Prezydent Władimir Putin powiedział w środę, że Rosja jest technicznie gotowa na wojnę nuklearną. Dodał, że wysłanie przez USA wojsk na Ukrainę zostanie uznane za znaczącą eskalację konfliktu.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że Rosja jest technicznie gotowa na wojnę nuklearną. Dodał, że wysłanie przez USA wojsk na Ukrainę zostanie uznane za znaczącą eskalację konfliktu.

“Z wojskowo-technicznego punktu widzenia jesteśmy oczywiście gotowi” – powiedział Putin agencji informacyjnej Ria odpowiadając na pytanie, czy Rosja jest naprawdę gotowa na wojnę nuklearną.

Putin powiedział, że Stany Zjednoczone rozumieją, że jeśli rozmieszczą wojska amerykańskie na terytorium Rosji – lub na Ukrainie – Rosja potraktuje to posunięcie jako interwencję.

“(W USA) jest wystarczająca liczba specjalistów w dziedzinie stosunków rosyjsko-amerykańskich i w dziedzinie powściągliwości strategicznej” – powiedział Putin.Dlatego nie sądzę, że tutaj wszystko zmierza (w kierunku konfrontacji), ale jesteśmy na to gotowi”.

Zobacz też: Putin ostrzega Zachód przed wojną nuklearną

Jak poinformował w niedzielę The New York Times, cytując anonimowych urzędników amerykańskich, zaniepokojenie Białego Domu pod koniec 2022 r. możliwością rozpoczęcia przez Rosję ataku nuklearnego na Ukrainę było na tyle duże, że administracja prezydenta USA powołała grupy robocze w celu opracowania planu reakcji.

Jak wynika z publikacji, Biały Dom uważał, że reakcja USA na to zagrożenie nie powinna mieć charakteru nuklearnego, zauważył jednak, że powinna to być swego rodzaju „dramatyczna reakcja” – być może nawet konwencjonalny atak na jednostki, które wystrzeliły broń nuklearną.

Administracja prezydenta Bidena była przekonana, że w przeciwnym razie ryzykowałaby zachęcaniem nie tylko Putina, ale także każdego innego autorytarnego przywódcy posiadającego arsenał nuklearny – dużego i małego – czytamy w publikacji. Według NYT niektórzy uważali, że publiczne ostrzeżenia Rosji o przygotowaniach Ukrainy do użycia „brudnej bomby” były pretekstem do wyprzedzającego ataku nuklearnego.

Gry wojenne w Pentagonie i ośrodki doradcze wokół Waszyngtonu wyobrażały sobie, że użycie przez Putina broni taktycznej – być może z późniejszym zagrożeniem jeszcze większą detonacją – może nastąpić w innych okolicznościach.

Jak czytamy w artykule, jedna z symulacji przewidywała udaną ukraińską kontrofensywę, która zagroziłaby utrzymaniu Krymu przez Rosję, druga zaś dotyczyła żądania Moskwy, aby Zachód zaprzestał wszelkiego wsparcia wojskowego dla Kijowa w celu podziału NATO.

NYT wskazuje, że w połowie listopada 2022 roku dyrektor CIA William Burns spotkał się z szefem rosyjskiego wywiadu zagranicznego Siergiejem Naryszkinem, podczas którego ten pierwszy dał jasno do zrozumienia, że Rosja poniesie w takim przypadku jasne konsekwencje.

Zobacz też: Putin: udział nowoczesnej broni w rosyjskich siłach nuklearnych osiągnął 95 procent

Naryszkin miał zapewnić, że Federacja Rosyjskia nie ma zamiaru użyć broni nuklearnej.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply