Sojusz Północnoatlantycki planuje dalsze umacnianie swojej pozycji w rejonie Morza Czarnego, w tym poprzez ścisłą współpracę z Ukrainą i Gruzją – pisze ukraiński portal Europejska Prawda powołując się na słowa sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Według brukselskiego korespondenta Europejskiej Prawdy Stoltenberg zapowiedział dalsze wzmacnianie obecności wojskowej NATO w regionie czarnomorskim podczas briefingu w przededniu rozpoczynającej się we wtorek wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu.

Stoltenberg nazwał region czarnomorski “strategicznie ważnym dla NATO”, w związku z czym Sojusz ściśle współpracuje z partnerami – Ukrainą i Gruzją, a także trzema krajami członkowskimi – Bułgarią, Turcją i Rumunią leżącymi nad Morzem Czarnym. “NATO ma ogromną obecność w regionie: mamy obecność morską, a także wielonarodową brygadę na czele której stoi Rumunia” – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO wyjaśnił, że Sojusz znacznie zwiększył swoją obecność w regionie, ponieważ widzi, że Rosja narusza integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy i Gruzji.

„Zwiększamy nasze wsparcie polityczne i praktyczne. Widzimy, że Rosja zwiększa swoją obecność wojskową, w szczególności na Krymie, dlatego musimy dalej wzmacniać swoje pozycje” – dodawał Stoltenberg.

Jak podawaliśmy, w sobotę rosyjski myśliwiec Su-27 usiłował przechwycić samolot rozpoznawczy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych RC-135 nad Morzem Czarnym. W ostatnich miesiącach do takich incydentów dochodzi nad tym akwenem regularnie.

CZYTAJ TAKŻE: Ławrow: Jesteśmy zaniepokojeni aktywnością NATO w pobliżu rosyjskich granic

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply