Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu do ustawy o dodatku węglowym zmierzające ku temu, by wsparcie finansowe od państwa przysługiwało także tym gospodarstwom domowym, które ogrzewają się innymi paliwami niż węgiel. Rząd zamierza bowiem wprowadzić osobne przepisy w tej kwestii.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Sejm odrzucił w piątek część poprawek Senatu do ustawy o dodatku węglowym, decydując tym samym, że dodatek w wysokości 3 tysięcy złotych będzie przysługiwał tylko tym gospodarstwom domowym, które ogrzewają dom węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Tego samego dnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła, że rząd przyjął założenia do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Przyjęte rozwiązania przewidują wsparcie finansowe w postaci jednorazowego dodatku dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania innych surowców niż węgiel kamienny: pellet drzewny, drewno kawałkowe lub inny rodzaj biomasy, w szczególności brykiet drzewny, słomy lub ziarna zbóż, skroplony gaz LPG albo olej opałowy.

Jednorazowy dodatek nie będzie uzależniony od dochodu i ma wynieść: 3 tys. złotych dla użytkowników kotłów na biomasę (pellet drzewny, brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż itp); 1 tys. złotych dla osób ogrzewających dom drewnem kawałkowym, 500 złotych dla użytkowników kotłów na gaz LPG oraz 2 tys. złotych dla użytkowników kotłów olejowych.

Według minister Moskwy Sejm miałby zająć się tym projektem we wrześniu. Według rządowych założeń termin ubiegania się o wypłatę tych środków w gminach upływałby 30 listopada 2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Morawiecki przyznaje – “W ogóle nie ma węgla…”

Kresy.pl / pap.pl / gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply