Na łamach „Naszego Słowa”, pisma mniejszości ukraińskiej w Polsce wydawanego za pieniądze polskich podatników napisano, że to Józef Piłsudski, a nie Stepan Bandera, odpowiada kryteriom „międzynarodowego terrorysty”. – Dla mnie to rzecz absolutnie skandaliczna – komentuje dla Kresów.pl dr Andrzej Zapałowski.

Dr Andrzej Zapałowski, historyk i ekspert ds. bezpieczeństwa, zamieścił na swojej stronie internetowej tłumaczenie z języka ukraińskiego artykułu, który w połowie listopada ukazał się na łamach „Naszego Słowa” – tygodnika wydawanego w Polsce za pieniądze Ministerstwa Kultury RP.

Autor tekstu, Myrosław Łewyćkyj, relacjonuje w nim promocję książki – pamiętników grekokatolickiego biskupa Grzegorza Chomyszyna, męczennika i błogosławionego Kościoła powszechnego, a także ukraińskiego patrioty, znanego z mocnej krytyki ukraińskiego nacjonalizmu. Artykuł krytycznie podchodzi zarówno do osoby bł. bpa Chomyszyna, jak i jego działań.

Łewyćkyj powołuje się również na książkę Wołodymyra Czabana „Bitwa w Pikulicach”, która dotyczy incydentów, do których doszło w maju tego roku w Przemyślu i Pikulicach.

– Na podstawie materiału źródłowego postawiono pytanie, dlaczego w Polsce uważa się za moralne, gdy niemiecki lub czeski pogląd na te same wydarzenia nie jest zbieżny z polskim, a od Ukraińców wymaga się, by bez zastrzeżeń przyjmowali polski pogląd?! Na podstawie źródłowych materiałów postawiono pytanie o kolaborantów i bohaterów– pisze autor.

– O ile dziś w Polsce dla wielu nazwisko Stepana Bandery działa jak czerwona płachta na byka, to W. Czaban przeprowadza paralelę między Banderą i Piłsudskim. W tym porównaniu Piłsudski przegrywa. To właśnie on, a nie Bandera odpowiada wszystkim kryteriom terrorysty międzynarodowego. To on podpisywał, dziś w Polsce przemilczany, układ o przyjaźni z Hitlerem. To jego Hitler uważał za wielkiego przyjaciela. Na podstawie układu o przyjaźni z Hitlerem uczestnicy zamachu na ministra Pierackiego, którzy uciekli do Niemiec, zostali aresztowani i deportowani do Polski– czytamy w artykule.

– Ukraina nie wymaga od Polaków, by wyrzucili jego [Piłsudskiego] nazwisko z historii, nie wymaga zburzenia jego pomników. Jednak domaga się, by Polacy przestali wtrącać się w to, kogo Ukraińcy uważają za swoich bohaterów– podkreśla Łewyćkyj

Łewyćkyj sugeruje również wyraźnie, że wydanie wspomnień bł. bp. Chomyszynato element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję, a celem tych działań miałoby być zdyskredytowanie osoby metropolity grekokatolickiego Andrzeja Szeptyckiego w kontekście jego procesu beatyfikacyjnego. Określa również uchwały wołyńskiej, ws. ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, mianem „haniebnych”.

W rozmowie z Kresami.pl dr Zapałowski zwraca uwagę, że „Nasze Słowo” od lat wspiera heroizację UPA. – Tam ukazuje się wiele artykułów na ten temat. Ponadto, „Nasze Słowo” jest tak naprawdę związane z „galicyjskimi Ukraińcami”, reprezentującymi nie całą społeczność ukraińską, tylko zachodnioukraińską. To środowisko jest zasadniczo opanowane przez spadkobierców ideowych OUN i UPA– mówi dr Zapałowski.

– Ten artykuł, który ukazał się za pieniądze polskiego rządu, wprost obraża jednego z bohaterów państwa polskiego. Nazwanie Józefa Piłsudskiego większym terrorystą niż Bandera oznacza, że Piłsudski byłby jeszcze większym patronem jakiegoś ludobójstwa, którego Polacy rzekomo, nie wiadomo na kim, mieliby dokonać. Bandera był odpowiedzialny za praktycznie całą politykę terroru w okresie międzywojennym w Polsce, a później za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, jako patron ideowy tego ruchu, z którym się identyfikował. Nigdy, do końca swoich dni nie potępił tego, co zrobili jego podopieczni. Dla mnie to rzecz absolutnie skandaliczna– podkreśla.

