W dezercji dwóch oddziałów prezydent Poroszenko widzi przyczynę ukraińskiej przegranej w Iłowajsku.

Pogląd taki ukraiński prezydent miał wyrazić otwierając dzisiejsze posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. „Odpowiedzialność za sytuację w Iłowajsku, w znacznym stopniu ponoszą dwa oddziały i ich dowódcy, bo samowolnie opuściły pozycję, narażając swoich wojennych towarzyszy” – miał powiedzieć Poroszenko.Na posiedzeniu potwierdzono, że po Iłowasjkiem okrążonych jest „kilka batalionów”. Znajdują się pod ciągłym ostrzałem przeciwnika.

unian.net/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. sylwia :

  W tym jest jeszcze jeden czynnik. Ci żolnierze widzieli ogromne zniszczenia miast i osiedli dokonane na rozkaz faszystowskiego reżymu kijowskiego i śmierć, cierpienia i głód zwykłych ludzi, takich jak oni i ich rodziny. Faszystowska szajka kijowska ma szczęście, że wojsko ukraińskie nie zwraca broni przeciwko niej, ale jescze nie jest za późno i to możemy też zobaczyć.

  • kwezal :

   Świat wg.Sylwii:dziś jest szajka kijowska, wcześniej była i junta i klika, i generalnie faszyści.Szwadrony i ze ukraiński rząd głodzi swoich obywateli. Dziwie się,że nie napisała jeszcze że na wschodzie walczą specjalne oddziały SS-Galizien. Ups,poddałem jej pomysł niepotrzebnie.Ona ma tu roboczą ksywkę Sylwia-politruk. Dla niej świat wygląda jak w filmie”Underground” Kusturicy. Obudził się facet, który przesiedział w piwnicy cały okres komunizmu w Jugosławii i wydawało mu się, że dalej walczy wśród komunistów z czasów II Wojny Św. z ustaszami chorwackimi i serbskimi czetnikami. Dlatego dla niej świat też jest czarno-biały jak 70 lat temu, po jednej stronie nacjonalistyczne OUN, czyli faszyści,a po drugiej dzielni Rosjanie z wojsk wewnętrznych NKWD którzy niosą braterską”pomoc”od Finlandii po Afganistan. Świat stanał jej w miejscu,czas sie zatrzymał, jak u gościa z Underground. A Rosjanie tak po prostu zabłądzili, takie to wojsko mają.Mieli dac wsteczny bieg w czołgach,a dali cała naprzód,niechcący naruszają integralność terytorialną i niepodległość innego kraju. A jak jadą na wakacje żołnierze, to zabierają ze sobą sprzęt, czołgi, granatniki i haubice Goździk. Takie wywczasy mają.

  • anarchista :

   @Mariusz151 Rozumiem że masz na myśli banderę i jego ideologję na której w europie po 70 latach od zlikwidowania Faszystowskiego państwa Niemieckiego Faszyści ze wschodniej u-krainy zainstalowani w Kijowie podejmują prubę odtworzenia tego zbrodniczego systemu . Śmieszy mnie twierdzenie o ,,faszystowskiej Rosji” . Która za jego rozgromienie zapłaciła wysoką cenę w tym ukraińcy ze wschodu . i nic do tego nie ma fakt jaki ustrój wtedy istniał . Dla POLSKI najlepszym rozwiązaniem jest rozpad ukrainy i osłabiona Rosja + powrót Kresów do Polski to zaplecze intelektualne i kulturalne Kraju po jego utracie staliśmy się karzełkiem w Europie. Czy kiedykolwiek na tym forum ktokolwiek poza nielicznymi wyjątkami zrozumie że , żadna z tych nacji nie powinna uzyskiwać wsparcia ze strony POLSKI ? . Tak jak najszybciej należy odstąpić od chorej doktryny Giedroycia (zresztą o podejrzanych kontaktach z UPA-OUN i Faszyzmem )

  • flacha88 :

   Pytanie tylko kto jest tym Hitlerem 2. Nikt nie twierdzi, że putin nie jest zbrodniarzem. Problem w tym, że destabilizację ukrainy rozpoczęło pewne światowe mocarstwo posiadające „wyluzowanego” prezydenta obame, któremu tacy jak ty „robią laskę za nic” jak to określił radek s. Gąbka zamiast mózgu nie pozwala skojarzyć takich faktów jak to, że USA destabilizuje również i kraje arabskie wspierając kozojebiącyh arabów-rebeliantów (tam o dziwo byli bojownikami o wolność a na ukrainie są już terrorystami) w walce przeciw Syrii czy Iranowi – pozostałościach po cywilizacji arabskiej która w ciągu kilku dziesięcioleci amerykanie zdążyli wyniszczyć. Ponieważ Rosja uniemożliwiła destabilizację Syrii to w pierwszej kolejności USA zdestabilizować ukarinę i tam ustanowić swoją strefę wpływów. Tam ludzie są znacznie bardziej prymitywni i za niewielką kasę pójdą na majdan rozpierniczać własny kraj (do którego finansowania USA się zresztą otwarcie przyznała). Ponieważ Putin podobnie jak USA dba o swoje strefy wpływów zaczął bronić swojego terytorium. Tyle, że USA ma za nic zycie cywilów na wschodzie ukrainy i mimo klęski humanitarnej dalej podburza region. Tak dawno było soczi jak jankesy krążaownikiem na morze czarne wpływneli? Tak dawno usa sie chwalily ile to kasy nie przeznaczyly na kryzys w ukrainie i „zaprowadzanie demokracji”? A sprawa malezyjskiego samolotu juz ucichla – a takie dowody to mieli amerykanie, ktorych do dzis boja sie pokazac. Pytanie zasadnicze – gdzie we wspieraniu ukrainy jest interes dla Polski? Gdzie tu nasza racja stanu? tacy jak ty doprowadza z glupoty kraj do dziadostwa a kazdy kto im w tej glupocie bedzie przeszkadzal to od razu „ruski agent”. Pomysl czasem o wlasnym interesie a nie o pierdolach nie majacych nic wspolnego z rzeczywistoscia.

  • sylwia :

   Mariusz 151: Ani to ani tamto. Poprostu mam swoją opinię. Uważam, że oslabianie faszyzmu pomaga Polsce. Obecnie wsch. Ukraińcy oslabiają faszystowskich zach. Ukraińcow. Nie jesteśmy Litwinami, Lotyszami, Estończykami, Słowakami i Chorwatami i jesteśmy antyfaszystami. Uważam też, że, wsch. Ukraińcy obróciliby się p-ko W. W. Putinowi gdyby ujrzeli, że ich zdradza. Uważam, ze na wsch. Ukrainie jest prawdziwa, patriotyczna wojna narodowo-wyzwoleńcza. Nikt im nie pomaga prócz Rosji i Serbii, przynajmniej tak to teraz wygląda. A Rosja ma w tym swoje interesy. Dlaczego to jest wam tak trudno do jasnej cholery zrozumieć? W czym tu macie umysłowe zahamowanie? Gdzie jest blok? Czy naprawdę chcecie mieć przez graniczną miedzę silne ultrafaszystowskie państwo ukraińskie? Naprawdę? No to chcijcie. A ja się nie zgadzam i będę się temu zawsze przeciwstawiać. Wasze wrogie wpisy mnie nie powstrzymają.