Pod ambasadą Izraela w Warszawie wysypano stertę gruzu mającą symbolizować zniszczone mienie, do którego roszczenia wysuwają środowiska żydowskie.

Młodzież Wszechpolska opublikowała w środę na Facebooku zdjęcie sterty gruzu wysypanego pod ambasadą Izraela w Warszawie. Według organizacji tyle zostało z mienia, o które ubiegają się środowiska żydowskie. „Żeby była jasność: nie należy im się nic, nawet cegiełka” – zaznaczała Młodzież Wszechpolska.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Troszkę przekroczyliśmy wartość tego co zostało po wojnie, ale to nic – reszty nie trzeba. Oto wasze mienie!” – czytamy we wpisie organizacji, która zapowiedziała, że wkrótce poda więcej szczegółów tej akcji.

Przypomnijmy, że w czwartek Sejm przyjął nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która zmienia przepis nakazujący uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” – bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Tym samym, jeśli upłynęło 30 lat, to nie będzie już możliwości postępowania ws. nieważności decyzji. Nowelizacja odnosi się także do roszczeń środowisk żydowskich i w tym kontekście została mocno skrytykowana przez Izrael. Według MSZ Izraela, przyjęta przez Sejm nowelizacja uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego czy ubiegania się o rekompensaty ze strony ocalałych z Holokaustu, ich spadkobierców i członków społeczności żydowskiej. Szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid stwierdził, że „Polacy próbują zaprzeczyć temu, co zostało zrobione podczas Holokaustu” i że „żadne prawo nie zmieni historii”. W tej sprawie w niedzielę ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został wezwany przez tamtejszy MSZ.

Rzecznik Departamentu Stanu USA, Ned Price wezwał polskie władze do wstrzymania dalszego procesu legislacyjnego i wycofania się z podjętych decyzji.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz