W niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że jego kraj postrzega siebie jako nieodłączną część Europy, lecz nie ulegnie “podwójnym standardom” i “atakom”. Wezwał Unię Europejską do “dotrzymania obietnic” w związku ze sprawami członkostwa oraz uchodźców.

Erdogan przemawiał w niedzielę do członków swojej partii w formie wideokonferencji. “Postrzegamy siebie jako nieodłączną część Europy. (…) Nie oznacza to jednak, że będziemy ulegać jawnym atakom na nasz kraj i naród, zawoalowanej niesprawiedliwości i podwójnym standardom” – oświadczył prezydent Turcji, cytowany przez agencję AP.

Agencja AP zwróciła uwagę, że członkowie UE podnieśli w ostatnich tygodniach kwestię możliwości wprowadzenia sankcji wobec Turcji. Miałyby być spowodowane prowadzonymi przez nią badaniami sejsmicznymi oraz roszczeniami do zasobów węglowodorów na spornym obszarze we wschodniej części Morza Śródziemnego.

“Dotrzymajcie obietnic danych naszemu krajowi, od pełnego członkostwa po kwestię uchodźców. Zawiążmy bliższą i bardziej efektywną współpracę” – zaapelował turecki prezydent. Odniósł się w ten sposób do umowy z 2016 r., zgodnie z którą Turcja ograniczyła wjazdy imigrantów do Europy w zamian za zniesienie wiz i pomoc finansową.

“Nie sądzimy, że mamy jakiekolwiek problemy z krajami lub instytucjami, których nie można rozwiązać przez politykę, dialog i negocjacje” – dodał Erdogan.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Badania sejsmiczne, które Turcja prowadzi w spornym rejonie Morza Śródziemnego wywołały napięcia z państwami UE – Grecją oraz Cyprem. Josep Borrell, szef unijnej polityki zagranicznej oświadczył w listopadzie, że retoryka Turcji w kwestii Cypru zaostrza napięcia z UE, zaś Ankara musi zrozumieć, że jej działanie oddala ten kraj od bloku.

Zobacz także: Grecja, Cypr i Egipt wzywają Turcję do zaprzestania agresywnego działania

apnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply