Trybunał Konstytucyjny razem z prezydentem Andrzejem Dudą dokonali ostatecznego rozwiązania kwestii nowelizacji ustawy o IPN i ostatecznie ją zniszczyli – mówi portalowi Kresy.pl poseł Robert Winnicki, szef Ruchu Narodowego. Jego zdaniem to m.in. pokazuje, że PiS jest partią probanderowską.

Jak informowaliśmy, Trybunał Konstytucyjny uchylił w czwartek przepisy nowelizacji ustawy o IPN wprowadzające kary za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Nowelizację ustawy o IPN zaskarżył do TK prezydent Andrzej Duda. Argumentował, że sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” oraz „Małopolska Wschodnia” są nieprecyzyjne. Według TK przepisy te były niezgodne z konstytucją poprzez swoją „nieprecyzyjność”. Chodziło o sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia”. Jak mówił sędzia Andrzej Zielonacki, „ich znaczenia ani nie zostały sformułowane w ustawie, ani nie można ich zrekonstruować w sposób niebudzący wątpliwości w oparciu o konotacje występujące w języku powszechnym”. Zdaniem TK ustawa o IPN nie precyzuje, kim są „ukraińscy nacjonaliści” – ukraińskimi ugrupowaniami zbrojnymi i strukturami politycznymi czy każdym, kto utożsamiał się z ideami ukraińskiego ruchu narodowego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Komentarz do tej sprawy może być tylko jeden. Trybunał Konstytucyjny razem z prezydentem Andrzejem Dudą dokonali ostatecznego rozwiązania kwestii nowelizacji ustawy o IPN i ostatecznie ją zniszczyli – mówi portalowi Kresy.pl poseł Robert Winnicki, lider Ruchu Narodowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Przypomnijmy, że TK jest opanowany przez nominatów PiS. Już od dłuższego czasu, jak np. w sprawie projektu „Zatrzymaj aborcję” widać, że Trybunał działa na polityczne zlecenie. I w związku z tym dyspozycja była taka, a nie inna. Jest jasne, że polski prezydent z PiSu, który wykonał pierwszy krok, cała polityka na kierunku ukraińskim, a teraz ostatnia decyzja TK wskazują, że PiS jest partią probanderowską uważa Winnicki.

Dzięki ustawie o IPN zobaczyliśmy, jak w przerażająco wasalnej pozycji znajduje się Polska wobec ambasad USA, Izraela, a także Ukrainy. Choć nie była doskonała, to pokazała całe zakłamanie polityki polskiej, upodlenie państwa i społeczeństwa polskiego. Można odnieść wrażenie, że przed zakończeniem kadencji PiS chce się wykazać przed swoimi mocodawcami z wykonania pewnych prac, które są na szkodę Polski – powiedział wcześniej portalowi Kresy.pl prof. Włodzimierz Osadczy, komentując werdykt TK ws. zapisów ustawy o IPN, penalizujących kłamstwo wołyńskie.

Widać, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o IPN w części dotyczącej zbrodni ukraińskich nacjonalistów, to szyty grubymi nićmi układ między prezydentami Andrzejem Dudą i Petrem Poroszenką, a haniebny ruch TK to spełnienie roli instytucji całkowicie zależnej od władzy – powiedział z kolei ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
52 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Stanislaw Kazimir
   Stanislaw Kazimir :

   @jwu Okres 27-letniego zarządzania przez gen. Kiszczaka można nazwać syndromem Warszawy gubernialnej , ma odniesienie do tamecznego (1989-2015) pojęcia patriotyzmu : istniał styl zarządzania (1989-2015), którego istoty naukowcy (ekonomia, nauki o zarządzaniu, profesorowie WP) w 99% nie byli w stanie zdeszyfrować, aczkolwiek mogli się kierować tym, że z istoty tego systemu nie wynika, że musiał on istnieć. I nikt w Polsce na to nie wpadł przez 27 lat, ani szef WSI – gen. Koziej, żadne tameczne (1989-2015) SKW.

 1. KazimierzS
  KazimierzS :

  Ruch Narodowy należy popierać dopóty, dopóki nie wejdzie Sejmu. Później będę go piętnował za postulat kary śmierci. Moim zdaniem w czasie pokoju żadnej kary śmierci – nie dotyczy czasu wojny.
  Oczywiście wyrok TK to hańba PiS dla całej RP, należy karać za zbrodniczą ideologię banderowską. Jednak moim zdaniem są dwa sposoby odzyskania Kresów:
  – Pierwszy to militarny – tak jak Kazimierz Wielki przyłączył Lwów.
  – Drugi to długofalowa polityka na kształt tej jak pozostałe Kresy uzyskaliśmy, a więc mimo napadów i zbrodni band z Wielkiego Księstwa Litewskiego na niewinną ludność Korony, władze Polski nieustannie parły do kolejnych sojuszy i unii z Litwą. I tak od Unii w Krewie przez Horodło i inne aż do Lubelskiej. Czyli prawie 200 lat. A później dopiero Konstytucja 3 maja całkowicie znosiła granice między Koroną i Księstwem – czyli kolejne ponad 200 lat.
  Jest to też główny powód by jak najszybciej opuścić Unię Europejską. Raz, żebyśmy nie zostali wchłonięci przez Niemcy tak jak Korona wchłonęła Litwę. A dwa, żebyśmy kontrolowali granice, by uniemożliwić -choć w części, bo pozostaje droga lotnicza- emigracji z Ukrainy przedostawanie się na zachód. Ci emigranci w większości nie są tak zindoktrynowani ideologią banderowską, więc na tych nam zależy – zadanie do rozwiązania to będą prawdziwi banderowcy, którzy obecnie w większości pozostają na Ukrainie.

  • JeszczePolska
   JeszczePolska :

   @KazimierzS Śmieszne …jak pan sobie wyobraża zgodę bardzo silnego ruchu probanderowskiego, ze skrajnym ruchem nacjonalistycznym nienawidzących Polski i Polaków /zwłaszcza Lwów i lwowskie….Ukraina dla Ukraińców/na jakiekolwiek nawet małe ruchy w kierunku „odzyskania ” Kresów??
   Jeszcze nas pan chciałby wplątać w kolejną awanturę??i w kolejne drenowanie budżetu,na „stawianie tamtej gospodarki prawie całkowicie opanowanej i kupionej przez amerykański kapitał ……….kiedy Polacy umierają w kolejkach do lekarza, a ilość samobójstwo to 6000 rocznie/ no chyba że własnie o to chodzi/!!Jak bardzo trzeba nie lubić tego narodu, żeby nie widzieć że zwykli Polacy tak bardzo potrzebują pomocy, dobrej opieki lekarskiej,przyzwoitych waloryzacji emerytur,obiecanego obniżenia Vatu,i ZUS u bo firmy padają, wyższej kwoty wolnej od podatku, pomocy dla rolnictwa.
   Na dole proszę pana to wcale nie wygląda tak dobrze jak u was beneficjentów władzy!!

  • franciszekk
   franciszekk :

   @KazimierzS —–> Panie Kazimierzu!
   Ukraińcy przynależą do innej cywilizacji – turańskiej (prof. Feliks Koneczny – Cywilizacje) i ich sposób; myślenia, argumentacji, zachowania jest inny od naszego!!!….
   Zwyrodniały mord cywilnej ludności (czystka etniczna) nawet; starców, kobiet, dzieci w tym niemowląt a także kalek dla tzw. sławy i swobodnej „wielkiej” Ukrainy jest hierojstwem!!!!
   To my w cywilizacji łacińskiej robimy RÓŻNICĘ pomiędzy bandytyzmem a wykonywaniem zadań obowiązku żołnierskiego!
   U Ukraińców zwyrodniałe morderstwa bezbronnej cywilnej ludności – czystka etniczna jest TAKŻE „walką” za Ukrainę aaa…. wytykanie im tego jest w ich rozumieniu czepianiem się do PRAWA o tą tzw. „walkę”; dla swobodnej Ukrainy, podważanie godności, umniejszaniem wielkości ich tzw. hieroji – bandytów w naszym cywilizacyjnym rozumieniu !!!!!…
   Jakiekolwiek negocjacje i próby kompromisu uznają Ukraincy w drugiej stronie – przeciwnika za słabość. Drugą stronę – przeciwnika w negocjacjach starają się wymanewrować i oszukać!
   Ciekawy jestem jak pan wytłumaczyłby logicznie fakt umieszczenia na elewacji szkoły polskiej we Lwowie przez Radę Miasta popiersia jednego z największych krwawych rzeźników Polaków!

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie

   W Polsce nikomu i nigdzie nawet w tzw. pipidówce nie przyszło by do głowy urzędowo wieszać popiersie jakiegoś Polaka np. poetę Słowackiego a co dopiero jakiegoś krwawego rzeźnika Ukraińców!

     • jwu
      jwu :

      @KazimierzS Czytając twoje wpisy ,zastanawiam się ,czy jesteś Polakiem ,czy banderowskim kretem próbującym zasiać (tutaj) trochę fermentu?Bo tak można odebrać to twoje pier…enie na forum, o odzyskaniu Lwowa.Jak to sobie wyobrażasz ? Uważasz ,że odbędzie się to bez konsekwencji utraty Dolnego Śląska,Ziemi Lubuskiej ,Pomorza Zachodniego i Gdańska ? Nie wierzę w twoją naiwność,dlatego nazwałem cię jak powyżej.No chyba ,że jesteś faktycznie naiwny ,to za nazwanie kretem przepraszam?

     • KazimierzS
      KazimierzS :

      @jwu
      Czy wiesz, że Gdańsk miał najlepszą na świecie technologię obróbki stali ? Gdańskie huty stali pozyskiwały rudę żelaza ze Szwecji – która była lepsza od tej z głębi Polski – i Gdańsk prowadził eksport najlepszych jakościowo dział na cały świat. Po dziś dzień Prezydent Władimir Władimirowicz Putin ze swojego okna na Kremlu widzi Polskie działa odlane w Gdańsku. W końcu w 1628 król szwedzki napadłszy na Polskę pierwsze co zrobił, to gdańskich hutników (huty -ze względu na niebezpieczeństwo pożaru-były poza murami miasta)wziął do niewoli i wysłał do Szwecji by tam przekazali technologię, bo miał dosyć płacenia za najlepsze działa w Gdańsku – wykonane ze szwedzkiej przecież rudy.

     • KazimierzS
      KazimierzS :

      @jwu
      Czy wiesz, że w Gdańsku były największe giełdy towarowe na świecie – zboża, drewna i mięsa ? W Rzeczpospolitej hodowano bydło na Dzikich Polach, by potem pędzić je tysiące kilometrów do gdańskich rzeźników. Już w XV wieku Toruń się uskarżał do króla, że ze Lwowa jest pędzona do Gdańska taka ilość bydła, że tratuje ona wszystkie uprawy.

     • lp
      lp :

      @jwu Popieram jwu! We Lviwie dawnego Lwowa już nie ma. Naszym zaś obowiązkiem jest zachować w pamięci teraz i przyszłych pokoleń dziedzictwo polskiej kultury, która Kresy ukształtowała i która na zawsze będzie częścią naszego polskiego dziedzictwa. Walczmy więc o pamięć Kresów i prawdę o ich dziejach i zagładzie. To jest nasz święty obowiązek!

     • KazimierzS
      KazimierzS :

      @jwu
      Czy wiesz, że w wojnie 13-letniej Gdańsk sam wypędził Krzyżaków, później sam rozbił Krzyżacką flotę, a jeszcze później sam zbudował-a często i utrzymywał- całą flotę wojenną RP ? Że w Gdańsku się zaczynały i kończyły wszystkie podboje kolonialne Rzeczpospolitej na Karaibach i w Afryce ? Że gdy król Zygmunt Stary znalazł pieniądze na wojnę morską z Moskwą, to Gdańsk potrzebował kilka tygodni by wystawić okręty, a gdy Zygmunt III potrzebował dobywać Sztokholma (do której stolicy Szwecyi pierwsi weszli Gdańszczanie) to Gdańsk potrzebował kilka miesięcy by zebrać prawie sto okrętów ?

     • KazimierzS
      KazimierzS :

      @jwu
      Czy wiesz, że w czasie Potopu Szwedzkiego ( a właściwie też potopu kozackiego i moskiewskiego jednocześnie), jedynymi nie zdobytymi grodami przez wroga były Lwów, Zamość, Jasna Góra, Zakopane, Puck i Gdańsk ??? Gdy Szwedzi przez kilka lat urzędowali w Krakowie i Warszawie to do Gdańska nie weszli !

     • KazimierzS
      KazimierzS :

      @jwu
      Plucie na Gdańsk to powielanie starej propagandy rosyjskiej i żydowskiej. Pierwsza chciała tym usprawiedliwić swoje bombardowanie miasta w 45, a druga się mści za to, że Gdańsk – miasto handlu – nigdy nie wpuszczał żydów do siebie. Gdańsk się bał by żydzi nie przejęli handlu-jak w pozostałej części Rzplitej-dlatego w mieście obowiązywało prawo, że żaden żyd nie mógł przebywać dłużej niż siedem dni w ciągu roku na terenie miasta. Poza tym w mieście obowiązywały takie prawa jak : OBOWIĄZEK posiadania broni, jeżeli ktoś chciał prowadzić „działalność gospodarczą” to obowiązek posiadania zbroi, prawa wyborcze oraz prawa do pracy i prowadzenia działalności gospodarczej dla kobiet (w USA, Francji czy Rosji wprowadzone w XX wieku, w Gdańsku w wieku XVI).

     • Stanislaw Kazimir
      Stanislaw Kazimir :

      @KazimierzS Masz rację. Słownikowe terminy „solidarność” denotują kompletnie coś innego, aniżeli polski termin Solidarność, dlatego nie mogę tu napisać małą literą: solidarność, ponieważ wtedy wrócę do tego rozumienia, jakie panuje na Zachodzie. Słownikowe rozumienie terminu „solidarność” wpisuje się w metafizykę kwantyfikacji przedkopernikańskiej i nie oznacza niczego z tego, co rozwijało Państwo Podziemne epoki 1980-89 (czy jak wskazują pewne zasady 1989-1990, atoli sow.gen. Kiszczak et al udawali, że chodzi o Solidarność). Polski termin Solidarność jest związany z polską kulturą, historią, dlatego, gdy w UE ktoś wypowiada to słowo, to z polskiego punktu widzenia ma na myśli antysolidarność, dlatego zawiniła to Polska, gdyż nie wprowadziła do edukacji na Zachodzie sens terminu Solidarności. Ci, którzy w UE, w oświadczeniach, używają terminu „solidarność”, w ogóle nie rozumieją tego słowa, stosowanego terminu, ponieważ jego rozumienia wymaga metafizyki szczegółowej, której przecież nie ma w UE, gdyż UE jest impregnowana protestantyzmem bez reszty. Ponieważ kapitalizm bazuje na przecinaniu linii świata (z chaosu powstaje porządek, twierdzi kapitalizm), wobec tego ten system dokonuje na języku manipulacji patologicznej, autystycznej, cynicznej

     • Stanislaw Kazimir
      Stanislaw Kazimir :

      @KazimierzS Michnik narzucił autyzm. Nieadekwatne rozumienie historii. Pomówienia z UE to nic. – Autyzm jest patologią. Autystyczna fizyczka żona Alberta Einsteina (prawie żadna kobieta w XIX wieku by nie poszła na fizykę i Einsteina to zauroczyło, zamiast ostrzec!), Milewa Einstein, „była moim największym cierpieniem” – pisał Einstein. Einstein kochał trójkę dzieci i nie mógł się pogodzić, że kompletnie nie obchodzi ją los dzieci, ich małżeństwa, rodziny, rozwoju dzieci, wypracowany przez niego z niczego warsztat pracy zawodowej dla nich, aby mogli przezwyciężyć biedę i nędzę, brak pracy, środków na życie i dach nad głową. Z charakteru całości ich życia widać, że Milewa była autyczką. Autyzm aspergerowski cechuje brak empatii, współpracy, cynizm, uprzedmiotowienie, nieobejmowanie całości, reizacja życia. To wszystko, co psychiatrzy nazywają nieadekwatnością, zachowaniem nieadekwatnym w stosunku do życia

     • KazimierzS
      KazimierzS :

      @jwu
      Gdańskie budownictwo było na najwyższym światowym poziomie. Gdańsk był bezspornie najlepiej obwarowaną twierdzą w Rzeczpospolitej – jednym z najpotężniejszych mocarstw świata – po dziś dzień stoi największa budowla z cegły na świecie : Kościół Mariacki w Gdańsku, w którym dzisiaj pochowano Adamowicza. Na Pomorzu nawet na wsi chłopi budowali sobie domy murowane, na co rzadko było stać szlachtę w głębi kraju. Gdańscy inżynierowie budownictwa znajdowali zatrudnienie nie tylko w Europie, ale także aż po krańce Azji.

     • KazimierzS
      KazimierzS :

      @jwu
      Nie będę już przypominał jak długo-choć symbolicznie, i z wojskowego punktu widzenia nie potrzebnie- bronił się Gdańsk przed Niemcami w 39. Westerplatte padło później niźli wiele, wiele inszych wielkich miast w głębi kraju. Podobnież jak i moja wieś przygraniczna (w ’39 po Polskiej stronie- 3 kilometry od granicy), szkopy weszły dopiero 7 września do mojej wsi i tego samego dnia zabrali do obozu koncentracyjnego mojego pradziadka w prostej linii (ojciec ojca mojego ojca).

     • Stanislaw Kazimir
      Stanislaw Kazimir :

      @KazimierzS Racja. I warto o tym wiecej edukować . Autyzm, ktory Polakom narzuciła GW jest patologią. (Także społeczny). Autystyczna fizyczka żona Alberta Einsteina (prawie żadna kobieta w XIX wieku by nie poszła na fizykę i Einsteina to zauroczyło, zamiast ostrzec!), Milewa Einstein, „była moim największym cierpieniem” – pisał Einstein. Einstein kochał trójkę dzieci i nie mógł się pogodzić, że kompletnie nie obchodzi ją los dzieci, ich małżeństwa, rodziny, rozwoju dzieci, wypracowany przez niego z niczego warsztat pracy zawodowej dla nich, aby mogli przezwyciężyć biedę i nędzę, brak pracy, środków na życie i dach nad głową. Z charakteru całości ich życia widać, że Milewa była autyczką. Autyzm aspergerowski cechuje brak empatii, współpracy, cynizm, uprzedmiotowienie, nieobejmowanie całości, reizacja życia. To wszystko, co psychiatrzy nazywają nieadekwatnością, zachowaniem nieadekwatnym w stosunku do życia.

    • franciszekk
     franciszekk :

     @KazimierzS —> Panie Kazimierzu.
     Prof. Feliks Koneczny w swoim dziele pt. Cywilizacje zawarł tezę na podstawie swoich naukowych obserwacji – cywilizacja bardziej prymitywna zwycięża cywilizację wyższą !
     Ja od siebie podam znamienny przykład cywilizacji greckiej, która została zniszczona przez inne prymitywne cywilizacje.
     Przykładów na prawidłowość tezy prof. F. Konecznego jest więcej np. chociażby społeczeństwo w Polsce cywilizacyjnie podzielone jest na dwa obozy; kacapski (cywilizacja turańska), polski ( cywilizacja łacińska).
     Z tym podziałem cywilizacyjnym wiąże się wiele rzeczy związanych z; rozumieniem podstawowych pojęć (ojczyzna, prawda, wolność …. itp.), zachowaniem ( łapówkarstwo, matactwo prawne, donosicielstwo …… itp.)!

     • franciszekk
      franciszekk :

      @KazimierzS
      Jak oceniam? Bardzo prosty sposób – – po ich zachowaniu!!!…
      W Piśmie Świętym jest zapis słów Chystusa – „po owocach poznacie ich…. oraz również przypowieść o drzewie figowym”!
      Jasno wcześniej napisałem, że z podziałem cywilizacyjnym wiąże się ludzkie ludzkie zachowanie ( łapówkarstwo, matactwo prawne, donosicielstwo …… itp.)!
      U tzw. kacapów łapówkarstwo jest jedną z charakterystycznych POwszechnych cech!
      Wydaje mi się, że nadmierne umiłowanie do drogich zegarków jak u sowieckich sołdatów w czasie II wojny światowej ( moja wiedza – przekaz od ś.p. Rodziców) objawiana przez niektórych przedstawicieli z PO jak np. Sławomir Nowak czy Stanisław Gawłowski – zarzuty karne związane z zegarkami!!!!!!…
      Noo……. cóż jeszcze dodać ????…….
      Macie oczy to patrzcie, macie uszy to słuchajcie ….!

     • Stanislaw Kazimir
      Stanislaw Kazimir :

      @franciszekk powstało spoleczeństwo autystyczne. istnieje autyzm społeczny, ponieważ umysły są wcieleniem zespołów koherentnych Błochincewa.

      Istnieją społeczeństwa patologiczne, na przykład takie, które zauroczyło zdobywanie pieniędzy, kapitalistyczne. Te społeczeństwa są największym cierpieniem świata, kosmozoficznego wojtyłowskiego społeczeństwa. Są one cierpieniem dla kosmozoficznego świata. Takie społeczeństwa nie obejmują całości, jak żona Einsteina – są skupione na pieniądzach (jego, męża), nie obejmują społecznej kosmicznej całości, szybko wymierają, nie obchodzi je los dzieci, ich małżeństw, rodzin, nie są w stanie uchwycić rozwoju dzieci, a wypracowany przez wielkie metafizyki (Einstein też był metafizykiem) warsztat pracy zawodowej klasy „Laborem exercens” jest dla nich obcy. Żona Einsteina, Milewa, którą on wreszcie, po latach, rozpoznał jako Medeę!, nie chciała przezwyciężyć biedy i nędzy, ale skupiła się na posiadaniu (zawładnięciu) pieniędzy, zamiast na współpracy, kooperacji. Na tym polega autystyczna uderzeniowa konkretystyczna nietwórczość: jest A i zaprzeczenie A, dlatego psychiatrzy mówią, że autyzm polega na nieadekwatności.

 2. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Panie Winnicki, no dobra powiedział Pan słusznie!I CO DALEJ??samymi słowami Polski nie zbudowano!Ja Pana i Pański Ruch i to CO robicie KONKRETNIE…obserwuję, bo szukam na kogo oddać głos wyborach!Same słowa nie wystarczą, gadać można wiele.
  To nie może tak zostać, bo to skrajna bezczelność, żeby Polacy musieli walczyć u siebie o prawdę!!
  http://ukrainskieludobojstwonapolakach.com.pl/wp-content/uploads/2018/08/tjuri.jpg

  • jwu
   jwu :

   @JeszczePolska Proszę, nie czepiaj się Winnickiego.On ,poseł Wilk i Sanocki są niewielką grupką ,która chcą coś zrobić dla Polski.I mają przeciwko sobie całą partię rządzącą i opozycję.Zauważ ,że nawet teraz po zabójstwie prezydenta Adamowicza ,cała fala oskarżeń i nienawiści,kierowana jest nie na PiS, tylko środowiska narodowe.Które nazwano faszystami i gloryfikatorami Hitlera.Są pod zbyt wielkim ostrzałem ,by się tam coś sensownego i silnego wykluło.Nie rozumiem natomiast kresowiaków,dlaczego oni (spora siła),nie zakładają swojej partii politycznej.Tam jest(jedynie)nadzieja.

  • Stanislaw Kazimir
   Stanislaw Kazimir :

   @Roman1 Coś potwornego, co to za ludzie??? Wobec tego: Istnieje patriotyzm polski, kopernikański, Rzeczpospolitej i „patriotyzm” o różnym stopniu nasycenia bandytyzmem.„W lipcu 1944 roku odnotowałem co najmniej 151 napadów różnych formacji ukraińskich.” Za www. fronda.pl/blogi/czytanki-dawne-i-nie-tylko/70-rocznica-ludobojstwa,39536.html Przykłady tych zbrodni: Nocą z 1 na 2 VII w miasteczku Konkolniki (Kąkolniki) pow. Rohatyn zamordowali 2 Polki. 2 VII w miasteczku Chyrów pow. Dobromil w czasie wesela zabili 23 Polaków (Motyka…, s. 390; Ukraińska…). We wsi Majdan Stary pow. Biłgoraj esesmani ukraińscy z SS „Galizien – Hałyczyna” razem z Niemcami zamordowali 65 Polaków. W Potoczyszcze, woj. stanisławowskie, zamordowali małżeństwo. W Zuchorzyce, pow. Lwów, sąsiedzi spalili Polaka. 3 VII, Biłka Szlachecka, pow. Lwów, zamordowali 5 Polaków, w tym 3 kobiety. Czarnuszowice, pow. Lwów, policjanci ukraińscy zamordowali 4 Polaków. Hermanów zamordowali na drodze 1 Polkę. 4 VII, Bukowina (Biłgoraj) policjanci ukraińscy zamordowali 4 Polaków, w tym kobietę. Siedlce (lubelskie) ukraińscy esesmani z SS „Galizien – Hałyczyna” zastrzelili 37 Polaków i wielu poranili (Konieczny…, s. 221). Nocą 4/5 VII, Kałusz (woj. stanisławowskie) na przedmieściu w kol. Wysoczanka zamordowali 5 Polaków. Oleszyce Stare (Lubaczów) powiesili 75-letniego Polaka, który wrócił na gospodarstwo. Suchodół pow. Kopyczyńce zamordowali 22-letnią Polkę. Czarnołoźce pow. Tłumacz. Oleszyce Stare, pow. Lubaczów, Drohomirczany pow. Stanisławów. Krasne pow. Jarosław. Łany pow. Stanisławów zamordowali 28-letnią Polkę, bo wróciła do domu. 10 VII, Średnia Wieś pow. Lesko, zamordowali siekierami. Dwa doły, zwłoki rodzin, mężczyzn, kobiet, dzieci powieszono. Zakopywani żywcem. W Żernicy Wyżnej mieszkały cztery polskie rodziny – wymordowane przez „żołnierzy” UPA. Tarnawka koło Żahotyna – policjanci ukraińscy zamordowali ks. Jana Mazura. Borownica pow. Dobromil – ks. Józefa Kopcia. 13 VII w mieście Dolina woj. stanisławowskie zamordowali 40 Polaków, w tym w dzielnicy Odenica 4-osobową rodzinę; uprowadzili ojca z synem (Leśkiewiczów) do lasu, tam obcięli im genitalia i języki (Siekierka…, s. 20; stanisławowskie). Husaków pow. Mościska – zamordowali ks. Marcelego Zmorę (nie wystawił fałszywych metryk). Stojanów (Radziechów) – ks. Franciszka Szarzewicza. Świcz pow. Przemyślany spalili żywcem małżeństwo. (ks. W. Jedynak; w: http://www.niedziela.pl/artykul/102432/nd/Pasterz-ktory-nie-opuscil-wiernych). Łany pow. Bóbrka – 10 Polaków. Rudka pow. Jarosław – policjanci ukraińscy zamordowali 3 młodych Polaków. Stefkowa pow. Lesko zamordowali 3 Polaków, w tym 29-letnią Polkę. Sokołówka pow. Złoczów banderowcy wspólnie z policjantami ukraińskimi zamordowali co najmniej 21 Polaków, w tym 10 młodych chłopców. Nowa Grobla pow. Jarosław – 4 Polaków. Polanka pow. Jarosław – 4 Polaków. 16 VII, Antoniówka pow. Żydaczów, zamordowali 30-letnią Polkę Joannę Drabinogę, w ciąży, obcięli palce u rąk i nóg, piersi, język, zdzierali skórę, jej krzyk słyszano w promieniu kilku kilometrów (Siekierka…, s. 771; stanisławowskie).

  • Stanislaw Kazimir
   Stanislaw Kazimir :

   @dls Maverick Poproszę o wpisy na jakims poziomie. Od pierwszych godzin zabójstwo Adamowicza, prezydenta doskonale dopasowanego do opcji gen. Kiszczaka, cała UE przedstawia jako ofiarę Kaczyńskiego, premiera Morawieckiego. Zdaniem francuskich, brytyjskich, niemieckich, holenderskich, belgijskich komentatorów, główną przyczyną zamachu na prezydenta Gdańska jest prawicowy klimat, czyli PiS, tzn. klimat agresji, uderzeniowości, segmentacji, konkretyzmu, darwinizmu, walki – tak by to należało w „języku polskim” przedstawić, co tam w UE i w Europie wypisują o zamordowaniu Adamowicza. Za mord odpowiedzialność ponosi przede wszystkim prawica, tzn. PiS, który w Polsce opcja PO nazywa … lewicą, komuną, socjalizmem, PRL’bis, lewicą, lewactwem, bolszewizmem, sowietyzmem, stalinizmem itd. Oto skutki zmiany języka po r. 1989.
   W rozumieniu Zachodu – gdyby to rozumienie przedstawić – to zaostrzenie języka i rozumowania wywołał premier Morawiecki, rząd PiS, czyli prawica, prawicowa państwowa telewizja, a zamordowany (a nie przez lewicę?) Paweł Adamowicz był przeciwnikiem prawicowego rządu (a nie lewicowego?). Media zachodnie popadły w taką paranoję, że prawicę łączą z prorobotniczością, prorodzinnościowością, z troską PiS o demografię (kontra kapitalizm), z poglądem, że naród ma prawo ustalać prawa, a w tym konstytucję, że ma prawo domagać się rozdawania pieniędzy. Więc PiS jest w UE i Europie nazywany prawicą.

 3. Stanislaw Kazimir
  Stanislaw Kazimir :

  Kandydat na posła Jacek Bezeg (OSP), który się brzydził korzystaniem z poparcia sowieckiego, wszelkich organizacji antypolskich, uważał, że poseł Sanocki, jako członek organizacji antypolskiej, PZPR, niewątpliwie też popierany przez PZPR, nie powinien kandydować na posła (2015). Postulował on odebranie stopnia doktora tym, którzy go otrzymali i po złożeniu przysięgi doktorskiej byli członkami PZPR.