W Lublinie w pobliżu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku stanął pomnik błogosławionego Emiliana Kowcza. Ten greckokatolicki ksiądz był nazywany „proboszczem Majdanka”.

Ks. Emilian Kowcz przez 20 lat był proboszczem greckokatolickiej parafii w Przemyślanach. Za udzielanie pomocy Żydom trafił w 1942 roku do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Będąc w obozie prosił rodzinę, by nie czyniła starań o jego uwolnienie, ponieważ jest tam jedynym księdzem i czuje się w obozie potrzebny. Wbrew zakazowi udzielał więźniom posługi duszpasterskiej. Zmarł w obozie 25 marca 1944 roku. Zyskał przydomek „proboszcz Majdanka”. W 2001 roku został zaliczony w poczet błogosławionych przez Jana Pawła II.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W czwartek pomnik ks. Kowcza stanął w Lublinie na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ulicą Cmentarną. Granitowy monument powstał z inicjatywy Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza z Lublina. Pomnik wykonali na Ukrainie ukraińscy rzeźbiarze Ołeksandr Diaczenko i Marta Diaczenko. Na trzech bokach pomnika wyryto fragment listu, który ks. Kowcz skierował do rodziny prosząc ją, aby nie podejmowała żadnych wysiłków w celu jego uwolnienia.

„Wszyscy jesteśmy tu równi: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze czy Estończycy. Jestem tu teraz jedynym kapłanem… Tutaj widzę Boga – Boga, który jest Jeden dla wszystkich nas, bez względu na nasze religijne odmienności” – brzmi fragment inskrypcji.

Przedstawiciele komitetu budowy pomnika symbolicznie przekazali go społeczności miasta podczas dzisiejszego posiedzenia rady miejskiej Lublina. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się po zakończeniu pandemii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: W Lublinie stanął pomnik ofiar ludobójstwa OUN-UPA [+GALERIA]

Kresy.pl / dzieje.pl / eurointegration.com.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz