Wiceprzewodniczący Rady Miasta Szczecina Marcin Biskupski (PO) w dyskusji nad nazwą nowego ronda w mięcie powiedział, dlaczego władze miasta wolą honorować Niemców i osoby związane z Niemcami, a nie np. żołnierzy NSZ.

We wtorek Rada Miasta Szczecina debatowała nad nazwą dla nowo wybudowanego ronda. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych zaproponował, by nadać mu imię kpt. Lecha Karola Neymana, żołnierza i komendanta Okręgu Pomorskiego NSZ, zamordowanego przez komunistów w więzieniu mokotowskim i pochowany bezimiennie na „Łączce”. Kpt. Neyman opowiadał się też za tym, by zachodnie granice Polski oprzeć na Odrze i Nysie Łużyckiej. Jego sylwetkę przedstawiał radny PiS Dariusz Matecki.

Propozycja ta została jednak odrzucona. Większość radnych Szczecina, z Koalicji Obywatelskiej (PO-Nowoczesnej) i komitetu Bezpartyjni Pomorze Zachodnie prezydenta miasta Piotra Krzystka zdecydowała, że rondo będzie nosić imię Marii Baranowskiej – Dohrn, tłumaczki języka niemieckiego, która wyszła za niemieckiego przyrodnika Antona Dohrna i mieszkała na terenie dzielnicy Prawobrzeże.

 

Podczas dyskusji radna Nowoczesnej Edyta Łongiewska-Wijas, która przedstawiła się jako mieszkanka Prawobrzeża oświadczyła, że mieszkańcy tej dzielnicy mają “problem z tożsamością”. Jej zdaniem postać Polki, która w XIX wieku związała się z niemiecką, zasłużoną dla ówczesnego Szczecina rodziną, służy pogłębianiu więzi z miejscem w którym obecnie żyją.

Przeczytaj: Szczecin: samorządowcy z PO nie chcą pomnika ofiar ukraińskiego ludobójstwa

Czytaj również: Szczecin: Postawiono kamień węgielny pod budowę pomnika ofiar UPA

Pod koniec dyskusji radny PO Marcin Biskupski, przedstawiciel Prawobrzeża i wiceprzewodniczący Rady Miasta odnosząc się do tego, dlaczego władze Szczecina tak honorują Niemców, powiedział:

– Honorujemy Niemców, bo Szczecin ma dłuższą historię jako miasto niemieckie, niż jako polskie… Ja wiem, że Pana to boli, ale Niemcy są naszym partnerem gospodarczym (…).

Przeczytaj: Wrocław i Szczecin to taka sama ojczyzna Polaków jak Kresy Wschodnie

radioszczecin.pl / magnapolonia.org / Kresy.pl

21 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • Briann
      Briann :

      @dls Maverick No a ty jaka wersją historii się posługujesz? Kogo to teraz obchodzi ze Szczecin był niemieckim miastem? Niemcy wywołały i przegrały najstraszniejszą wojnę w historii .Utrata terenów była kontrybucją na rzecz wygranych i to drobną kontrybucja biorąc pod uwagę że była na poważnie brana opcja likwidacji państwa niemieckiego .,Teraz skamleć mogą tylko folksdojcze którym blisko i tęskno do heimatu.

      • jwu
        jwu :

        @Briann Utrata była kontrybucją na rzecz wygranych,co jest faktem.Tylko musisz zrozumieć jedno ,że Polska do tego grona nie należała.A wg.brytoli i jankesów ,którzy klepnęli polską granicę na wschodzie ,ta na zachodzie miała zostać bez zmian,czyli tak jak przed wybuchem wojny.To ,że mamy te tereny, zawdzięczamy tylko i wyłącznie Stalinowi .I nawet największy rusofob tego nie zakrzyczy.Co wcale nie oznacza ,że jestem jego fanem.

        • Briann
          Briann :

          @jwu Oczywiście że wiem że dano nam te ziemie i nikt nie pytał czy je chcemy czy nie.Po prostu stało się i już.Podważając prawa do tych ziem podważa się traktat pokojowy i akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec .Bezwarunkowa znaczy to co znaczy – to że przegrywający zdaje się na łaskę i niełaskę przeciwnika .

          • jwu
            jwu :

            @Briann Bezwarunkowo było w 1945 roku,w tej chwili nic już nie jest bezwarunkowo.I żeby było śmieszniej, to nawet nasz obecny rząd, coraz bardziej podważa ustalenia ładu jałtańskiego.

    • Poznaniak74
      Poznaniak74 :

      @dls Maverick A gdzieś ty tej “historii” się nauczył? Szczecin był pierwotnie SŁOWIAŃSKIM MIASTEM, STOLICA SŁOWIAŃSKIEGO KSIĘSTWA WŁACZONEGO W SKŁAD CESARSTWA (oficjalnie funkcjonujacego jako “Rzymskie”), podobnie jak Praga, czyli stolica słowiańskiego Księstwa/Królestwa Czech. Nastepnie wchodził w skład Królestwa Szwecji, a potem Królestwa Prus. Częścią PAŃSTWA NIEMIECKIEGO, czyli “NIEMIECKI” stał się on od czasu powołania tego państwa, czyli od 1871 roku…

      • jwu
        jwu :

        @Poznaniak74 Zapomniałeś napisać o Wikingach,a w późniejszym okresie Duńczykach.Idąc dalej Twoim tokiem myślenia ,to połowa Europy i płn.Afryki powinny należeć do Włoch ,czyli potomków starożytnych Rzymian.A o cesarstwie Dżingis chana,nawet nie wspominam.

