Od poniedziałku (16 listopada) do piątku (20 listopada) na Bałtyku odbywały się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej. Uczestniczyły w nich także niemieckie jednostki.

W piątek, 20 listopada br., zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ). W ramach OGZ siły okrętowe Gdyńskiej Flotylli oraz zespół niemieckich okrętów przeprowadziły na Morzu Bałtyckim wspólne szkolenie – poinformowały Siły Zbrojne RP.

Podkreślono, że to typowe ćwiczenia osłony strategicznego transportu morskiego oraz utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych. W szkoleniu, które rozpoczęło się w poniedziałek, 16 listopada br., uczestniczyły jednostki 3. Flotylli Okrętów sformowane w tzw. Okrętową Grupę Zadaniową, lotnictwo morskie oraz jednostki brzegowe. OGZ tworzyło pięć okrętów gdyńskiej Flotylli: fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, okręt podwodny ORP Bielik, korweta patrolowa ORP Ślązak, okręt rakietowy ORP Piorun oraz okręt ratowniczy ORP Maćko.

źr. wojsko-polskie.pl

źr. wojsko-polskie.pl

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: 21. Brygada Strzelców Podhalańskich przeprowadziła manewry na poligonie w Orzyszu

Komponent lotniczy składał się ze śmigłowca poszukiwawczo – ratowniczego W-3WARM Anakonda oraz śmigłowca pokładowego Kaman SH-2G Super Seasprite, a także samolotów F-16 i SU-22. Siły Komendy Portu Wojennego Gdynia, Morskiej Jednostki Rakietowej, 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz 43. Batalionu Saperów FOW z Rozewia operowały na lądzie.

„Główne zadania jakie wykonywały szkolące się na morzu jednostki polegały na prowadzeniu operacji zwalczania okrętów podwodnych oraz celów nawodnych i powietrznych. Załogi okrętów wykonywały strzelania artyleryjskie do celów morskich i powietrznych. Równolegle do zadań typowo bojowych załogi okrętów ćwiczyły obronę przeciwawaryjną polegającą na walce z pożarami i z przebiciami kadłuba” – czytamy w komunikacie.

źr. wojsko-polskie.pl

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ramach szkolenia morskiego przeprowadzono także ćwiczenie PASSEX, w którym oprócz sił narodowych uczestniczyły okręty Niemieckiej Marynarki Wojennej: dwie korwety rakietowe FGS Erfurt i FGS Ludwigshafen oraz zaopatrzeniowiec FGD Donau. Polscy i niemieccy marynarze w ramach manewrów współdziałali w zakresie wykonywania symulowanych ataków rakietowych, obrony powietrznej, manewrowania w szykach, a także doskonalenia procedur łączności.

wojsko-polskie.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz