Rzeszowska struktura Młodzieży Wszechpolskiej zapowiada demonstrację przeciw dyskryminacyjnej decyzji rady miasta o zwolnieniu z opłat za komunikację miejską wyłącznie zagranicznych studentów miejscowych uczelni.

We wtorek rada miasta Rzeszowa poparła wniosek prezydenta miasta Tadeusza Ferenca aby zwolnić opłat za przejazdy komunikacją miejską studiujących na miejscowych uczelniach cudzoziemców. Na tej samej sesji rzeszowscy radni odrzucili wniosek by z opłat zwolnić także miejscowych uczniów.

Uchwała rady miasta odbiła się głośnym echem, wielu komentatorów uważa ją za jawnie dyskryminacyjną. W sprawie wystąpiła już Młodzież Wszechpolska. Narodowcy organizują protest, który odbędzie się w poniedziałek, 25 czerwca pod ratuszem. Demonstracja rozpocznie się o godzinie 15 i ma wyrażać zdecydowany sprzeciw wobec posunięcia prezydenta i wspierających go radnych z postkomunistycznego klubu „Rozwój Rzeszowa” i Platformy Obywatelskiej.

„Prezydent Miasta Rzeszów Tadeusz Ferenc oraz radni, którzy byli za przyjęciem tego pomysłu pokazali w dobitny sposób swoją dyskryminację wobec studentów Polaków, będących gospodarzami w Rzeczpospolite” – można przeczytać w komunikacie wszechpolaków informującym o poniedziałkowej demonstracji przeciw władzom miejskim. Inicjatywę prezydenta Rzeszowa, który według komunikatu „po raz kolejny pokazuje […] młodym i świadomym Polakom, że jesteśmy w stolicy województwa traktowani jako >>studenci gorszego sortu<<„,  określili mianem „perfidnego zagrania”. Wszechpolacy przypomnieli, że to jedno z wielu działań Ferenca, które realizują interesy obcokrajowców a nie mieszkańców Rzeszowa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Akcję promuje wydarzenia na Facebooku ale prezes okręgu podkarpackiego Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kowalski oraz jego zastępczyni i rzeczniczka Izabela Pomykała wystąpią jutro na konferencji prasowej, na której zamierzają szerzej omówić sprawę i zapowiedzieć wszystkie działania jakie zamierzają podjęć. Wszechpolacy planują także akcję ulotkową.

„Może być dużo osób” – powiedział nam prezes podkarpackiego okręgu MW zaznaczając, że środowa uchwała rady miejskiej wywołała w mieście poruszenie i gorące dyskusje. Jego słowa potwierdza fakt, że na stronie wydarzenia na portalu Facebook założonej wczoraj swoje uczestnictwo w proteście zadeklarowało już prawie pół tysiąca osób, a kolejne 1,9 tys. jest zainteresowanych. „Planujemy kolejne działania” – zadeklarował Kowalski wskazując, że ze względu na sesję i zbliżające się wakacje, szczególnie nasilona kampania wśród studentów, o ile władze nie wycofają się ze swojej dyskryminacyjnej decyzji, zostanie podjęta w połowie września. „Będą zbliżały się wybory samorządowe i warto przypomnieć ludziom co zrobili radni” – zauważa wszechpolak.

Kowalski zrelacjonował naszej redakcji przebieg posiedzenia rady miasta Rzeszowa na której zapadła kontestowane przez niego uchwała. Ocenia zachowanie radnych rządzącej miastem koalicji jako aroganckie i lekceważące wobec mieszkańców. W sali obrad pojawiła się w poniedziałek delegacja wszechpolaków prosząc żeby ze względu na wagę sprawy radni zdecydowali się rozpatrzeć ją na początku obrad, przed długotrwałą dyskusją o udzieleniu prezydentowi absolutorium za wykonanie budżetu, która zgodnie z przewidywaniami okazała się pełna politycznych przepychanek. Przewodniczący rady miasta Andrzej Dec odrzucił jednak ten wniosek mimo, że jednocześnie zgodził się przyspieszyć rozpatrywanie dwóch innych kwestii podnoszonych przez dwie inne grupy mieszkańców przybyłych na posiedzenie, między innymi uciążliwości działania zakładu drobiowego firmy Res-Drob. Gdy jeden z opozycyjnych radnych zgłosił wniosek wszechpolaków o przyspieszenie dyskusji nad punktem dotyczącym zwolnienia zagranicznych studentów z opłat za komunikację miejską w sposób formalny, radni koalicji odrzucili go w głosowaniu.

„Gdy dyskutowałem z przewodniczącym rady miasta na ten temat on powiedział mi, że nas to nie dotyczy. Stwierdziłem, że nas to bardzo dotyczy bo jako student będę musiał płacić, a imigrant nie, na co przewodniczący mi odpowiedział – nic pan na tym nie straci. A przecież zapłacą za to z podatków wszystkich mieszkańców” – podsumowuje stanowisko miejskiego prominenta Kowalski. Jak zaznacza, ostatecznie rada nie dopuściła do głosu w dyskusji przedstawiciela MW mimo, że w porządku obrad przewidziano wysłuchanie mieszkańców w tej spawie.

facebook.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz