Sudańska armia przeprowadziła atak powietrzny na targ w prowincji Darfur Północny, w wyniku którego zginęły setki cywilów, a dziesiątki zostały poważnie ranne – poinformowała we wtorek organizacja Emergency Lawyers, dokumentująca naruszenia praw człowieka w Sudanie.
Według grupy prawników – armia dokonała „okrutnej masakry”, bombardując targ Tora w Darfurze Północnym. – „Celowe atakowanie cywilów stanowi zbrodnię wojenną i rażące naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego” – podkreślono w oświadczeniu.
„Samoloty bojowe sudańskich sił zbrojnych dopuściły się koszmarnej masakry, dokonując ślepego uderzenia lotniczego na targowisko w Darfurze Północnym. Zginęły setki cywilów, a dziesiątki zostały poważnie ranne” – przekazała grupa działaczy prawnych Emergency Lawyers.
Z powodu awarii sieci telekomunikacyjnej w regionie Darfuru agencja AFP nie była w stanie niezależnie zweryfikować liczby ofiar.
Sudan pogrążony jest w konflikcie od kwietnia 2023 roku, kiedy to wybuchły walki pomiędzy rządowymi siłami zbrojnymi a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF). Starcia te są efektem rozpadu wcześniejszego sojuszu, który w 2021 roku doprowadził do obalenia popieranego przez Zachód rządu i przejęcia władzy przez juntę wojskową.
Konflikt toczy się między generałem Abdelem Fattahem al-Burhanem, który stanął na czele kraju po przewrocie, a Mohamedem Hamdanem Dagalo, dowódcą RSF. Siły RSF, oskarżane przez Stany Zjednoczone o ludobójstwo w Darfurze, obarczyły armię odpowiedzialnością za poniedziałkową masakrę na targowisku.
Dominacja sił rządowych w powietrzu
Pomimo że RSF posiada nowoczesne drony, sudańska armia kontroluje przestrzeń powietrzną dzięki przewadze w lotnictwie bojowym. Samoloty sił rządowych regularnie bombardują pozycje RSF w Darfurze.
Sytuacja w Sudanie pozostaje dramatyczna, a trwający od niemal dwóch lat konflikt pochłonął tysiące ofiar i doprowadził do destabilizacji kraju.
Z powodu długiego konfliktu z Sudanu wyjechało już ponad milion uchodźców. Ich głównym kierunkiem jest Sudan Południowy. Kraj ten powstał w 2011 r. po latach walk o secesję wobec Sudanu. Stał się jednym z najbiedniejszych państw. Według większości szacunków jest najbiedniejszy na świecie, lub drugi od końca.
Znacznie większa, dochodząca do 10 mln, jest liczba uchodźców wewnętrznych.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!