Odszkodowanie zostanie wypłacone Żydom, którzy przeżyli masakrę w czerwcu 1941 roku w Jassach w północno-wschodniej Rumunii.

Decyzja o wypłacie odszkodowań została podjęta na początku lipca po siedmiu latach negocjacjach prowadzonych przez niemieckie ministerstwo finansów a Jewish Claims Conference (JCC) – podał „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Wcześniej Niemcy konsekwentnie odmawiali zgody na odszkodowanie z powodu faktu, iż w Jassach gdzie doszło do masakry, formalnie nie istniało getto. Rząd w Berlinie zmienił jednak swoje zdanie. JCC oświadczyło jednak, że sprawa masakry w Jasach zostanie w ten sposób ostatecznie zamknięta.

ZOBACZ TAKŻE: Niemiecki historyk grozi, że dyskusja o reparacjach wywoła wojnę

Autor opublikowanego w „FAZ” materiału, Joseph Croitoru zaznaczył, że decyzja jest od dawna oczekiwanego gestu o historycznym znaczeniu. Odszkodowanie dla dla Żydów z Jass jest pozostają częścią większej umowy zawartej pomiędzy Niemcami a JCC w 1992 roku. Została ona włączona jako protokół dodatkowy do umowy o zjednoczeniu Niemiec. Stanowi ona podstawę do wypłat świadczeń dla osób, którym odmówiono odszkodowań w czasach komunizmu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Croitoru przypomina, że w masakrze która rozpoczęła się w nocy z 28 na 29 czerwca 1941 roku brali udział głównie wojskowi, policjanci i cywile z Rumunii, będącej wówczas sojusznikiem Hitlera. W Jassach znajdowały się jednak również oddziały niemieckie, których obecność umożliwiła pogrom.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niemcy: Kwestia niemieckich reparacji dla Polski uważamy za ostatecznie uregulowaną

„FAZ” podkreśla, że w trakcie wojny w Rumunii i na terenach przez nią administrowanych śmierć poniosło ponad 350 tys. Żydów. Wysokość odszkodowania nie została podana do publicznej wiadomości.

Kresy.pl / wgospodarce.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz