Według prezydenckiego projektu noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który wpłynął do Sejmu, świadczenie wychowawcze pobierane w ramach programu Rodzina 500+ nie może mieć wpływu na wysokość alimentów.

Jeszcze przed uruchomieniem programu wsparcia rodzin część ekspertów wskazywała, że otrzymywane świadczenie może stanowić dla niektórych rodziców pretekst do obniżania alimentów na dzieci. Celem prezydenckiego projektu jest uniknięcie tego rodzaju sytuacji, a także wyeliminowanie ewentualnych rozbieżności w orzecznictwie sądów rodzinnych ws. alimentów. Tego rodzaju sytuacje, zdaniem wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda, wynikają z błędnej interpretacji sędziego, a nie z założeń ustawy.

„Jeżeli pojawiają się takie sytuacje, że ktoś tak interpretuje zapis, to warto go poprawić. Trzeba będzie tutaj dokonać zmiany w prawie (Kodeks rodzinny i opiekuńczy), ale jeżeli trzeba będzie dokonać zmian w naszej ustawie 500+, to też tego dokonamy, żeby zabezpieczyć się przed takimi właśnie sytuacjami”– mówi RIRM wiceminister Szweda, podając jako przykład ostatni wyrok sądu na Podkarpaciu.

RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz