Tomasz Grodzki z PO został marszałkiem Senatu

We wtorek o godzinie 16 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Senatu X kadencji. Marszałkiem wyższej izby polskiego parlamentu wybrano polityka PO Tomasza Grodzkiego.

Obrady otworzył prezydent RP Andrzej Duda. W swoim przemówieniu podkreślał m.in. konieczność zachowania Senatu w polskim systemie parlamentarnym. „Senat – patrząc na historię 500 lat naszego parlamentaryzmu – zawsze był wtedy, gdy Polska była wolna, zawsze był w suwerennej, niepodległej, rzeczywiście prawdziwej, wolnej Polsce. Niech ten Senat zostanie, bo jest jej symbolem. A poza tym jest bardzo ważnym czynnikiem debaty politycznej…” – wskazywał prezydent. Nie wykluczył też, że będzie to Senat „trudny”, ponieważ żadne ugrupowanie nie ma w nim bezwzględnej większości.

Andrzej Duda powołał na marszałka seniora Barbarę Borys-Damięcką. W swoim przemówieniu wyraziła ona nadzieję na „lepsze procedowanie, rzetelniejsze i uczciwsze proobywatelskie i zgodne w prawem”. Borys-Damięcka, która z zawodu jest reżyserem, wyraziła opinię, że Senat powinien pełnić rolę edukacyjną i „mocniej popularyzować kulturę w szerokim tego słowa znaczeniu”. Według niej kultura w życiu społecznym powinna być „wolna, niezależna, nieujarzmiona i szeroko dostępna”. Jak poinformowała, chciała zaprosić na posiedzenie noblistkę Olgę Tokarczuk, lecz ta nie mogła się zjawić. Wobec tego przeczytała SMS-a od Tokarczuk z życzeniami „jasnej energii” dla Senatu.

Po ślubowaniu senatorów nastąpiła przerwa, w czasie której zgłaszano kandydatury na marszałka Senatu. W przerwie odbyła się konferencja prasowa, podczas której troje senatorów niezależnych – Lidia Staroń, Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz – poinformowało o powołaniu wspólnego koła.

Kandydatami na marszałka Senatu zostali Stanisław Karczewski z PiS i Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej. Po wznowieniu obrad w jawnym głosowaniu imiennym zwyciężył Tomasz Grodzki, który uzyskał 51 głosów. Na jego rywala głosowało 48 senatorów. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tomasz Grodzki urodził się 13 maja 1958 roku w Szczecinie. Z zawodu jest chirurgiem, profesorem nauk medycznych. W latach 2006–2015 sprawował mandat radnego Rady Miasta Szczecina. Zasiadał w Senacie poprzedniej kadencji. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

CZYTAJ TAKŻE: PiS „podkupuje” senatorów opozycji? Senator KO: zaproponowano mi tekę ministra zdrowia

Kresy.pl / PAP / interia.pl / senat.gov.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz