Polska i Ukraina chcą wspólnie stworzyć wojskowe centrum medyczne, w którym będą leczeni ukraińscy żołnierze.

Jak podała w poniedziałek ukraińska agencja prasowa Ukrinform, Polska i Ukraina chcą wspólnie stworzyć wojskowe centrum medyczne. Placówka ma służyć wymianie doświadczeń polskich i ukraińskich medyków, a także praktycznej pomocy w leczeniu ukraińskich żołnierzy.

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, generał Gielerak poinformował w rozmowie z agencją, że plany stworzenia polsko-ukraińskiego wojskowego centrum medycznego powstały w maju tego roku podczas specjalnego spotkania polskich i ukraińskich urzędników w Kijowie. Zaznaczył, że wówczas został ustalony harmonogram i plan współpracy.

Jak dodał, plan stworzenia takiego centrum jest obecnie rozpatrywany przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. “Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych tygodni przejdziemy do fazy realizacji tego planu” – powiedział. Nie wskazał, gdzie opisywane centrum miałoby powstać.

Centrum ma powstać w ciągu najbliższych 3-5 lat. Ma służyć wymianie doświadczeń między polskimi i ukraińskimi medykami polowymi.

Przeczytaj: Ranni ukraińscy żołnierze leczeni w Gdańsku

Generał Gielerak podkreślił, że Polska jest gotowa udzielić Ukrainie pomocy medycznej w kilku aspektach. “Przede wszystkim chcemy leczyć rannych ukraińskich żołnierzy, zwłaszcza w dziedzinach opieki zdrowotnej, które są obecnie skomplikowane dla Ukrainy. Na przykład chirurgia szczękowo-twarzowa jest dziś dla was poważnym wyzwaniem. Równolegle z leczeniem ukraińskich wojskowych chcemy szkolić wasz personel, abyście stali się autonomiczni w tej dziedzinie” – oświadczył.

“Dla nas wiedza o wojnie na Ukrainie jest jak przewrót kopernikański. Radykalnie zmieniamy nasze podejście do tego, jak powinna wyglądać opieka medyczna w warunkach działań wojennych” – powiedział.

Polscy medycy mają uczyć Ukraińców leczenia m.in. zespołu stresu pourazowego (PTSD) u swoich żołnierzy. Wskazał, że polscy lekarze są w tym specjalistami. Generał Gielerak przypomniał, że już od 2014 roku Polacy szkolą grupy ukraińskich medyków w leczeniu PTSD.

Zobacz także: Polska podarowała Ukrainie 25 karetek pogotowia ratunkowego

ukrinform.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wronq
    Wronq :

    Naprawdę gratulacje!

    W innym artykule czytam że nie będzie współpracy w przemyśle zbrojeniowym i być może korzyści dla Polski, bo nas sąsiedzi nie zaprosili, a tu proszę kooperacja która będzie oznaczać tylko jedno koszty po stronie Polski…

    Super polityka drogi Rzadzie…