Adam Szłapka minister ds. Unii Europejskiej śmiał się podczas debaty dotyczącej sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy. Nie spodobało się to belgijskiemu europosłowi, który dosadnie zwrócił uwagę politykowi.
W czwartek miała miejsce w Parlamencie Europejskim debata dotycząca sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy. Podczas obrad obecny minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka śmiał się, warto dodać, że chwilę wcześniej referował jak obecnie wygląda sytuacja w regionie.
Zachowanie ministra nie spodobało się lewicowemu europosłowi Marc’owi Boteng’owi, który w dosadny sposób zwrócił uwagę parlamentu na niestosowne zachowanie.
” Śmiejecie się tutaj, podczas gdy my dyskutujemy o śmierci Bóg wie ilu Palestyńczyków, populacji, która jest głodzona. A wy się tu śmiejecie i żartujecie. To nie jest śmieszne. Palestyńczycy to też ludzie!” – europoseł Marc Botenga.
W swojej wypowiedzi skrytykował również wcześniejsze wystąpienie polskiego ministra. „udało wam się wygłosić przemówienie, w którym powiedzieliście: „sytuacja w Gazie się pogarsza”, nie wspominając, dlaczego się pogarsza” – podkreślił polityk.
Europoseł zaznaczył, że sytuacja się pogarsza ponieważ Izrael nie blokuje dostarczanie pomocy humanitarnej,m żywności oraz blokuje dostawy prądu, który jest niezbędny do dostarczania i uzdatniania wody.
During the debate on the humanitarian situation in Gaza in the European Parliament, Minister @adamSzlapka, representing the Council of the 🇪🇺, joked and laughed. Several times. What contempt for Palestinian lives. A clear illustration of European complicity in Israeli crimes. pic.twitter.com/crMkixCrYR
— Marc Botenga MEP (@BotengaM) March 13, 2025
Czytaj: Izrael blokuje misje humanitarne
Czytaj także: Eksperci ONZ oskarżają Izrael o akty ludobójstwa i przemoc seksualną w Strefie Gazy
Warto przypomnieć, 13 marca ministrowie spraw zagranicznych Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich spotkali się w środę w Katarze z wysłannikiem USA ds. Bliskiego Wschodu Steve’em Witkoffem, aby omówić plany odbudowy Strefy Gazy i zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem.
Szczyt dotyczył wypracowania wspólnej odpowiedzi wobec pomysłu Donalda Trumpa, który chce zakończyć długoletni konflikt izraelsko-palestyński poprzez wysiedlenie miejscowej ludności do sąsiednich krajów i stworzenie na okupowanych terenach riwiery Bliskiego Wschodu z „nieograniczoną liczbą miejsc pracy”. Propozycja Ligii zakłada utworzenia komitetu administracyjnego, który przejąłby władzę od Hamasu i sprawowałby władzę nad Strefą Gazy do czasu zreformowania Autonomii Palestyńskiej.
W spotkaniu w Katarze uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Kataru, Jordanii, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny i wysłannik USA ds. Bliskiego Wschodu Stev Witkoff.
Ministrowie omawiali m.in. plan zebrania funduszy na odbudowę Strefy Gazy, a także zorganizowanie w przyszłym miesiącu Międzynarodowej Konferencji Odbudowy, która odbędzie się w Egipcie i będzie współorganizowana przez ONZ i Palestyna. Oczekuje się, że weźmie w niej udział 100 krajów oraz organizacji międzynarodowych.
Negocjowano również ws. niepewnego zawieszenia w Strefie Gazy i uwolnienia wszystkich zakładników Hamasu. 42-dniowa pierwsza faza rozejmu wygasła na początku marca bez porozumienia w sprawie kolejnych etapów, które miałyby zapewnić trwałe zakończenie wojny, która wybuchła po ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 r.
X/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!