O godzinie 22 zakończyło się referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, traktowania podatników oraz finansowania partii politycznych.

Państwowa Komisja Wyborcza nie ujawniła żadnych, nawet cząstkowych danych o frekwencji. Będzie ona wyliczona dla każdego z pytań osobno. PKW każe czekać na oficjalne dane do godziny 18 dnia jutrzejszego. Według komentarzy medialnych należy się jednak spodziewać niskiego poziomu partycypacji obywateli w dzisiejszym plebiscycie.

Jeszcze przed zamknięciem lokali referendalnych w tym duchu wypowiedział się Paweł Kukiz, największy polityczny orędownik referendum. Jak napisał na swoim profilu na portalu społecznościowym: “Dzień 06.09.2015 przejdzie do historii jako dzień triumfu reżimu partyjnego nad Obywatelem”. Kukiz dziękowała “prawdziwym WoJOWnikom”, jak uznał “Pamiętajcie- my już wygraliśmy. Mamy czyste sumienia i do historii przejdziemy jako bohaterowie. Jesteście Wielcy i Wspaniali. Jesteście obywatelską elitą, twardzi jak skała, niepokonani. Za 7 tygodni weźmiemy odwet na Systemie”.

W czasie referendum doszło do dziesięciu incydentów. Nie miały one wpływu na przebieg głosowania. W czasie najpoważniejszego w jednym z lokali 62-letni mężczyzna podarł kartę do głosowania. Został zatrzymany przez policję. Grozi mu do 3 lat więzienia.

tvp.info/wp.pl/facebook.com/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zolwo
    zolwo :

    Coraz bardziej zastanawia mnie postawa Kukiza. Przecież pytanie o finansowanie partii było tak nieprecyzyjne, że również mogło pójść w kierunku “obywatel chce zmiany finansowania partii, więc wprowadzimy ustawę, że każda partia dostanie po 50 mln zł albo po 10% PKB” i wszystko by było zgodnie z referendum. Czemu to pytanie nie brzmiało precyzyjnie “Czy jesteś za zniesieniem finansowania partii ze skarbu państwa?”?.

    • wepwawet
      wepwawet :

      To prawda – sam się zastanawiałem za czym tak naprawdę głosuję, oba pytania to pic na wodę. Efektywności JOW zależy od tego jak się napisze ustawę – więc w pytaniu powinny być zawarte jakieś podstawowe założenia projektu. Inaczej parlament może wysmażyć taką ustawę, że wszystkim zwolennikom JOW włosy staną dęba w przerażeniu. Podobnie pytanie o finansowanie partii politycznych. Głosując na “Nie” równie dobrze można głosować za zwiększeniem środków finansowych – wszystko w zależności od tego jak to pytanie zostanie zinterpretowane przez rządzących. — Trzecie pytanie, cóż to akurat było jednoznaczne, ale bezprzedmiotowe. — Ogólnie Bronisław K. zrobił dobry a kosztowny CYRK. Za co wdzięczny jestem. 😀