Ekspert zwraca też uwagę na inne zagadnienie:

– Ten artykuł pokazuje jeszcze jedno: na bardzo niskim poziomie recenzuje książkę bł. bp. Grzegorza Chomyszyna, który jest jednym z kilku hierarchów Kościoła Grekokatolickiego, którzy w tamtym czasie jednoznacznie opowiadali się przeciwko nacjonalizmowi.

Zdaniem dr Zapałowskiego, kwestia bpa Chomyszyna, która niedawno stała się bardziej znana, pokazała konflikt w ukraińskiej cerkwi grekokatolickiej w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej. – W swojej diecezji bp Chomyszyn zwalczał nacjonalizm w kościele grekokatolickim. Ponadto, na terenie dzisiejszej Polski, przed wojną podzielono diecezję przemyską. Dlatego, że jej zwierzchnikiem był nacjonalista, bp Jozafat Kocyłowski. Wydzielono wówczas część Łemkowszczyzny, gdzie administratorem apostolskim został Wasyl Maściuch, mający uprawnienia biskupie, który wyrzucał z połowy dzisiejszego Podkarpacia księży-nacjonalistów.

Kresy.pl / Marek Trojan

31 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • fiesta
   fiesta :

   W/g moich spostrzezen, UPA-inskie pismo „Nasze Slowo” wydawane w Polsce ZA PIENIADZE POLSKIEGO PODATNIKA (na co zezwalaja ZYDY U WLADZY W POLSCE, ktorych nie interesuja polskie interesy narodowe i widac to nawet po ostatniej wizycie Dudy w USA i Szydlo w Izraelu, ktorzy realizuja zydowskie interesy w pierwszej kolejnosci) stosuje podstepna taktyke oczerniania przeciwnika liczac na niewiedze lub wrogosc Polakow do J.Pilsudskiego.
   Pomimo, ze nie jestem zwolennikiem Litwina i niemieckiego agenta J.Pilsudskiego to nazwanie Pilsudskiego „miedzynarodowym terrorysta” jest oszczerstwem. Tymczasem pod UPA-inska latarnia jest najciemniej, poniewaz S.Bandera to nie tylko TERRORYSTA, ale rowniez LUDOBOJCA, bo zostal skazany przez sady II RP za akcje terrorystyczne na obszarze panstwa polskiego na kare smierci (zamieniona na dozywocie) oraz jest wspolodpowiedzialny za LUDOBOJSTWO POLSKIEJ LUDNOSCI CYWILNEJ NA KRESACH WSCHODNICH II RP w czasie II wojny swiatowej i stawianie pomnikow ludobojcy S.Banderze w Polsce oraz propagowanie banderyzmu w Polsce przez UPA-inskie pismo „Nasze Slowo” jest jawnym pluciem na Polakow i gdyby to ode mnie zalezalo to juz dawno zdelegalizowalbym pismo „Nasze Slowo” i wszystkie organizacje UPA-inskie w Polsce.
   Poza tym S.Bandera to ZYD, AGENT NIEMIECKI (Anglia i USA tez staraly sie zwerbowac S.Bandere do swoich misji przeciwko ZSRR) oraz MESKA PROSTYTUTKA, ktora dymali od tylca wspolwiezniowie S.Bandery (S.Bandera byl niskiego wzrostu – okolo 160 cm).
   Ponadto S.Bandera zostal namierzony przez wywiad sowiecki i zlikwidowany i tym sposobem jest o jednego sqrwysyna mniej.

 1. pro_patria
  pro_patria :

  Rozwiązanie problemu jest proste: wszyscy upaińcy powinni zostać wydaleni z Polski, a banderowski motłoch z zuwP w szczególności. Ponadto powinny powstać obostrzenia w kwestii wpuszczania dziczy do naszego kraju. Szanujące się państwo nie pozwoliłoby sobie na politykę uległości wobec kraiku żartu historii, nie mówiąc o egzystencji i finansowym wspieraniu organizacji wyniszczającej i stale działającej na szkodę tego państwa. zwup już dawno powinien zostać rozwiązany, jednakże pisiory zniosą wiele dla jednostronnej „przyjaźni” z banderlandem. Zobaczymy kiedy szmaciarze z zuwP zdaniem pisiorów przesadzą..

 2. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  To tylko świadczy o tym, gdzie ukraińcy z polskim obywatelstwem mają Polskę. Gdyby Ją szanowali, nigdy nie pozwoliliby sobie na takie zniewagi. Oczywiście nikogo, kto realistycznie patrzy na ukraińską piątą kolumnę to nie dziwi zwłaszcza, że rządzący od 25 lat ukrofile i banderowscy poplecznicy zapewniają jej całkowitą bezkarność a nawet podżegają do antypolskiej działalności. Przypominam, że niejaki Komorowski odznaczył osobnika, który jest hersztem tej bandy Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co było splunięciem wszystkim Polakom w twarz. Ale to się źle skończy dla ukraińców, bo Polacy sfrustrowani postawą władz mogą wziąć wymiar sprawiedliwości wobec banderowskiej hołoty w swoje ręce a wtedy żarty się skończą a zacznie się skowyt.

 3. jaro7
  jaro7 :

  Panie dr Zapałowski to jest skandaliczne dla kazdego Polaka,ale niestety takich w PO,PiS czy N jest niewielu i nie mają nic do gadania.To sa przyjaciele tych banderowców,więc swoim zwyczajem o sprawie ich media nie wspomna a sprawa bedzie zamieciona pod dywan jak maja to w zwyczaju robic z tym co im nie pasuje.PiS dalej bedzie robil igrzyska i uganiał sie z PO a po cichu robia antypolską robote z żydami i banderowcami.To sa skutki wybierania polskojęzycznych do władzy.

 4. zefir
  zefir :

  Przypomniałem sobie u wuja Googla statutowe cele stowarzyszenia ZUwP i jego propagandowego Naszego Słowa,porównałem z faktycznymi działaniami tej V banderkolumny w Polsce i nasunął się wniosek o:natychmiastową delegalizację tego banderowskiego potwora,karmionego przez polskiego podatnika.Samo zestawienie nazwisk Bandera….Piłsudzki ,to jak zestawienie kloaki z perfumerią.Banderowcy o tym wiedzą więc próbują dowartościować swego cwela takimi zestawieniami,snując przy tym zawistne paralele do jego dobrych relacji z Niemcami.To nie Piłsudzki,lecz stef Bandera był mordercą i terrorystą w IIRP.Setki tysięcy bestialsko wyrżniętych Polaków ,w tym niemowląt i ciężarnych matek „zawdzięcza” to bestii Banderze,jego nazibanderowskiej ideologii OUN,jego bandytom z UPA,jego zdradzieckim kolaborantom,ukraińskim formacjom morderców na usługach Adolfa Hitlera.

 5. pawel60
  pawel60 :

  Oczywiście że Piłsudski chciał ułożyć się jakoś z Niemcami i to dzięki niemu w 1934 nastąpiło odprężenie polsko-niemieckie. Bo wiedział że Polska jeżeli nie ułoży się jakos z Niemcami to utraci niepodległość, co więcej będzie zagrożona wojna na dwa fronty, co historia zreszta pokazała że miał absolutną rację. I powtarzał panowie siedzimy na dwóch stołka i pędzej czy później z któregoś będziemy musieli spaść… Piłsudski napisał list do Hitlera zanim jeszcze został kanclerzem aby wziął pod uwagę dobre stosunki z Polską, bo także przypuszczał że on zostanie Kanclerzem Hitlerowi zaimponowało, Hitler miał duży szacunek do Piłsudskiego, uważał go za przywódcę któremu udało sie pokonać Rosję… Po śmierci Piłsudskiego stosunki polsko niemieckie nie miały sie juz tak dobrze, a po podpisaniu przez Polskę układu z Anglia i Francją Polska wkroczyła na tory wojenne z Niemcami. Trzeba też dodać że Banderowcy Też widzieli w Niemcach swoich wielkich sojuszników, sądzili że dzięki nim uda im się odzyskać niepodległość. Z tym że Polsko kolaborowała z Niemcami w czasach kiedy Hitler nie ujawnił sie jeszcze swoich nazistowski planó, nie miał jeszcze tak splamionych rąk krwią, jego sadystyczne zamiary pojawiły się dopiero po obaleniu Polski…a Ukraińcy chcieli kolaborować Niemcami już po tych wszystkich dokonaniach. Zresztą w polityce międzynarodowej jest bardzo mało miejsca na sentymenty a liczą się tylko interesy. Anglia też podpisała pakt ze Stalinem sprzedając Polskę Rosji, jeszcze większym psycholem od Hitlera, bo wiedziała że ten sojusz jest w ich intersie

  • fiesta
   fiesta :

   re: Pawel60….. J.Pilsudski byl Litwinem, agentem niemieckim, masonem, dyktatorem, bandziorem, pijakiem, alfonsem, lewakiem, kanalia i politycznym glupcem. Robienie z J.Pilsudskiego polskiego bohatera narodowego lub wizjonera swiadczy o nieznajomosci faktow historycznych przez Pawel60.
   Prosze nie wypisywac bajek o rzekomo przyjaznych Polsce Niemcach i przyjaznym A.Hitlerze, bo to nieprawda.
   A.Hitler potrzebowal czasu na rozbudowe niemieckiego potencjalu militarnego, zeby przede wszystkim przywrocic wielkosc upokorzonych Niemiec postanowieniami Traktatu Wersalskiego (1919r) i zrealizowac swoj plan DRANG NACH OSTEN (Pochodu na Wschod). W zwiazku z tym niemiecka dyplomacja prowadzila gre z Anglia, Francja i panstwami osciennnymi, w tym z Polska, a niemiecka propaganda dzialala tak, aby nie wzbudzic podejrzen wsrod panstw Europy zachodniej i Polski.
   Aneksja Austrii (marzec 1938r) i Czechoslowacji (wrzesien 1938r za zgoda Anglii, Francji i Wloch) przez Hitlera byla sygnalem dla Polski, ze dzieje sie cos niedobrego. I juz w pazdzierniku 1938r Hitler przedstawil swoje zadania terytorialne wobec Polski. To sa dowody, ze A.Hitler prowadzil przez caly czas gre polityczna i rzekomy uklad o nieagresji zawarty w 1934r miedzy Niemcami i Polska byl picem na wode, w ktory uwierzyli naiwniacy i durnie z J.Pilsudskim wlacznie.
   A. Hitler wylozyl swoja ideologie i przyszle plany w swojej ksiazce pt. MEIN KAMPF (Moja Walka), wydanej w latach 1925/1926, w ktorej m.inn. pisze o przyszlej ekspansji terytorialnej Niemiec (Tom II , Rozdzial XIV) i politycy u wladzy w II RP powinni wziac na powaznie plany A.Hitlera opisane w jego ksiazce, tym bardziej, ze Hitler doszedl do wladzy w 1933r i za pieniadze zydowskich bankierow rozpoczal rozbudowe potegi militarnej Niemiec, ktora byla mu potrzebna do realizacji jego planow.

 6. franciszekk
  franciszekk :

  Obrażają Polaków na MAX-a bo wiedzą, że są całkowicie bezkarni a na dodatek otrzymują jeszcze kasiorę za paszkwile oraz dla ich tzw. PO-wstałego banderowskiego bandyckiego i skorumpowanego miliony złotych!. OBRAŻAJĄ i nie mają SZACUNKU do Polaków bo dlaczego mieliby go mieć skoro Polacy sami się nie szanują i PO+zwalają się obrażać!

 7. lwowiaczka
  lwowiaczka :

  do Pawel60:
  Polska zawarła z Niemcami pakt o nieagresji w 1934 r. Od nieagresji do współpracy jeszcze daleka droga. Do kolaboracji jeszcze dalsza (kolaboracja – 1. «współpraca z niepopieraną przez większość społeczeństwa władzą, zwłaszcza z władzami okupacyjnymi»2. daw. «współpraca»)
  Co to ma znaczyć więc:
  „Z tym że Polsko kolaborowała z Niemcami w czasach kiedy Hitler nie ujawnił sie jeszcze swoich nazistowski planó….”

 8. lwowiaczka
  lwowiaczka :

  do Pawel60:
  Polska zawarła z Niemcami pakt o nieagresji w 1934 r. Od nieagresji do współpracy jeszcze daleka droga. Do kolaboracji jeszcze dalsza (kolaboracja – 1. «współpraca z niepopieraną przez większość społeczeństwa władzą, zwłaszcza z władzami okupacyjnymi»2. daw. «współpraca»)
  Co to ma znaczyć więc:
  „Z tym że Polsko kolaborowała z Niemcami w czasach kiedy Hitler nie ujawnił sie jeszcze swoich nazistowski planó….”

 9. tagore
  tagore :

  Jest bardzo istotna różnica pomiędzy działaniami OUN i OUN-B i organizacją bojową PPS , organizacja kierowana przez Piłsudskiego nie dokonywała akcji wymierzonych w ludność cywilną.
  Centralna Bojówka i Organizacja Techniczno-Bojowa
  Na posiedzeniu II Rady Partyjnej PPS w Mińsku Litewskim 15 października 1905 Organizacja Spiskowo-Bojowa PPS została przekształcona w „Organizację Bojową PPS” (zwaną również „Centralną Bojówką”). Szefem Wydziału Bojowego mianowano Józefa Piłsudskiego, członkami Wydziału zostali również: Aleksander Prystor, Aleksander Sulkiewicz, Mieczysław Mańkowski, Władysław Dehnel. Kilka miesięcy później po ustąpieniu Prystora, Sulkiewicza i Mańkowskiego do Wydziału weszli: Walery Sławek, Mieczysław Dąbkowski oraz Józef Montwiłł-Mirecki.

  tagore

 10. alexanderwolf
  alexanderwolf :

  I ten i ten bandyci antypolscy wiadomego pochodzenia, którzy robili wszystko przeciw Polsce i Polakom, ten agent i tamten agent obcych sił. Sanacja szkoliła bojówki OUN, co potem zaowocowało tym, że dobrze wiedzieli jak atakować Polaków w 1939 i później. Żydosanacja, żydokomuna, banderyzm, hitleryzm to jedno i to samo pod żydowskim powiernictwem.

 11. mop
  mop :

  Zdrajca żydowskiego pochodzenia Józef Piłsudski.
  Skala mitologizacji Piłsudskiego daje się porównać z sakralizacją Generalissimusa Stalina, geniusza ludzkości, ojca narodów. Obrzydliwie zmitologizowany Piłsudski i jego synonim – piłsudczyzna, przetrwały legendę Stalina o pół wieku, kiedy to Chruszczow zdetronizował tego ludobójcę na XX zjeździe KPZR, natomiast Piłsudski przeciwnie – żyje do dziś, coraz bardziej monumentalny, coraz ordynarniej zakłamywany jako rzekomy „twórca” Polski Odrodzonej, czego dowodem były kolejne obchody rocznicy odzyskania niepodległości – 11 listopada 2004 roku. Posypały się wtedy formułki: „geniusz”, „twórca Polski Odrodzonej”, „marszałek”.

  http://worldinfoport.hvs.pl/w-niewoli-mitu-pilsudskiego/

  Bandera – terrorysta czy bohater? Był to terrorysta, który w państwie polskim został skazany na dożywotnie więzienie mówi – dr hab. Grzegorz Motyka, historyk. – Bezsprzecznie terrorystami byli wszyscy partyzanci. W takim rozumieniu za terrorystów można uważać zarówno żołnierzy AK jak i żołnierzy UPA – mówi prof. Petro Żuk ze Lwowa. Obok osoby Stepana Bandery nie sposób przejść obojętnie. Dla Polaków Bandera i banderowcy kojarzą się zazwyczaj z czerwonymi nocami na Wołyniu.Bandera w 1936 roku za zorganizowanie zamachu na Bronisława Pierackiego, ministra spraw wewnętrznych został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na dożywotnie więzienie. Karę odbywał w więzieniach na Świętym Krzyżu i we Wronkach. Wtedy stał się idolem części pokolenia młodych Ukraińców.

 12. kojoto
  kojoto :

  To jest kolejny ważki powód, żeby rozpędzić to antypolskie spiskujące towarzystwo na cztery wiatry. Jak w ogóle może dojść do tego, że w Polsce, w czasopiśmie dofinansowywanym z kieszeni podatników, prowadzi się gloryfikację zbrodniarza?! Rozumiał bym, żeby sobie ponarzekali na Piłsudskiego, ale to co robią jest nie do pomyślenia.

   • kojoto
    kojoto :

    mop – którego głównym zajęciem jest bluzganie na Polskę i jej narodowych bohaterów, którzy z miłości do Ojczyzny i narodu oddali życie w walce z bolszewizmem, to jest taki rodzaj ścierwa, które powinno byc banowane po jednym swoim antypolskim wpisie z nowego konta (banowano go już kilka, lub kilkanaście razy). To jest hańba, że to coś – ta glista ludzka jeszcze się tu wije i pluje jadem.