Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur, którego obowiązki w Polsce wypełnia Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził “głębokie zaniepokojenie” sposobem zatrzymania i potraktowania Jakuba A., mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny w Mrowinach w województwie dolnośląskim. Zdaniem rzecznika działania śledczych były nieproporcjonalne i miały charakter “pokazowy”, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki. Zdaniem Policji RPO powinien bardziej troszczyć się o prawa rodziny dziewczynki oraz bezpieczeństwo policjantów.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wydał w środę w imieniu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur oświadczenie, w którym skrytykował sposób aresztowania Jakuba A. Według niego nie były potrzebne kajdanki zespolone i chwyt obezwładniający, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu. Za niedopuszczalne uznał także wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie go w takim stanie w czasie wykonywania czynności procesowych. “Takie zachowanie narusza godność zatrzymanego i stanowi pogwałcenie praw człowieka” – uznał RPO.

Adam Bodnar zwrócił też uwagę, że z posiadanych przez niego informacji nie wynika, by zatrzymany miał obrońcę, “co może budzić wątpliwości co do właściwej realizacji jego prawa do obrony”. RPO stwierdził też, że istnieją przesłanki sugerujące, iż “człowiek ten może nie mieć właściwego rozeznania co do swojej sytuacji prawnej i znaczenia składanych oświadczeń”.

Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur (KMPT) wyraża głębokie zaniepokojenie sposobem zatrzymania i traktowania przez Policję mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-latki z miejscowości Mrowiny – stwierdził Bodnar.

“Nie wierzę, to zapewne fake”. – powiedział w czwartek rzecznik Policji insp. Mariusz Ciarka w odpowiedzi na zarzuty RPO. Według niego “Rzecznik Praw Obywatelskich powinien mieć na uwadze prawa rodziny okrutnie zamordowanej dziewczynki i poczucie bezpieczeństwa ludzi”. W opinii insp. Ciarki RPO w pierwszej kolejności powinien złożyć kondolencje rodzinie ofiary, a śledczym podziękować za skuteczne i szybkie działania.

Rzecznik Policji tłumaczył działania służb obawą przed reakcją podejrzanego. “Jakub A. jest podejrzany o dokonanie okrutnej zbrodni przy wykorzystaniu ostrych narzędzi, więc jego zatrzymanie musiało odbyć się z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa.” – argumentował insp. Ciarka. “Czy bezpieczeństwo policjantów i innych ludzi w ogóle nie liczy się dla Rzecznika Praw Obywatelskich? Łatwo ocenia się RPO sytuacje po czasie, do tego nie znając akt sprawy i nie wiedząc, czy były informacje o tym, że może posiadać przy sobie niebezpieczne narzędzia, o możliwości stawiania oporu lub ataku czy ucieczki” – cytuje jego słowa radio RMF FM. Rzecznik Policji przekonywał, że działania służb podczas zatrzymania Jakuba A. były zgodne z prawem.

Do zabójstwa 10-letniej Kristiny doszło w ubiegły czwartek. Jej ciało znaleziono w lesie z kilkudziesięcioma ranami kłutymi 6 kilometrów od domu. Sprawca próbował zmylić śledczych pozostawiając ślady sugerujące, że była to zbrodnia dokonana przez seksualnego dewianta. W niedzielę zatrzymano w tej sprawie 22-letniego studenta psychologii Jakuba A. Jest on podejrzany o dokonanie zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Według nieoficjalnych wstępnych informacji był on znajomym matki dziewczynki a dziecko uznawał za przeszkodę dla związku z tą kobietą.

CZYTAJ TAKŻE: RPO opowiedział się za przyznaniem praw mniejszościowych imigrantom z Ukrainy

Kresy.pl / rpo.gov.pl / rmf24.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply