Od 28 listopada polski drób może być ponownie sprzedawany na rynku chińskim. Tamtejsze służby weterynaryjne zdjęły zakaz importu.

Chiny zniosły zakaz importu polskiego drobiu, który obowiązywał od grudnia 2016 roku z powodu przypadków grypy ptaków – podała chińska Administracja ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny (AQSIQ). Zakaz obejmował polski drób oraz ten pochodzący z innych krajów Unii Europejskiej.

Zdaniem ekspertów, otwarcie dla Polski, jako jedynego kraju w Unii Europejskiej, chińskiego rynku drobiu daje ogromne możliwości rozwoju dla polskich producentów.

ZOBACZ TAKŻE: Polski rząd: chcemy eksportować mięso drobiowe i owoce do Chin

Chiny pozostają największym dostępnym rynkiem dla polskiego mięsa drobiowego. W zeszłym roku w Szanghaju otworzono biuro Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, działające na rzecz zacieśnienia współpracy i otwarcia rynku.

Z satysfakcją informujemy o otwarciu rynku chińskiego. Wspólnie ze służbami weterynaryjnymi pracowaliśmy nad tym szczególnie intensywnie w ostatnich miesiącach – powiedział Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej

KRD-IG od dawna uznawała współpracę z Chinami za jeden z priorytetów i jedną z największych szans dla polskiej branży drobiarskiej. Sukces nie byłby możliwy bez wsparcia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz polskich służb dyplomatycznych. W imieniu KRD-IG serdecznie dziękuję za to wsparcie. Eksport do Chin to dla polskiego drobiarstwa dopiero początek rozwoju na tym rynku – liczymy na szersze otwarcie i wierzymy, że resort rolnictwa dalej będzie wspierał działania KRD-IG w tym zakresie – podsumowuje Łukasz Dominiak.

Chiny zakazały importu drobiu nie tylko z Polski, ale także innych krajów Unii, w których występowała grypa ptaków. W lipcu tego roku Polska stała się krajem wolnym od tej choroby.

Polska jest liderem produkcji drobiarskiej w Europie. Według obliczeń KRD krajowi producenci wytwarzają ok. 2,5 mln ton drobiu rocznie, z czego ponad 40 proc. trafia na eksport. Cztery piąte trafia na rynki Unii Europejskiej

Kresy.pl / topagrar.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply