoruskiej do krajów Europy Zachodniej. Stawki za przewóz migrantów wahają się od 200 do 1000 euro za osobę, dzięki czemu obywatel Ukrainy z nielegalnego procederu uzyskiwał znaczne zyski.

Zobacz też: Coraz więcej cudzoziemców w polskich więzieniach i aresztach. Najwięcej Ukraińców i Gruzinów

W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania mężczyzny ujawniono między innymi 11 kart płatniczych, 3 laptopy, tablet, 5 telefonów komórkowych oraz karty SIM różnych sieci. Zabezpieczono również woreczek strunowy z zawartością marihuany o wadze 0,6 grama.

Mężczyzna usłyszał zarzuty za udział zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowanie nielegalnego przekraczania granicy. Czynności są prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku obywatel Ukrainy zastosował tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Za popełniony czyn grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Straży Granicznej systematycznie realizują czynności skutkujące zatrzymaniem i doprowadzeniem do prokuratury organizatorów nielegalnego przekraczania granicy naszego państwa. Działania są prowadzone na terenie całego kraju. Od początku roku zatrzymano w sumie 469 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej i polsko-litewskiej. Obecnie jest prowadzonych kilkaset postępowań przygotowawczych dotyczących nielegalnej migracji. Osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności karnej.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply