„Śmierć katom Wołynia i Donbasu” – m.in. taki napisy pojawił się na wzniesionym nielegalnie w 1994 przez Związek Ukraińców w Polsce pomniku upamiętniającym UPA na cmentarzu w podkarpackich Hruszowicach.

„Śmierć katom Wołynia i Donbasu”, „J…ć UPA” – napisy o takiej treści pojawiły się wczoraj na pomniku UPA w Hruszowicach. Zamalowano i rozbito także tablice z nazwami sotni UPA oraz tablicę z napisem „Chwała bohaterom UPA, bojownikom o wolną Ukrainę”. Związek Ukraińców w Polsce nazywa na swoim profilu na Facebookuincydent mianem „prowokacji”.

Pomnik ten ZUwP postawił nielegalnie w 1994, mimo tego stoi on do dziś.

Kresy.pl

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. krok
  krok :

  Jak dla mnie to dobrze się stało, powinni zgodnie z postanowieniami organów rozebrać to dziadostwo, ten pomnik to nic innego jak plucie na pamięć pomordowanych przez ukraińców Polaków. Karygodne, że on znajduje się w ogóle w Polsce.

 2. tagore
  tagore :

  Niemcy nie decydują się jednak na budowę pomników ku czci wermachtu i SS w Polsce.
  Nagrobki to jedno ,a pomniki o wymowie politycznej to druga sprawa.
  Politycy i działacze ukraińscy jakoś nie chcą zauważyć ,że sprawa ludobójstwa Banderowców
  stoi na drodze porozumienia z sąsiadami , a arogancją w tej sprawie zużyją całą życzliwość
  polskiej opinii publicznej i polscy zwolennicy nieco utopijnej wizji współpracy stracą grunt pod nogami.

  tagore

  • tutejszym
   tutejszym :

   Politycy i działacze ukraińscy pracują nad wyalienowaniem mniejszości ukraińskiej ze społeczeństwa polskiego. Dla nich to jest sposób na życie i całkiem spory zarobek. Mają w tym swoje osobiste interesy. Ja osobiście jestem coraz bardziej zniechęcony postawą władz Ukrainy jak i mniejszości ukraińskiej w Polsce. Milczące branie określonych korzyści od strony polskiej, splunięcie i odwrócenie się plecami od darczyńców. Jestem przekonany, że w takiej sytuacji nigdy bym nie zdzierżył, kopnął bym w tyłek. I każdy sąd uniewinnił by mnie, byłoby to działanie pod impulsem chwili. Ukraińcy importują mięso z Białorusi, import polskiego mięsa jest objęty zakazem tylko na Ukrainie i Rosji. Ciekawe jaka jest lista wrogów wg. Ukrainy, 1- Rosja, 2- Polska, czy też odwrotnie, Ja obstawiam to drugie.

 3. jaroslaus
  jaroslaus :

  POZNAJ ŻYDA: abstrahując od tematu – czy wiecie, że żydostwo rosyjskie chciało utworzenia przez Niemców z terenów zaboru rosyjskiego – tzw. Judeo-Polonii – państwa w którym żydzi mieli służyć Niemcom za siłę germanizacyjną i zajmować oczywiście pierwsze miejsce? Skażeni swoją głupotą lewaccy durnie oraz sami zainteresowani będą kłamać, co też czynią na polskiej i angielskiej Wikipedii – iż jest mit. Wystarczy jednak spojrzeć do Pamiętnika Pierwszego Walnego Zjazdu Zjednoczenia Polaków Wyznania Mojżeszowego Wszystkich Ziem Polskich 1919 – by zobaczyć, że sami Polacy żydowskiego pochodzenia ten fakt przyznali i potępili. Było tych Polaków aż 439 z kilku milionów. Pamiętnik do ściągnięcia pod podanym linkiem, prawa autorskiego majątkowe do niego dawno wygasły i jest również dostępny na stronie Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych. LINK http://www.speedyshare.com/