W czwartek przed sądem w Kolonii rozpoczął się proces, który państwu niemieckiemu wytoczył 82-letni Hermann Ludeking porwany i zniemczony podczas II wojny światowej.

Hermann Ludeking w 1942 roku, jako 6-letni Roman Roszatowski z Łodzi został porwany przez Niemców i przymusowo trafił do niemieckiego domu dziecka w Kohren-Sahlis w Saksonii. Stamtąd trafił do niemieckiej rodziny, której członkowie należeli do nazistowskich organizacji. Zmieniono mu imię i nazwisko na Hermann Ludeking .

Ofiara prowadzonej przez III Rzeszę masowej germanizacji postanowiła na drodze prawnej dochodzić swoich praw do odszkodowania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niemcy przyznały Żydom odszkodowanie za masakrę z 1941 r. w Rumunii

Niemieckie media wskazują, że wyrok jaki zapadnie w tym procesie będzie precedensem. W przypadku uznania przez sąd roszczeń pozywającego, o odszkodowania starania rozpoczną inni poszkodowani. Według historyków ofiarami porwań i przymusowej germanizacji uległo ponad 200 tys. dzieci z Europy Środkowej i Wschodniej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rząd niemiecki do dzisiaj nie chce wypłacać tej grupie poszkodowanych wypłacania jakichkolwiek odszkodowań. Federalne ministerstwo finansów wydało w 2014 roku decyzję, zgodnie z którą nie będzie wspierać indywidualnych odszkodowań tej grupy osób.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecki rząd wypłaci algierskim Żydom odszkodowania za działania Francji

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz