Bazyli Baran, radny Platformy Obywatelskiej stwierdził, że zamiast pomnika ofiar Ukraińców lepszy byłby pomnik ofiar akcji „Wisła”.

Podczas posiedzenia Komisji Kultury szczecińskiej Rady Miasta na temat planu budowy na Cmentarzu Centralnym pomnika ofiarom ukraińskiego nacjonalizmu na Kresach doszło do burzliwej dyskusji. Radni Platformy Obywatelskiej oskarżają inicjatorów pomysłu o otwieranie frontu walki z Ukrainą.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jerzy Mużyło, prezes Stowarzyszenia Kresy Wschodnie-Dziedzictwo i Pamięć, które chce pomnika ofiar ukraińskiego nacjonalizmu przypomniał, że na ziemi szczecińskiej mieszka obecnie niezliczona rzesza kresowiaków. Wśród nich wielu było dotkniętych syndromem, jak to się delikatnie mówi, nacjonalizmu ukraińskiego. Przez dziesiątki lat te środowiska nie mogły przebić się z tym, aby na ziemi szczecińskiej takiego upamiętnienia dokonano. Myślę, że Szczecin powinien dokonać takiego upamiętnienia wzorem innych dużych miast w Polsce. Mamy ostatnich świadków, którzy jeszcze żyją. To niezwykle ważna sprawa. To zadanie publiczne – polski Sejm podejmował uchwały w tym temacie. […] Jest [pomnik – red. ] poświęcony ofiarom nacjonalizmu ukraińskiego, także Ukraińcom, bo oni również byli ofiarami – stwierdził Mużyło.

CZYTAJ TAKŻE: Na Wołyniu poświęcą pomnik poległych w walce z „polskimi okupantami” [+FOTO]

Stanowczo przeciw pomnikowi wypowiedział się Bazyli Baran, radny Platformy Obywatelskiej. Oświadczył, że jest zdumiony inicjatywą budowy pomnika ofiar Ukraińców. Baran stwierdził: Szczecin chlubił się zawsze tym, że jest miastem wielonarodowym i wielokulturowym. Mniejszość ukraińska jest największą mniejszością w Szczecinie, mamy do tego prawdopodobnie już kilkadziesiąt tysięcy młodych Ukraińców zarejestrowanych w naszych firmach. Ta inicjatywa to jest otwieranie kolejnego frontu!

Radny PO wezwał także do „opamiętania się”. Rano podano informację, że Polska oficjalnie wystąpiła do Niemiec o bilion dolarów reparacji, mamy wojnę z Rosjanami o Smoleńsk i pomniki, i otwieramy front z Ukrainą. Co Szczecin i ta ziemia ma wspólnego z nacjonalizmem ukraińskim? Na Boga, opamiętajcie się! Jeśli chodzi o pomniki, to ja od trzech kadencji zabiegam o pomnik tych, którzy nie powrócili z misji. Powinien też powstać pomnik wywózki Żydów ze Szczecina. Oczekiwałbym pomnika ofiar akcji „Wisła” – stwierdził szczeciński samorządowiec.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: powstanie pomnik ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Jednogłośna uchwała miejskich radnych

Podobne zdanie jak Bazyli Baran miała Joanna Bródka również z PO: Na ostatniej sesji Rady Miasta prezydent Piotr Krzystek mówił, że tysiące Ukraińców przyjeżdżają do Szczecina, żeby pracować, żeby budować nasz szczeciński PKB, są tu mile widziani.

Dodała również: Moim zdaniem robienie teraz takiego pomnika, jeszcze naprędce, nie ma racji bytu. To nie jest dobry kontekst historyczny. Chciałabym, żebyśmy nie przyłączali się do postaw agresywnych i negatywnych. W moim przekonaniu taki pomnik by dzielił.

kresy.pl / 24kurier.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zefir
  zefir :

  Barania głowa Bazylego,Szczecina radnego niczego z polskości nie rozumie.Pomnik ku czci pamięci polskich ofiar nacjonalizmu banderowskiego na Kresach,ma niewiele wspólnego z podważaniem wielokulturowego i wielonarodowego charakteru Szczecina,o co Baran się martwi.Okoliczność,że w Szczecinie przebywa kilkudziesięciotysięczna mniejszość ukraińska,polskości Szczecina nie rozmywa i nie pomniejsza-w przeciwnym wypadku ukraińskich gości należałoby wyprosić ze Szczecina.W Szczecinie obowiązuje prawo polskie,czego Baran też nie rozumie.Postawa Barana,Bródki,prezydenta Krzysteka i całej tej PO-wskiej antypolskiej ferajny wskazuje,że martwią się nie o Ukraińców,lecz ich zwyrodniały banderowski odłam od którego Ukraińcy uciekają.

 2. greg
  greg :

  Pluc temu baranowi w twarz do skutku, tak jak wladze banderowskiej Ukrainy pluja Polakom. Ta zaprzana skundkona kreatura lub ogniwo ukrainskiej banderowskiej V kolumny w Polsce ma duze doswiadczenie, to z pewnoscia powie, ze to deszcz pada. Nie potrzeba nam w Polsce Ukraincow negacjonistow wolynskich. A gdyby tak ktos temu tlukowi bestialako wymordowal cala rodzine, ciekawe czy ta kreatura by milczala, powodowana
  falszywa troska o dobre stosunki z potomkami wychwalajacymi kata?! Takich debili do psychiatryka lub do pierdla, zdrajce!

 3. greg
  greg :

  I znowu klania sie swieta ZASADA WZAJEMNOSCI we wzajemnych stosunkach. Gdybys tak antypolski PO.ebie i barani lbie, mowil nie po mysli banderowskich wladz na UPAinie, juz dawno bylbys odstrzelony przez jakis tzw. Prawy Sektor lub inne liczne bojowki i bandy, latajace z bronia po tym kraju, wiec stul pysk, kanalio!