Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, prezydent Andrzej Duda wystosował list do Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych z prośbą o interwencję dyplomatyczną m.in. w sprawie przemocy wobec demonstrantów na Białorusi.

„Prezydent Andrzej Duda zaapelował w liście do członków Rady Praw Człowieka ONZ, aby zażądali od władz Białorusi między innymi zaprzestania przemocy wobec demonstrantów oraz wypuszczenia więźniów politycznych” – wynika z dokumentu, którego treść poznała Polska Agencja Prasowa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1525.18 PLN    (6.93%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Inicjatywę skomentował na antenie TVP Info Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta. „Prezydent Duda napisał dzisiaj do wszystkich 47 państw z całego świata, członków Rady Praw Człowieka ONZ specjalne pismo. Apel o to, żeby nie być obojętnym na sytuację na Białorusi, żeby zabierać głos. Żeby w swoich środowiskach, na swoich kontynentach, na całym świecie sprawa Białorusi stała się sprawą, o którą będziemy się troszczyć, jako wspólnota międzynarodowa” – poinformował.

„Ktoś musi świat budzić. Jak widać, świat nie jest specjalnie zainteresowany sytuacją na Białorusi. Polska ten świat budzi, pan prezydent Andrzej Duda budzi (…), to będzie pierwszy na tak szeroką skalę list wysłany w obronie ludzi na Białorusi” – przekonywał.

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, prezydent Duda ze swoim litewskim odpowiednikiem wystosowali apel do białoruskich władz.

„Jako sąsiedzi Białorusi, apelujemy do władz białoruskich o pełne uznanie i przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych. Wzywamy do powstrzymania się od przemocy i do respektowania podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela, w tym praw mniejszości narodowych i wolności słowa” – napisali prezydenci: Polski – Andrzej Duda i Litwy – Gitanas Nauseda w niedzielnym oświadczeniu.

Wyrazili także opinię, że „dialog stanowi zawsze najlepszą metodę zapewnienia rozwoju społecznego oraz dyskusji na temat reform i działań politycznych”. „Traktujemy suwerenność i niezależność Białorusi z najwyższym poważaniem i mamy nadzieję, że zaistnieją warunki do pogłębienia współpracy ze społeczeństwem oraz instytucjami państwowymi Białorusi” – dodali Duda i Nauseda.

Kresy.pl/PAP.pl/TVP Info

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz