Funkcjonariusze Straży Granicznej z Ustrzyk Górnych zatrzymali w poniedziałek dziesięcioosobową grupę nielegalnych imigrantów z Afganistanu. W procederze pomagał im 25-letni obywatel Polski, który podjął nieudaną próbę ucieczki.

Jak poinformował portal Straży Granicznej, funkcjonariusze z Ustrzyk Górnych zatrzymali w poniedziałek dziesięcioosobową grupę nielegalnych imigrantów z Afganistanu. W procederze pomagał im 25-letni obywatel Polski, który podjął nieudaną próbę ucieczki.

W Brzegach Górnych (pow. bieszczadzki) na drodze prowadzącej bezpośrednio do granicy państwa, funkcjonariusze z Bieszczadzkiego OSG próbowali zatrzymać do kontroli drogowej toyotę na śląskich tablicach rejestracyjnych. Kierowca mimo wyraźnych sygnałów wydawanych przez funkcjonariuszy nie zatrzymał się i zwiększając prędkość odjechał w kierunku Dwernika.

Zobacz też: Kolejne grupy Afgańczyków i Irakijczyków zatrzymane przez SG. Przedostali się do Polski z terytorium Białorusi

Po dziesięciokilometrowym pościgu, auto zostało zatrzymane. Oprócz kierowcy, 25-letniego obywatela Polski, w busie jechało jeszcze dziesięciu obywateli Afganistanu w wieku od 16 do 50 lat. W trakcie wyjaśnień ustalono, że większość z nich najpierw trafiła do Moskwy, skąd przedostali się na Ukrainę. Następnie pod osłoną nocy nielegalnie przeszli górski odcinek polsko-ukraińskiej granicy, a kilka godzin później zostali odebrani przez kierowcę. Wszyscy chcieli przedostać się do krajów Europy Zachodniej, a cała podróż trwała ponad 40 dni. Za zorganizowanie przerzutu Afgańczycy płacili od 6 do 10 tysięcy euro od osoby.

Cudzoziemcy przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy i otrzymali karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. W sobotę w ramach umowy o readmisji zostali przekazani stronie ukraińskiej.

Zobacz też: Kontrola Straży Granicznej w agencji pracy tymczasowej. Kilkudziesięciu cudzoziemców zatrudnionych wbrew przepisom

Decyzją sądu zatrzymany kierowca trafił na dwa miesiące do aresztu. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Zobacz też: Białorusini porównują litewską straż graniczną do faszystów

Kresy.pl/Strażgraniczna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply