Posłanki wcześniej związane z Kukiz’15 w klubie PiS, powstaje Partia Republikańska

Była posłanka Kukiz’15 Anna Maria Siarkowska oraz Małgorzata Janowska, która weszła do Sejmu z listy K’15 poinformowały o utworzeniu Partii Republikańskiej i wejściu w skład Klubu Parlamentarnego PiS.

W środę podczas konferencji prasowej posłanki Anna Maria Siarkowska i Małgorzata Janowska z koła poselskiego „Republikanie” poinformowały o utworzeniu Partii Republikańskiej. Nowe ugrupowanie ma ściśle współpracować z Fundacją Republikańską oraz Stowarzyszeniem Republikanie, z którymi niegdyś związany był były poseł Przemysław Wipler. Partia Republikańska stała się zarazem koalicjantem PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy.

– Środowisko republikańskie będzie zjednoczone. Tworzymy własną partię i będziemy częścią Zjednoczonej Prawicy – mówiła Siarkowska podczas konferencji prasowej.– Wejście do koalicji to szansa na zrealizowanie naszych marzeń, aby środowisko republikańskie było zjednoczone.

Posłanka Siarkowska zachęcała także innych „republikanów” w Sejmie, by dołączyli do nowej partii, współtworząc nowy ruch polityczny. Podkreśliła, że „Republikanie” nie wejdą do Polski Razem, czyli partii Jarosława Gowina.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej o powiększeniu się klubu parlamentarnego PiS poinformował na Twitterze wicemarszałek Sejmu z ramienia tej partii i szef klubu, Ryszard Terlecki. Był on również obecny na konferencji prasowej. – To bardzo dobre wiadomości – mówił polityk PiS. – Po pierwsze powiększa się Zjednoczona Prawica. Po drugie, co ważniejsze, powiększa się klub parlamentarny PiS o dwie nowe panie posłanki.

– Chcemy wspólnie pracować dla dobra Polski – zakończyła Siarkowska.

Do tej pory klub PiS liczył 234 posłów. Przypomnijmy, że koło poselskie „Republikanie” powstało w lutym tego roku. Założyły je trzy posłanki, z których dwie, Anna Maria Siarkowska i Magdalena Błeńska, odeszły wcześniej z Kukiz’15. Trzecia posłanka, Małgorzata Janowska, przejęła mandat poselski po tragicznej śmierci posła Rafała Wójcikowskiego (K’15), ale nie weszła do klubu Kukiz’15 i była posłanką niezależną.

Już pod koniec ubiegłego roku nieoficjalne informacje wskazywały, że pewna grupa posłów Kukiz’15 zamierza za jakiś czas opuścić to ugrupowanie i przejść do PiS lub nawiązać z tą partią ścisłą współpracę. W tym kontekście wskazywano m.in. na ś.p. Rafała Wójcikowskiego, a także na Siarkowską i Błeńską. Ta ostatnia nie przeszła jednak Klubu Parlamentarnego PiS. W ostatnich dniach Siarkowska dementowała doniesienia części mediów, jakoby miała przejść do partii Jarosława Gowina i w ten sposób wejść do Zjednoczonej Prawicy.

Posłanka Siarkowska jest wiceprzewodniczącą, a posłanka Błeńska sopocką koordynatorką stowarzyszenia Republikanie.

Onet.pl / TVP Info / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz