Turcja wycofała statek Oruc Reis z wód będących przedmiotem sporu z Grecją i Cyprem. Jednostka specjalizuje się w badaniach sejsmograficznych. Stało się to przed szczytem UE ws. sankcji wobec Turcji, który będzie miał miejsce za dwa tygodnie – podała w poniedziałek agencja “Reuters”.

Oruc Reis zakończył misję prowadzoną od 10 sierpnia i w poniedziałek zawinął do portu w południowo-zachodniej Turcji – poinformowało w poniedziałek ministerstwo energii Turcji. “Przed wpłynięciem do portu Antalya nasz statek zebrał blisko 10,9 tys. km dwuwymiarowych (2D) danych sejsmograficznych” – podkreślił resort.

Statek kompletował dane geofizyczne dotyczące złóż ropy naftowej, które znajdują się na szelfie zlokalizowanym między północną częścią Cypru i wybrzeżem tureckim.

“Reuters” przypomina, że już raz Turcja wycofała swoją jednostkę z Morza Śródziemnego. Miało to związek z posiedzeniem Rady Europejskiej, które odbyło się w dniach 15-16 października. MSZ Turcji podkreślało wówczas, że przerwanie misji miało być “daniem szansy dyplomacji”. Misja została wznowiona, ponieważ zdaniem Turcji rezultaty były mało zadowalające – przypomina agencja.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Turcja: Erdogan do UE: Nie ulegniemy “podwójnym standardom” i “atakom”

Agencja “Reuters” powołuje się na portal refinitiv.com, który zajmuje się monitorowaniem ruchów statków. Z informacji portalu wynika, że w poniedziałek rano Oruc Reis był już w porcie. Z kolei prowadzący odwierty statek Yavuz przybliżał się ku południowemu wybrzeżu Turcji na Morzu Śródziemnym.

W dniach 11-12 grudnia bieżącego roku odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. Tematem rozmów, obok przyszłej, siedmioletniej perspektywy budżetowej, będą także proponowane przez Francję, ewentualne sankcje UE względem Turcji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Badania sejsmiczne, które Turcja prowadzi w spornym rejonie Morza Śródziemnego wywołały napięcia z państwami UE – Grecją oraz Cyprem. Josep Borrell, szef unijnej polityki zagranicznej oświadczył w listopadzie, że retoryka Turcji w kwestii Cypru zaostrza napięcia z UE, zaś Ankara musi zrozumieć, że jej działanie oddala ten kraj od bloku.

Zobacz także: Grecja, Cypr i Egipt wzywają Turcję do zaprzestania agresywnego działania

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply