Prezydent Gdańska Jacek Karnowski zadeklarował w rozmowie z redaktorem „Radia ZET”, że jego miasto z chęcią przyjęłoby migrantów z obozu Moria na greckiej wyspie Lesbos. Podobną opinię wyraziła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Jestem przekonany, że społeczność sopocka chętnie by przyjęła takie osoby, szczególnie dzieci – tak prezydent Sopotu Jacek Karnowski odpowiedział na pytanie reportera dotyczące uchodźców z obozu Moria na Lesbos, który spłonął w ubiegłym tygodniu – podał w poniedziałek portal internetowy „Radia ZET”. Podobną opinię wyraziła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

„Myślę, że Polska, która mówi że jest krajem w którym większość obywateli to chrześcijanie i katolicy, powinna wykazać się solidarnością. To byłaby też odpowiedź na nawoływania papieża Franciszka, taka pomoc ludziom, którzy są w potrzebie. Nie mamy dziś w Polsce kryzysu migracyjnego i zdecydowanie powinniśmy tym ludziom pomóc. I jestem przekonany, że społeczność sopocka chętnie by przyjęła takie osoby, szczególnie dzieci” – zadeklarował w rozmowie z reporterem „Radia ZET” prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Prezydent Rzeszowa twierdzi, że imigranci to podstawa rozwoju a jego krytycy to „tumani”

Karnowski wyraził opinię, że rząd „powinien pójść po rozum do głowy” i „poczuć odpowiedzialność za innych ludzi”. Prezydent Sopotu odpowiedział w ten sposób na pytanie o możliwość podjęcia ewentualnych negocjacji z rządem w sprawie przyjęcia uchodźców.

„Trudno, żeby miasto Solidarności nie wysyłało takich sygnałów solidarności. Jesteśmy w kontakcie z Janiną Ochojską, której współpracownicy są dzisiaj właśnie na terenie dawnego obozu dla uchodźców na Lesbos. To, co będziemy mogli zrobić, co będzie zgodne z polskim i unijnym prawem, spróbujemy zrobić” – zadeklarowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie z reporterem.

Zobacz także: Prezydent Poznania chce „wzbogacić” miasto imigrantami z Bliskiego Wschodu

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pod koniec czerwca 2017 roku, na specjalnej konferencji Unii Metropolii Polskich w Gdańsku, prezydenci Białegostoku, Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Bydgoszczy, Lublina, Szczecina, Gdańska, Łodzi, Poznania i Wrocławia podpisali deklarację, w której zapowiedzieli, że będą przyjmować imigrantów, bez względu na politykę rządu.

Zobacz także: Prezydenci siedmiu niemieckich miast chcą przyjąć imigrantów

Przypomnijmy, że w sobotę na greckiej wyspie Lesbos odbył się protest imigrantów. W pewnym momencie doszło do starć z siłami bezpieczeństwa. Grecka policja użyła gazu łzawiącego.

radiozet.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Tutejszym :

  Prezydenci miast – tak jak inni obywatele –
  mają prawo zaprosić cudzoziemców na teren RP.
  Po uzyskaniu zgody mają obowiązek utrzymywania takich osób
  przez okres zaproszenia, oraz zapewnić im środki na wyjazd.
  Za skutki ich pobytu na terenie RP odpowiadają prawnie i materialnie.
  Nie rozumiem w czym problem, ich wola i ich odpowiedzialność.