Protesty na Białorusi: kogo popierają Ukraińcy? [SONDAŻ]

Protesty na Białorusi popiera mniej niż połowa Ukraińców, a niemal co trzeci opowiada się za Aleksandrem Łukaszenką – wynika z badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.

Podczas badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii, ukraińskich respondentów zapytano, czy w związku z protestami na Białorusi popierają protestujących, czy prezydenta Aleksandra Łukaszenkę. 45,3 proc. Ukraińców odpowiedziało, że popiera protestujących, a 31,3 proc. – białoruskiego prezydenta. 23,4 proc. nie potrafiło odpowiedzieć jednoznacznie lub odmówiło odpowiedzi.

Bardziej szczegółowe dane pokazują, że protestujących na Białorusi popierają częściej mieszkańcy zachodniej (58,5 proc.) i centralnej (50,6 proc.) Ukrainy. Odpowiednio, Łukaszenkę popiera tam 20,3 i 26,5 proc. badanych. Białoruski prezydent jest jednak wyraźnie popierany we wschodniej i południowej części kraju, odpowiednio 44,9 proc. i 42 proc. Poparcie dla demonstrantów deklaruje 32,6 proc. respondentów z południowej Ukrainy i niespełna 30 proc. ze wschodu. Średnio co czwarty ankietowany nie udzielił odpowiedzi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W badaniu KMIS sprawdzono też, jak poparcie dla protestujących na Białorusi czy Łukaszenki rozkłada się w poszczególnych elektoratach. Dokonano tu rozbicia na wyborców kandydatów na prezydenta z ostatnich wyborów oraz na wyborców partii politycznych, według aktualnych preferencji wyborczych.

W przypadku wyborców obecnego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego, blisko połowa z nich (49,2 proc.) popiera demonstrantów, a 28,3 proc. – Łukaszenkę. W przypadku Petra Poroszenki, jego wyborcy są najbardziej za protestującymi ze wszystkich: aż 81 proc. z nich popiera demonstrantów, a tylko 4 proc. Łukaszenkę. Jednocześnie, wyborcy Jurija Bojko w zdecydowanej większości (71,4) proc. popierają białoruskiego prezydenta, a protestujących – tylko 12,3 proc. Wyborcy Julii Tymoszenko w większości są za demonstrantami (48,9 proc., 32,4 za Łukaszenką), podobnie jak sympatycy Ihora Smeszko czy Anatolija Hrycenki (w opu przypadkach 55 proc. za protestującymi). Stosunkowo najczęściej niezdecydowani byli wybory Zełenskiego.

W przypadku partii politycznych, wyniki były zbliżone. Zdecydowanie największymi zwolennikami protestujących Białorusinów są wyborcy Europejskiej Solidarności Petra Poroszenki (80,1 proc.). Popiera ich też większość elektoratu proprezydenckiej partii „Sługa Narodu” (48,7 proc.), czy Batkiwszczyny Julii Tymoszenko (52,1 proc.). Zdecydowana większość wyborców Platformy Opozycyjnej-Za Życiem, ugrupowania o charakterze antymajdanowym i prorosyjkim, opowiada się za Łukaszenką (66,8 proc.). Jednak największymi zwolennikami białoruskiego prezydenta okazują się być sympatycy popularnego dziennikarza i wideo-blogera, Anatolija Szarija: aż 71,2 proc. elektoratu „Partii Szarija” popiera Łukaszenkę, tylko niecałe 16 proc. popiera demonstrantów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-16 września metodą CATI na próbie 2 tys. osób w wieku od 18 lat.

Przeczytaj: Polska, USA i Ukraina nie uznają Łukaszenki za legalnie sprawującego władzę prezydenta Białorusi

Czytaj także: Zełenski: jeśli białoruski rząd będzie unikał dialogu z ludem, to ten rząd może zniknąć

Kiis.com.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz