Estoński sąd skazał byłego profesora teorii politycznej na Uniwersytecie w Tartu, obywatela Rosji, na sześć lat i trzy miesiące więzienia za szpiegostwo – podał ogólnokrajowy nadawca publiczny ERR.

Jak przekazała w środę agencja prasowa Reuters, powołując się na stację ERR, estoński sąd skazał byłego profesora teorii politycznej na Uniwersytecie w Tartu, obywatela Rosji, na sześć lat i trzy miesiące więzienia za szpiegostwo

Wiaczesław Morozow został aresztowany w styczniu pod zarzutem zbierania informacji na temat polityki wewnętrznej, obronnej i bezpieczeństwa Estonii, a także ludzi i związanej z nią infrastruktury, podała ERR.

Zarzucano mu także przekazywanie informacji o sytuacji politycznej Estonii, relacjach z sojusznikami, integracji i spójności społecznej.

Szef estońskiej Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego powiedział ERR, że Morozow podzielił się informacjami z rosyjskimi służbami specjalnymi.

Do zatrzymania Morozowa przez Policję Bezpieczeństwa (KaPo) miało dojść 3 stycznia. Posiadający obywatelstwo Rosji naukowiec pracujący dla uniwersytetu w Tartu jest podejrzany o “wspieranie działalności wywiadowczej przeciwko Republice Estońskiej”.

Prokurator Triinu Olev powiedziała, że Morozow mógłby próbować ujść z zasięgu estońskiego wymiaru sprawiedliwości, dlatego zawnioskowano o areszt tymczasowy. “Sąd powiatu Harju przychylił się do oceny prokuratury i zastosował wobec mężczyzny areszt do dwóch miesięcy” – powiedziała Olev.

„Zainteresowanie wywiadowcze państwa-agresora Estonią pozostaje wysokie” – stwierdziła dyrektor generalna KaPo, Margot Pallson. „Obecna sprawa stanowi dopełnienie kilkudziesięciu poprzednich i ilustruje wolę rosyjskich służb wywiadowczych penetracji różnych sfer życia w Estonii, w tym sfery naukowej” – oceniła szefowa estońskiej specsłużby.

Wiaczesław Morozow pracował jako profesor nauk politycznych w Instytucie Schutte na Uniwersytecie w Tartu. Kierownik Instytutu Kristiina Tõnisson potwierdziła ERR, że po postawieniu Morozowowi zarzutów rozwiązano z nim umowę o pracę.

Według estońskiego systemu informacji naukowej ETIS Wiaczesław Morozow do 2010 roku pracował na Uniwersytecie Państwowym w Petersburgu, a następnie był związany z Uniwersytetem w Tartu. Od 2016 do 2023 roku piastował stanowisko profesora badań Unii Europejskiej i Rosji, a od 1 września 2023 do 11 stycznia 2024 roku profesora teorii polityki międzynarodowej.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply