Sudańska armia przeprowadziła atak powietrzny na targ w prowincji Darfur Północny, w wyniku którego zginęły setki cywilów, a dziesiątki zostały poważnie ranne – poinformowała we wtorek organizacja Emergency Lawyers, dokumentująca naruszenia praw człowieka w Sudanie.

Według grupy prawników – armia dokonała „okrutnej masakry”, bombardując targ Tora w Darfurze Północnym. – „Celowe atakowanie cywilów stanowi zbrodnię wojenną i rażące naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego” – podkreślono w oświadczeniu.

„Samoloty bojowe sudańskich sił zbrojnych dopuściły się koszmarnej masakry, dokonując ślepego uderzenia lotniczego na targowisko w Darfurze Północnym. Zginęły setki cywilów, a dziesiątki zostały poważnie ranne” – przekazała grupa działaczy prawnych Emergency Lawyers.

Z powodu awarii sieci telekomunikacyjnej w regionie Darfuru agencja AFP nie była w stanie niezależnie zweryfikować liczby ofiar.

Sudan pogrążony jest w konflikcie od kwietnia 2023 roku, kiedy to wybuchły walki pomiędzy rządowymi siłami zbrojnymi a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF). Starcia te są efektem rozpadu wcześniejszego sojuszu, który w 2021 roku doprowadził do obalenia popieranego przez Zachód rządu i przejęcia władzy przez juntę wojskową.

Konflikt toczy się między generałem Abdelem Fattahem al-Burhanem, który stanął na czele kraju po przewrocie, a Mohamedem Hamdanem Dagalo, dowódcą RSF. Siły RSF, oskarżane przez Stany Zjednoczone o ludobójstwo w Darfurze, obarczyły armię odpowiedzialnością za poniedziałkową masakrę na targowisku.

Dominacja sił rządowych w powietrzu

Pomimo że RSF posiada nowoczesne drony, sudańska armia kontroluje przestrzeń powietrzną dzięki przewadze w lotnictwie bojowym. Samoloty sił rządowych regularnie bombardują pozycje RSF w Darfurze.

Sytuacja w Sudanie pozostaje dramatyczna, a trwający od niemal dwóch lat konflikt pochłonął tysiące ofiar i doprowadził do destabilizacji kraju.

Z powodu długiego konfliktu z Sudanu wyjechało już ponad milion uchodźców. Ich głównym kierunkiem jest Sudan Południowy. Kraj ten powstał w 2011 r. po latach walk o secesję wobec Sudanu. Stał się jednym z najbiedniejszych państw. Według większości szacunków jest najbiedniejszy na świecie, lub drugi od końca.

Znacznie większa, dochodząca do 10 mln, jest liczba uchodźców wewnętrznych.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz