Sejm przyjął uchwałę o wsparciu dla Ukrainy. Przeciw jedynie Grzegorz Braun [+VIDEO]

Sejm RP niemal jednogłośnie przyjął uchwałę wzywającą NATO i UE do udzielenia wsparcia Ukrainie “w obliczu agresji Federacji Rosyjskiej”.

Jak podaje IAR, Sejm RP przyjął w czwartek uchwałę dotyczącą wsparcia Ukrainy w obecnej sytuacji międzynarodowej, a także wyrażającą sprzeciw wobec uruchomienia gazociągu Nord Stream 2. Uchwała została przyjęta niemal jednogłośnie.

Za uchwałą zagłosowało 456 posłów, przeciw jeden – był nim Grzegorz Braun z Konfederacji.

W uchwale napisano, że Sejm “z niepokojem obserwuje działania Federacji Rosyjskiej wymierzone przeciwko Ukrainie”. Zdaniem posłów grozi to wywołaniem konfliktu zbrojnego i zdestabilizowaniem Europy.

“Apelujemy do rządów państw NATO i Unii Europejskiej o udzielenie wszechstronnego wsparcia Ukrainie, która znalazła się w obliczu wojny, oraz stanowczą reakcję państw członkowskich Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, wobec agresji Federacji Rosyjskiej” – napisano w uchwale. W jej dalszej części podobny apel skierowano do parlamentów państw NATO i UE.

Sejm wyraził też w uchwale sprzeciw wobec uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.

Rosji zarzucono w uchwale działania godzące w prawo międzynarodowe i burzące pokój i ład w Europie. Wezwano “sojuszników i partnerów” do podjęcia solidarnych działań zmierzających do zażegnania groźby wybuchu konfliktu zbrojnego w Europie.

Ukrainę nazwano w dokumencie państwem suwerennym, wolnym i demokratycznym, którego integralność, nienaruszalność granic i prawo do samostanowienia nie mogą być łamane.

“Społeczeństwo ukraińskie ma prawo decydować o swojej przyszłości. Droga Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO musi pozostać otwarta, a jej prawo do akcesji jest bezdyskusyjne” – czytamy.

Przyjęcie uchwały Sejm uczcił owacją na stojąco.

Przyjęta w czwartek uchwała powstała z połączenia dwóch projektów, które w środę zgłoszono w Sejmie. Jeden z nich, o “solidarności z Ukrainą”, zgłosiła Lewica. Nie została ona przyjęta przez aklamację, ponieważ nie zgodzili się na to posłowie Konfederacji. W rezultacie uchwała trafiła do komisji spraw zagranicznych, w której pojawił się drugi projekt dotyczący Ukrainy, przygotowany przez Prezydium Sejmu. Jak napisał na Twitterze poseł Robert Winnicki, ostateczny kształt przyjętej przez Sejm uchwały jest kompilacją obu projektów.

Przypomnijmy, że w kontekście projektu uchwały o wsparciu dla Ukrainy Grzegorz Braun zadał pytanie o to, czy pomoc, którą Polska udziela Ukrainie, jest obwarowana jakimikolwiek warunkami. Poseł sformułował postulaty, które Polska jego zdaniem powinna podnieść w relacjach z Ukrainą. Są to m.in. zniesienie blokady transportu kolejowego, zniesienie moratorium na badanie miejsc kaźni Polaków i ich upamiętnianie oraz zaprzestanie „państwowej gloryfikacji banderowskich ludobójców”.

Kresy.pl / polskieradio24.pl / wp.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply