Polsko-Litewska konferencja studentów

Organizatorzy konferencji studentów “Akademia Polsko-Litewska: w poszukiwaniu wspólnoty” są przekonani, że Litwa i Polska mają wiele podobieństw.

Inicjatywa zorganizowania konferencji padła kilka lat temu. Głównym inicjatorem od samego początku jest Jagiellońskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe “Klub Jagielloński” z Krakowa. Po raz pierwszy konferencję zorganizowano w 2009 roku. Spotkanie studentów od początku organizuje Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Wileńskiego na czele z Stowarzyszeniem Studentów Uniwersytetu Wileńskiego RePublica. Partnerem projektu jest także Instytut Polski w Wilnie.

W tym roku w konferencji bierze udział 12 studentów z Litwy i tyleż z Polski. Organizatorzy zapowiadają sporą liczbę wykładów i dyskusji z udziałem naukowców z uczelni z obu państw. Na uroczystym otwarciu obecni będą: dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Wileńskiego prof. Ram?nas Vilpišauskas oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie dr Małgorzata Kasner.
Główne tematy, jakie mają zostać poruszone w tym roku, dotyczą tożsamości narodowej, języka polskiego i języka litewskiego, historii państw. Uczestnicy konferencji z Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego opowiedzą o mniejszości białoruskiej na Litwie i w Polsce. Konferencję zakończy dyskusja z udziałem doc. dr. Kęstutisa Griniusa, wykładowcy Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Wileńskiego o sytuacji na Litwie po wyborach do sejmu 2012 roku.
Polsko-litewska konferencja studentów może być przykładem dobrej współpracy i dialogu. „Jako studenci nie mamy ambicji przy pomocy konferencji pokonać wszelkiej niezgody w społeczeństwie między stroną polską a litewską. Nie wnikamy w politykę, po prostu chcemy pokazać, jak ważne są dobre inicjatywy” – powiedziała jedna z uczestniczek konferencji i członkini Stowarzyszenia Studentów Uniwersytetu Wileńskiego RePublica Jogil? Ulinskait?. Jej zdaniem ważne jest, by dyskutować, rozmawiać i pokazać, jak wiele Polacy i Litwini mają ze sobą wspólnego.
Wilnoteka.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply