Trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W całym kraju a także poza granicami Polski trwają uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to jest obchodzone już po raz dziewiąty.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, obchody organizowane przez Społeczny Komitet Obchodów rozpoczęły się apelem pamięci przy Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Wojskowych Powązkach w Warszawie. W planie obchodów jest również przejście szlakiem miejsc kaźni Wyklętych na warszawskiej Pradze i uroczystości przed tablicą na dawnym areszcie na Rakowieckiej. Głównym punktem społecznych obchodów jest msza w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana.

Państwowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem m.in. prezydenta i premiera odbędą się wieczorem na Pl. Piłsudskiego w Warszawie, następnie w archikatedrze św. Jana Chrzciciela oprawiona zostanie msza święta. W piątek rano w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda nadał Żołnierzom Wyklętym odznaczenia państwowe. Prezydent miał także w planach wyjazd na uroczystości w Wysokiem Mazowieckiem na Podlasiu.

Premier Mateusz Morawiecki wraz wicepremierem i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim wzięli udział w symbolicznym oddaniu do użytku budynków Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

W Rzeszowie główne obchody dzisiejszego dnia pamięci zorganizowano pod pomnikiem płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Wolność i Niezawisłość. Uczestniczyli w nich m.in. kombatanci, żołnierze, w tym z 3/ Brygady WOT im. płk. Łukasza Cieplińskiego, związkowcy z “Solidarności” i przedstawiciele władz. Tablice pamiątkowe odsłonięto w Białymstoku i w Bydgoszczy. Białostocka tablica upamiętnia członków antykomunistycznych organizacji młodzieżowych z Białegostoku, których wielu aresztowano i skazano w latach 50. W Bydgoszczy tablica ku czci Żołnierzy Wyklętych znalazła się na dawnym budynku UB. Częścią obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych było także odsłonięcie w Drozdowie na Mazurach pomnika ppor. Stanisława Grabowskiego ps. Wiarus, który z 1952 roku zginął w walce z UB.

Wyklętych upamiętniono również w Wilnie, gdzie dyplomaci z polskiej ambasady na czele z ambasador Urszulą Doroszewską złożyli kwiaty na grobie por. Sergiusza Kościałkowskiego. Zginął on 4. lutego 1945 roku w potyczce z NKWD i został pochowany na cmentarzu na Rossie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony od 2011 roku. Upamiętnia on żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy od 1945 roku walczyli z władzami komunistycznymi. Na dzień pamięci wybrano rocznicę rozstrzelania przez władze komunistyczne po pokazowym procesie siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

CZYTAJ TAKŻE: Żołnierze wyklęci: dziedzictwo, które zobowiązuje

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply