Profesor Uniwersytetu Warszawskiego przyrównał Stepana Banderę do św. Maksymiliana Kolbe

Prof. UW Michał Bilewicz twierdzi, że lider OUN Stepan Bandera to złożona postać ukraińskiej historii i przyrównał go do św. Maksymiliana Kolbe. Jego zdaniem, Polska w czasie wojny nie może domagać się od Ukrainy przeprosin za rzeź wołyńską.

Pod koniec maja br. serwis oko.press, znany m.in. z radykalnie prounijnej i proukraińskiej linii redakcyjnej, opublikował wywiad z dr hab. Michałem Bilewiczem, psychologiem społecznym i profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Zapytano go m.in. o to, czy Ukraińcy mają przeprosić za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Jego zdaniem, „to najgorszy moment, żeby się tego domagać”, a należało to zrobić przed rosyjską inwazją lub przed 2014 rokiem, bo teraz „na wojnie każdy żołnierz się liczy”, w tym również ukraińscy nacjonaliści.

„Takie ponaglanie do przeprosin ze strony Polaków wydaje mi się bardzo niepokojące – powiedział Bilewicz. Dalej przyznał, że sytuacja jest dla Ukraińców „bardzo trudna poznawczo”, bo musieliby przyznać, że duża część tożsamości Ukrainy jako państwa i jej sił zbrojnych, ufundowana na micie UPA, faktycznie opiera się na ludobójcach. Przywołał też wyniki badań społecznych, przeprowadzonych na Ukrainie na początku 2022 roku, gdy „76 proc. Ukraińców wyraziło pozytywny stosunek do Stepana Bandery, założyciela UPA” [tzw. Ukraińska Powstańcza Armia została założona przez frakcję OUN-Bandery jako jej ramię zbrojne, jednak sam Bandera nie był jej bezpośrednim założycielem – red.].

Czytaj także: Jedynie 14% Ukraińców uznaje jakąkolwiek odpowiedzialność UPA za ludobójstwo na Polakach [SONDAŻ]

„Dominuje więc tam przekonanie, że to wielkie postaci ukraińskiej historii, chociaż oczywiście złożone” – oświadczył socjolog. Dodał też, że „w Polsce też tak jest z pamięcią różnych polskich bohaterów”, po czym wymienił św. Maksymiliana Marię Kolbe.

„Np. ojciec Maksymilian Kolbe: w pamięci żydowskiej będzie twórcą koncernu medialnego w Niepokalanowie, rozsadnika przedwojennego antysemityzmu, a w pamięci polskiej będzie to ten, który oddał życie za bliźniego w Auschwitz” – powiedział w wywiadzie prof. Bilewicz. „Wiele postaci historycznych jest złożona i różne narody pamiętają różne aspekty ich działalności” – dodał.

PRZECZYTAJ: Gazeta Ukraińców w Polsce: to Piłsudski jest terrorystą, a nie Bandera

Czytaj również: Rada Szczecina nie zgodziła się na nazwanie ulicy imieniem św. o. Maksymiliana Kolbego

Jednocześnie, badacz twierdzi, że na Ukrainie rośnie gotowość do mówienia o zbrodniach UPA. Oświadczył też, że „Polacy nie rozumieją sytuacji w Ukrainie”, bo „w jej armii walczą geje, osoby transpłciowe, nacjonaliści i lewacy”.

„Ważna jest wolność Ukrainy i w tym momencie Ukraina nie może się odżegnać od żadnej części swojego dziedzictwa, jakiejkolwiek ideologii” – podkreślił.

Przeczytaj: Żurawski vel Grajewski usprawiedliwia kult UPA na Ukrainie działaniami Rosji

Czytaj także: Kwaśniewski zrównuje polskich bohaterów z Banderą

Zobacz: Sikorski: UPA to ukraiński ekwiwalent Żołnierzy Wyklętych

oko.press / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Wronq
  Wronq :

  Naprawdę????Skoro nie potrafią się odciąć od ludobójców, nie mają moralnego prawa nazywac tak Rosjan i oczekiwać jakiekolwiek pomocy. Coś albo jest białe albo nie jest i nie ma na to wpływu to co się dzieje na wschodzie… Żadna sytuacja nie ma na to wpływu. A Pan Panie profesorze nie ma prawa pogarszać ofiarami potwornego ludobójstwa w żadnych okolicznościach!

  • Kasper1
   Kasper1 :

   W wojnie na Ukrainie z pewnością popełniane są zbrodnie wojenne ale nazywanie tego LUDOBÓJSTWEM jest tylko i wyłącznie propagandą neobanderowskich władz Ukrainy. Bardzo niewiele rzeczy jest tylko białych albo tylko czarnych ale bestialskie, zaplanowane ludobójstwo biednych ludzi należy do tych ostatnich i próby usprawiedliwiania jego autora “złożonością” jego postaci dla fałszowanej przez neobanderowców ukraińskiej historii dyskwalifikują Bilewicza jako naukowca oraz człowieka.

 2. Czeslaw
  Czeslaw :

  Wszelkie usprawiedliwienia dla czystek etnicznych a w tym przypadku czystki etniczne metodą genocidum atrox są nie do przyjęcia, brak słow na takie postępowanie. A dr hab. Michał Bilewicz ogłasza te swoje tezy jako reprezentant Uniwersytetu Warszawskiego, świadczy to o głębokiej degrengoladzie tego środowiska. Wymowa tego artykułu to przede wszystkim zohydzenie KK w Polsce i urąganie tożsamości Polakom. Jest to charakterystyczne dla komunistów i ich spadkobierców ideowych a na to nakłada się walka z KK przez lewactwo, obecnie dominujące w mediach na tzw. zachodzie.

 3. jaro7
  jaro7 :

  Chyba tytuł profesora dostał za swoje pochodzenie(żydowskie) bo takich idiotyzmów dawno nie czytałem.Stek poprawnie politycznych bzdur.Ale to nie pierwszy jego taki głupi “występ”.Biorąc pod uwagę jaka nacja tej wojnie najbardziej sprzyja to nie powinno dziwić.”Lewacy” walczą,tak pewnie ci z naszywkami “ss galizen ” czy “ss totenkopf”