        • Gaetano
          Gaetano :

          @jwu Trochę nadinterpretujesz z tą całością. Nie zapominaj, że R. Dmowski, który w swoim memoriale wyraził gotowość rezygnacji z historycznych granic z 1772r., również akcentował “…historyczne ziemie: Poznańskie i Prusy Zachodnie z Gdańskiem, Górny Śląsk i południowy pas Prus Wschodnich”. A chyba zgodzimy się co do tego, że kto jak kto, ale ten ojciec polskiej państwowości romantykiem nie był. Koniec końców Stalin powiedział pozostałym bandziorom, że ziemie na zachodzie będą w granicach, które mamy dziś, z czego R. Dmowski, gdyby żył, byłby nader zadowolony. Zważ, że taka Wielkopolska również była uznawana za ziemie niemieckie i gdyby mądrzy Wielkopolanie nie chwycili w odpowiednim momencie za broń, mogłoby być różnie, również z dzisiejszym jej postrzeganiem.

  1. lp
    lp :

    Jakoś mi to zgrzyta bo może w następnym kroku Aleja Fryderyka Wielkiego, potem jakaś Kaiserstrasse, Ludendorfplatz a w końcu AH coś tam, bo to Niemiec był i na pewno czymś się Szczecinowi przysłużył.

  2. marvix
    marvix :

    Gdyby tak się zagłębić w historie to … Szczecin podobnie jak większość miejscowości na Pomorzu została założona przez Słowian. Szczecinem jak i większością miast Pomorza podczas panowania ‘Niemiców (cesarstwam, prus itp) rządzili potomkowie rodów książęcych słowian (np. ród Gryfitów) … bardzo wiele osad także w samych Niemczech wschodnich ma słowiańskie korzenie poczynając od Berlina. Badania genealogicznie potwierdzają, że nawet 50% mieszkańców tych ziem korzenie słowiańskie (R1a). Ale rozumiem, że w tym wypadku chodzi o tak zwane ‘lizanie tyłka’ niemiaszkom, którzy zasłużyli się tym, że wyrógali z ziem wschodnich języki słowiańskie i kulturę słowiańską. Jeszcze w XIX wieku na tak zwanych ‘ziemiach odzyskach’ było bardzo wiele ludności słowiańskiem która od dawien dawna mówiła w różnych dialektach słowiańskich. Także Polacy mają jak najbardziej prawo stawiać pomniki, bo Szczecin wcale taki niemiecki to nie był, a to, że należał do Prus i okoliczna ludność została zgermanizowana to raczej nie plus. Nauczycielka języka niemieckiego. Ciekawe. Pewnie czynnie brała udział w germanizacji. Radny PO to po prostu miernota intelektualna.. oraz zwykły ‘cwaniaczek’ polityczny. Właśnie przez takich warchołów Polska dawno temu się rozsypała (w XVII w).

  3. tagore
    tagore :

    Znajomość historii ziemi na ,której osadzono tego przywiezionego w “kanie” raczej nikła.
    Ale jest to kolejny argument za tym by usunąć z Polski niemieckie fundacje partyjne realizujące niemiecką rację stanu w Polsce.

  4. KazimierzS
    KazimierzS :

    @dls Maverick
    Na przełomie XI i XII wieku najludniejszym miastem w Europie był Londyn. Drugim po Londynie był… Szczecin. Niemcy wtedy zorganizowali “wyprawę krzyżową” i katolicki Szczecin eksterminowali – wyrżnęli i spalili.
    Szczecin należał do Niemiec (łącznie z Prusami) zaledwie przez dwieście kilkadziesiąt lat.

  5. 1000_szabel
    1000_szabel :

    Zatem, żeby być konsekwentnym, Panie Biskupski, walizki do ręki i wypierniczać do Niemiec. 😉
    A tak na marginesie… zgadnijcie, po czyjej stronie opowiedziałyby się środowiska PO, gdyby którykolwiek rząd polski, chcąc reparacji od Niemiec doprowadził do stanu prawnego, że Polska nie jest kontynuacją PRL-u, a Niemcy w odpowiedzi uznałyby traktat o granicy polsko-niemieckiej a nie obowiązujący i podniosłyby kwestię rewindykacji granic. Bo teraz po tych słowach to już nie mam nawet cienia wątpliwości.

    • Briann
      Briann :

      @1000_szabel Niemcy nic nie mogą bo granice reguluje akt bezwarunkowej kapitulacji i jedyne roszczenia Niemiec o ile by wystąpiły to musiałyby być skierowane do Rosji,GB i USA bo to oni ustanawiali powojenne granice.

        • Gaetano
          Gaetano :

          @jwu Zgadza się. Również tego samego dnia Bundestag przyjął rezolucję, w której stwierdzono, że układy zawarte przez RFN nie przesądzają w przyszłości treści traktatu pokojowego z Niemcami i nie stanowią prawnego uzasadnienia granic istniejących obecnie. Nie bez znaczenia był też traktat o normalizacji stosunków między RFN z ZSRR z sierpnia 1970. Ale był to wielki sukces dyplomacji PRL-u; smutne to, że wtedy jakaś była, w przeciwieństwie do tego pełzającego czegoś, co obserwujemy dzisiaj.