Prezydent grozi Rosji atakiem nuklearnym, jeśli użyje broni jądrowej przeciwko Ukrainie

Jeśli Rosja użyje broni nuklearnej, nawet taktycznej, wobec Ukrainy, to może się spodziewać odpowiedzi… wykluczy się z cywilizowanego świata – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W czwartek w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda wystąpił na konferencji prasowej, podsumowującej wystąpienia i rozmowy kuluarowe w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Podkreślił na nim, że bardzo istotne jest to, iż administracja USA i najbliższe otoczenie prezydenta Joe Bidena bardzo poważnie traktuje groźby nuklearne Rosji.

Przeczytaj: Prezydent na Zgromadzeniu ONZ: wojna Rosji przeciwko Ukrainie to zarzewie światowego pożaru

– W Stanach Zjednoczonych też są przyciski odpalające rakiety z ładunkami nuklearnymi. Stany Zjednoczone są wielką potęga nuklearną, największą na świecie potęga militarną i to że Stany Zjednoczone traktują tą groźbę rosyjską poważnie, to jest także i groźba i dla Rosji – powiedział Duda.

 

-Jeżeli Rosja przełamie wszystkie tabu i wobec państwa [ukraińskiego – red.], które nie posiada broni nuklearnej i prowadzi dzisiaj obronę swojego terytorium, stosując wyłącznie konwencjonalne uzbrojenie, jeżeli nawet taktyczna broń nuklearna zostanie wobec tego państwa użyta, to Rosja może się spodziewać odpowiedzi – oświadczył prezydent. Dodał, że ścieżka twardej, zdecydowanej, spokojnej odpowiedzi wobec Rosji jest w USA konsekwentnie realizowana.

Zdaniem Andrzeja Dudy, zarówno prezydent Rosji Władimir Putin, jak i jego otoczenie, w tym wojskowi, wiedzą, że „zastosowanie jakiegokolwiek, nawet taktycznego ładunku nuklearnego wobec państwa, które nie posiada broni nuklearnej, które broni swojego terytorium przed rosyjską agresją – cały świat wie że to jest obrona – jeżeli wobec tego państwa zostanie zastosowana taktyczna broń nuklearna, to ci panowie znajdują się poza jakimkolwiek nawiasem jakiejkolwiek polityki światowej”.

To nie jest tylko i wyłącznie zagrożenie trybunałami karnymi i odpowiedzialnością, (…) ale to jest po prostu wykluczenie z cywilizowanego świata, ich i Rosji, dopóki oni stoją na jej czele – dodał.

– Jeżeli zdecydowaliby się na taki desperacki, szalony bym powiedział krok, znajdą się poza wszelkim nawiasem, dla społeczności cywilizowanego, demokratycznego, uczciwego świata, jak gdyby przestali istnieć – podkreślił prezydent Duda.

Przeczytaj: Putin: wobec Rosji ruszył szantaż nuklearny – dla ochrony kraju użyjemy wszelkich środków

Czytaj także: Miedwiediew: Rosja może użyć broni jądrowej do ochrony przyłączonych terytoriów

PAP / dziennik.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply