Rakieta międzykontynentalna RS-24 wystrzelona Plesiecku trafiła w zakładany cel położony na Kamczatce – podało rosyjski ministerstwo obrony.

W komunikacie rosyjskiego ministerstwa obrony można przeczytać: 20 września, przeprowadzono test startującej z platformy mobilnej rakiety międzykontynentalnej RS-24 „Jars”. Rakietę wystrzelono z kosmodromu w Plesiecku po przewiezieniu jej rakiety z Joszkar-Oła.

Wojskowi podali, że rakieta trafiła w wyznaczony cel na poligonie Kura na Kamczatce. Celem testu było sprawdzenie niezawodności pocisku tego typu. Według komunikatu test zakończył się całkowitym sukcesem.

ZOBACZ TAKŻE: Rosjanie przeprowadzili test międzykontynentalnej rakiety balistycznej Jars

Obecnie tego typu systemy rakietowe, zgodnie z informacjami podawanymi przez rosyjskie ministerstwo obrony, pozostają na wyposażeniu pięciu jednostek rozlokowanymi od Iwanowa do Irkucka.

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

Pierwsze rakiety RS-24 weszły do służby z 2010 roku. Pierwsza udana próba pocisku miała miejsce 29 maja 2007 – co miało być odpowiedzią na ogłoszone przez Stany Zjednoczone plany budowy tarczy antyrakietowej na terenie Czech i Polski. Próby przeprowadzono także w latach 2007, 2008 i 2014. Ostatnia miała miejsce zaledwie 10 dni temu.

Jars jest międzykontynentalnym pociskiem balistycznym na paliwo stałe, mogącym przenosić od 3 do 6 niezależnych głowic atomowych (MIRV) o mocy 150-300 kt każda. Zasięg pocisku szacowany jest na 11 000 kilometrów.

RS-24 miały stopniowo zastępować pociski typu RS-18B (czyli SS-19 w klasyfikacji NATO) oraz RS-20 (czyli S-18 „Satan”). Tym samym, stałyby się podstawą rosyjskich lądowych sił jądrowych.

Film z wystrzelenia rakiety:

kresy.pl / ria.ru

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz