Prezydent Litwy Gitanas Nausėda złożył w sobotę gratulacje prezydentowi Andrzejowi Dudzie i wszystkim Polakom z okazji 500. rocznicy urodzin Zygmunta Augusta, króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego.

Z okazji pięćsetnej rocznicy króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta, wyraził w sobotę gratulacje prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie i wszystkim Polakom.

Zdaniem prezydenta Litwy Zygmunt August był bardzo błyskotliwą osobowością, głęboko zakorzenioną w pamięci historycznej Litwinów i Polaków, który związał historię i dziedzictwo kulturowe krajów i narodów. „Król Polski i wielki książę litewski rządzili w czasie, gdy ten region Europy, a tym samym cała cywilizacja zachodnia, był zagrożony ze strony wschodniego sąsiada” – przekonywał Nausėda.

Zobacz też: Prezydent Litwy zawetował korzystną dla Polaków ustawę o obniżeniu progu wyborczego

„Sąsiedztwo oparte na mądrości, dalekowzroczności regionalnej i tożsamości europejskiej zbliżyło nasze narody do ściślejszej unii politycznej, która nie tylko zapewniła niezależność naszych państw, ale także przyczyniła się do zachowania podstawowych wartości europejskich” – przekonywał prezydent w przekazie.

Według Gitanasa Nausėda dzięki temu, że Zygmunt August rezydował w stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego, ta stała się ośrodkiem kultury renesansu, politycznym i dyplomatycznym centrum regionu europejskiego, w którym kształtowała się ówczesna polityka europejska.

„Ta wybitna osobowość zainspirowała całe pokolenia Litwinów i Polaków w ich walce o wolność i niepodległość oraz położyła solidny fundament pod powstanie i dobrobyt dzisiejszych państw litewskich i polskich” – podkreślił prezydent.

Zobacz też: Prezydent Litwy złożył życzenia Polakom

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent zaprosił także prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę do odwiedzenia Wilna i Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, „niegdyś tak ukochanego i cenionego przez ostatniego władcę dynastii Jagiellonów”, który przewodził obu państwom.

Prezydent życzył Andrzejowi Dudzie i całemu narodowi Polski dalszych sukcesów, pomyślności i jedności.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest prezydent Litwy?

Kresy.pl/lrp.lt

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz