Rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył, że „czerwoną linią” dla Rosji, pod względem bezpieczeństwa, byłoby rozszerzenie infrastruktury wojennej NATO na Ukrainę, np. zainstalowanie tam rakietowych systemów uderzeniowych.

We wtorek podczas swojego wystąpienia na forum WTB „Rosja wzywa” (Rossija Zawut), prezydent Rosji Władimir Putin odpowiadając na pytanie o tzw. czerwone linie dla Moskwy pod względem bezpieczeństwa dotyczą przede wszystkim potencjalnych zagrożeń, „które mogą pojawić się na terytorium” Ukrainy.


Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas piątkowego programy "Graffiti" na antenie Polsat News poinformował, że ministerstwo rozważa wprowadzenie częściowego obowiązku szczepień. (więcej…)


W wywiadzie dla BBC premier Mateusz Morawiecki wzywał, żeby „obudzić się z tej geopolitycznej drzemki” i zareagować na działania Białorusi oraz Rosji, póki nie jest za późno. Jego zdaniem, Kreml dąży do dezintegracji UE i destabilizacji regionu.

W wywiadzie dla brytyjskiej stacji BBC premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na powagę sytuacji geostrategicznej, nie tylko na granicy z Białorusią, ale też w całym regionie. Wezwał kraje europejskie do podjęcia zdecydowanych działań w związku z różnymi kryzysami, z jakimi mamy obecnie do czynienia. Jego zdaniem sojusznicy powinni „połączyć fakty”, bo za kilka miesięcy może być już za późno na reakcję.


Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


Rosyjskie siły zbrojne dyslokowały na jedną z Wysp Kurylskich wyrzutnie rakiet systemu "Bastion". Archipelag od lat jest przedmiotem pretensji terytorialnych Japonii.

Zestawy rakietowe zostały rozmieszczone na wyspie Matua położonej w centralnej części archipelagu Kuryli. "Na tej wydzielonej wyspie w centralnej części archipelagu Kuryli rakietowcy Floty Oceanu Spokojnego będą pełnić całodobową wachtę kontrolując przylegający akwen ze strefami cieśnin" - agencja informacyjna Interfax zacytowała czwartkowe oświadczenie tej Floty.

Zestawy rakietowe i ich obsługa zostały dostarczone na Matua dużymi okrętami desantowymi. Pozycje zostały umocnione i obudowane składami zapasów. Trwa budowa "autonomicznego miasteczka wojskowego", które zapewni żołnierzom możliwość stacjonowania przy rozmieszczonym sprzęcie. Może to wskazywać na to, że spędzą oni na tych pozycjach dłuższy czas.


Mark Brzezinski, nominowany na nowego ambasadora USA w Polsce wystąpił przez Komisją Spraw Zagranicznych amerykańskiego Senatu.

Relacja z wysłuchania Brzezinskiego przez senatorów pojawiła się w czwartek na portalu TVP Info. W jego trakcie nie zabrakło ideologicznych deklaracji ze strony Brzezinskiego. "Będę kontynuował promocję naszych wspólnych zobowiązań, by wspierać fundamentalne swobody i praworządność jako niezbędne dla demokracji i centralne dla relacji USA–Polska" - podkreślił wagę kwestii ideologicznych dyplomata.

Występując w Senacie Brzezinski położył szczególny nacisk na kwestie "bezstronnego sądownictwa, niezależnych mediów i poszanowania praw człowieka dla wszystkich, w tym osób LGBTQI+ i członków innych mniejszości". Twierdził, że będzie podejmował te kwestie w kontaktach z władzami Polski ponieważ "Ameryka jest za równością".


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest