Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Przewiduje ona, że karalność zbrodni komunistycznych nie ulega przedawnieniu. Nowe prawo wejdzie w życie 31 lipca bieżącego roku. Zapobiegnie to przedawnieniu się części zbrodni z dniem 1 sierpnia bieżącego roku.

W piątek prezydent Andrzej Duda nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN). Przewiduje ona, że karalność zbrodni komunistycznych nie ulega przedawnieniu. Nowe prawo zacznie obowiązywać 31 lipca bieżącego roku. Zapobiegnie to przedawnieniu się części zbrodni z dniem 1 sierpnia bieżącego roku – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, która została przygotowana przez posłów PiS, przewiduje, że komunistyczne zbrodnie nie będą ulegały przedawnieniu. Prokuratorzy pionu śledczego IPN nadal będą mieli obowiązek ścigania ich sprawców.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, dotychczasowa ustawa o IPN przewidywała, że bieg terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych, które nie są zbrodniami wojennymi lub zbrodniami przeciwko ludzkości (które nie ulegają przedawnieniu), rozpoczyna się od 1 sierpnia 1990 r. Zgodnie z jej przepisami, jeżeli dany czyn jest zabójstwem, wówczas jego karalność ustaje po 40 latach (czyli w 2030 r.). W przypadku zaś innej zbrodni komunistycznej, po 30 latach (w tym roku). Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy uchyla wspomniane przepisy (art. 4 ust. 1a dotychczasowej ustawy).

Prokuratorzy IPN ścigają sprawców zbrodni komunistycznych, tak samo jak zbrodni nazistowskich, na mocy ustawy o IPN. Zgodnie z jej przepisami zbrodnie komunistyczne to represje lub inne formy naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności, popełnione przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego w latach 1917-90, będące przestępstwami według polskiej ustawy karnej obowiązującej w okresie ich popełnienia. „Rok 1917 wynika z nowelizacji ustawy o IPN, która w 2016 r. rozszerzyła zakres czasowy dotyczący wydarzeń będących przedmiotem działalności Instytutu; wcześniej były to lata 1939-90” – czytamy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Do kategorii komunistycznych zbrodni zaliczają się też przestępstwa przeciwko dokumentom, np. ich fałszowanie przez komunistycznych funkcjonariuszy na szkodę osób trzecich.

Informacje pionu śledczego IPN wskazują, że aktualnie prowadzonych jest 431 postępowań w sprawach o komunistyczne zbrodnie. W przypadku ponad 300 z nich zastosowana została kwalifikacja jako zbrodnie przeciw ludzkości – nie ulegają one przedawnieniu. W przypadku braku nowelizacji ustawy, pozostałe uległy by przedawnieniu.

Zobacz także: IPN reaguje na zakłamywanie historii Polski przez Putina

pap / fakty.interia.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    1000_szabel :

    Ho, ho… Widzę, że prezydent „Długopis” zaczyna podpisywać mądre ustawy. Szkoda, że tak późno, ale przecież właśnie o to chodzi, żeby taka ustawa weszła w życie dopiero wtedy, gdy zdecydowana większość oprawców przeniesie się na tamten świat, za życia doznając niejednokrotnie dostatku i spokoju.
    Taka ustawa powinna była wejść w życie jakieś 10-20 lat temu(!).