Masowa imigracja obcych kulturowo ludzi była powodem, dla którego Greta Magnusson uciekła ze Szwecji do Polski.

Greta Magnusson, Szwedka, która w listopadzie 2017 roku przeprowadziła się ze Szwecji do Polski, w rozmowie z Radiem Szczecin wyjaśniła powody swojej decyzji.

Jak mówi, od kilku lat życie w Szwecji jest mniej przyjemne niż kiedyś. Jako powód Magnusson wskazała imigrację powodującą wzrost przestępczości.

Sztokholm, moim zdaniem, stał się za bardzo wielokulturowy. Zrobiło się niebezpiecznie, zdecydowanie za dużo razy dochodziło do strzelanin. Stał się jednym z wielu niebezpiecznych miejsc w Szwecji. – mówi Magnusson przypominając także o problemie gwałtów na kobietach. Choć sama nie została zgwałcona, miała inne „bardzo nieprzyjemne doświadczenie” z młodym Arabem. Jak twierdzi, policja nie chroni obywateli w wystarczający sposób i wydaje się „nie mieć wystarczającej odwagi, by interweniować tam, gdzie potrzeba”.

W opinii Szwedki mieszkającej obecnie w Szczecinie zmiany demograficzne w Szwecji zaszły tak daleko, że stała się ona innym krajem.

Z czasem zauważyłam, że zmieniła się ludność tego miasta. Nie potrafiłam się wśród nich odnaleźć. Wydawało mi się, że znajduje się w innym kraju. Czułam się nieswojo spacerując po Sztokholmie. (…) Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj, moja Szwecja, jeśli można tak powiedzieć. – twierdzi Magnusson.

Szwedka ujawniła także, ze z powodu jej poglądów na sytuację w Szwecji, odwróciło się od niej kilku przyjaciół. Uważa ona, że osoby te udają, że nie widzą, co się dzieje w ich kraju. Jednak ci, których znała najlepiej, zrozumieli ją. Magnusson zaczęła myśleć o opuszczeniu Szwecji w ubiegłym roku, jednak nie wiedziała, dokąd może wyjechać. Wiosną br. obejrzała na YouTube film „Ingrid i Konrad” opowiadający o Polsce.

Ingrid mówiła w nim, że ”tu można siedzieć sobie w restauracyjnym ogródku, położyć obok siebie torebkę i nie martwić się o nią. Tu można oddychać wolnością, dokładnie tak jak kiedyś w Szwecji.” Wtedy poczułam, że tam chce się przeprowadzić. – wyjaśnia Magnusson.

Świeżo upieczona szczecinianka mówi, że nadrabia zaległości z wiedzy o naszym kraju. Odpowiada jej polityka rządu PiS. Jak twierdzi, żałuje, że „nie ma takiej partii w Szwecji”. Uważa, że obraz Polski w Szwecji jest nieprawdziwy i zdeformowany. O ludziach otaczających ją w Polsce wyraża się w samych superlatywach. Spotyka się z sympatią zarówno wśród sąsiadów, jak i w sklepie, w którym robi zakupy.

Czuję się tu spokojna i bezpieczna. Wiadomo, że zawsze będę się czuła jak Szwedka w Polsce, ale żyję teraz wśród Europejczyków pochodzimy z tej samej nowoczesnej cywilizacji. Kulturowo rozumiemy się wzajemnie. Żyję teraz pośród uprzejmych i interesujących ludzi i dobrze się tu czuję. Nie przytrafiło mi się, by ktoś na mnie dziwnie spojrzał. Jest tu fajnie, bezpiecznie. – twierdzi Magnusson.

CZYTAJ TAKŻE: Szwedzi nie wierzą mediom w sprawie imigrantów

Kresy.pl / Radio Szczecin

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply