Rakieta międzykontynentalna RS-24 wystrzelona Plesiecku trafiła w zakładany cel położony na Kamczatce – podało rosyjski ministerstwo obrony.

W komunikacie rosyjskiego ministerstwa obrony można przeczytać: 20 września, przeprowadzono test startującej z platformy mobilnej rakiety międzykontynentalnej RS-24 „Jars”. Rakietę wystrzelono z kosmodromu w Plesiecku po przewiezieniu jej rakiety z Joszkar-Oła.Wojskowi podali, że rakieta trafiła w wyznaczony cel na poligonie Kura na Kamczatce. Celem testu było sprawdzenie niezawodności pocisku tego typu. Według komunikatu test zakończył się całkowitym sukcesem.

ZOBACZ TAKŻE: Rosjanie przeprowadzili test międzykontynentalnej rakiety balistycznej Jars

Obecnie tego typu systemy rakietowe, zgodnie z informacjami podawanymi przez rosyjskie ministerstwo obrony, pozostają na wyposażeniu pięciu jednostek rozlokowanymi od Iwanowa do Irkucka.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pierwsze rakiety RS-24 weszły do służby z 2010 roku. Pierwsza udana próba pocisku miała miejsce 29 maja 2007 – co miało być odpowiedzią na ogłoszone przez Stany Zjednoczone plany budowy tarczy antyrakietowej na terenie Czech i Polski. Próby przeprowadzono także w latach 2007, 2008 i 2014. Ostatnia miała miejsce zaledwie 10 dni temu.

Jars jest międzykontynentalnym pociskiem balistycznym na paliwo stałe, mogącym przenosić od 3 do 6 niezależnych głowic atomowych (MIRV) o mocy 150-300 kt każda. Zasięg pocisku szacowany jest na 11 000 kilometrów.

RS-24 miały stopniowo zastępować pociski typu RS-18B (czyli SS-19 w klasyfikacji NATO) oraz RS-20 (czyli S-18 „Satan”). Tym samym, stałyby się podstawą rosyjskich lądowych sił jądrowych.

Film z wystrzelenia rakiety:

kresy.pl / ria.ru

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz