Pod koniec czerwca Rankomat.pl opublikował raport, który dotyczył liczby samochodów w miastach na prawach powiatu w całej Polsce. Pierwsze miejsce zajął Przemyśl. Wyprzedził takie metropolie jak Warszawa, Poznań czy Wrocław. Statystykę zawyżają Ukraińcy, którzy rejestrują auta na „słupy”.

Tak duża liczba samochodów przypadająca statystycznie na 1000 mieszkańców, to pokłosie stanu prawnego, który funkcjonował do lutego 2019 roku. Do tego czasu obywatele Ukrainy mogli po zarejestrowaniu pojazdu na polskiego współwłaściciela wywieźć go do swojego kraju bez większych opłat. Taki proceder był zgodny z prawem i nie dotyczył tylko rejestrowania w Przemyślu, chociaż u nas był najbardziej widoczny – oświadczył Witold Wołczyk z Urzędu Miasta Przemyśla, cytowany przez portal Nowiny24.pl. Przemyśl zajął w raporcie pierwsze miejsce, z wynikiem 954 samochodów na tysiąc mieszkańców. Dla porównania: Poznań (937 na tys.), Katowice (928,4 na tys.) Warszawa (916 na tys.).

Portal powołuje się na przedstawiciela komisu samochodowego, który deklaruje, że jeszcze do niedawna Ukraińcy kupowali tu samochody rejestrując je na tzw. „słupy”. Osoby te nie są faktycznymi właścicielami pojazdu. Ich dane są zarejestrowane jedynie w celu dopełnienia formalności.

Zobacz także: Ukraiński vloger: kapitaliści budują w Polsce fabryki, zatrudniają Ukraińców a Polakom nic do tego [+VIDEO]

Następnie część Ukraińców zabierało zakupione i zarejestrowane w ten sposób samochody do swojego kraju, gdzie korzystało z nich.

„Wystarczy tylko przypomnieć, że rekordzista wśród polskich współwłaścicieli do tej pory ma zarejestrowanych na siebie około 3 tysięcy pojazdów. Stopniowo te samochody są wyrejestrowywane przez ukraińskich właścicieli, dziennie dotyczy to 2-3 pojazdów” – podkreśla Wołczyk.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Ukraińcy zagracają Przemyśl

„Eksperci rankomat.pl przygotowując ranking najbardziej zmotoryzowanych miast wzięli pod uwagę samochody osobowe, ciężarowe i motocykle zarejestrowane w 66 miastach na prawach powiatu. W utworzeniu listy posłużono się danymi GUS opracowanymi dla każdego z trzech rodzajów pojazdów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców” – wyjaśnia Rankomat.pl.

Zobacz także: Ukraińcy – czy na pewno bliscy kulturowo?

nowiny24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz