Rau: w kwestii Białorusi trudno być optymistą

Minister spraw zagranicznych Estonii Eva-Maria Liimets, która we wtorek 29 czerwca złożyła wizytę w Warszawie, spotkała się ze swoim polskim odpowiednikiem, ministrem Zbigniewem Rauem. Ministrowie rozmawiali m.in. o sytuacji na Białorusi i Ukrainie.

Jak podało w komunikacie prasowym polskie MSZ, jednym z najistotniejszych tematów poruszonych podczas rozmów szefów polskiej i estońskiej dyplomacji były kwestie bezpieczeństwa. Omówiono m.in. rezultaty czerwcowego szczytu NATO, współpracę na forach regionalnych, takich jak Bukaresztańska Dziewiątka oraz znaczenie „relacji transatlantyckich”. Ministrowie Rau i Liimets omówili też wyzwania dla bezpieczeństwa w naszym wschodnim sąsiedztwie, w tym napiętą sytuacją na Białorusi oraz „agresywną polityką Rosji w regionie”. Minister Rau wyraził uznanie dla faktu, że Polska i Estonia mają w tych tematach „zbliżoną perspektywę”. Zapewnił przy tym, że Polska będzie kontynuować swoje wysiłki na rzecz uwolnienia wszystkich więźniów politycznych na Białorusi, w tym liderów polskiej mniejszości narodowej.

Według PAP tematem rozmowy były także „wspólne zrozumienie” dla europejskich aspiracji Ukrainy i sytuacja na wschodzie tego kraju. „Niepokoi nas obecność militarna Rosji na wschodniej Ukrainie i także obecność wzdłuż ukraińskich granic oddziałów rosyjskich. One co prawda w większości zostały wycofane, ale sprzęt wojskowy tam na miejscu pozostał” – mówił szef polskiej dyplomacji. Minister wyraził też opinię, że rozwój sytuacji na Białorusi „trudno przewidzieć”, ale trudno być w tej kwestii „optymistą”.

Minister Rau dziękował Estonii za jej zaangażowanie we współpracę w ramach Trójmorza, którą polska dyplomacja postrzega jako najbardziej reprezentatywną formułę dalszej, pogłębionej integracji krajów członkowskich z flanki wschodniej UE oraz wzmacniania „więzi transatlantyckich”. Estonię określił jako siłę napędową Trójmorza w budowaniu jej „komponentu cyfrowego – powiedział Rau.

„W pełni popieramy koncepcję przekształcenia regionu Trójmorza w ośrodek innowacji w dziedzinie energetyki i inteligentnej mobilności oraz globalnego dostawcę rozwiązań informatycznych. Mamy nadzieję na kontynuację bliskiej współpracy, a tym samym dalszy rozwój Inicjatywy Trójmorza” – zaznaczył szef polskiego MSZ.

Szefowie dyplomacji obu krajów z zadowoleniem odnotowali współpracę Polski i Estonii, w tym w zakresie strategicznych projektów infrastrukturalnych w dziedzinie transportu (Rail Baltica i Via Baltica) i energetyki (m.in. w procesie synchronizacji elektroenergetycznej Estonii i pozostałych państw bałtyckich z Europą kontynentalną). Minister Rau deklarował „pełne determinacji zaangażowanie” Polski w bezpieczeństwo krajów bałtyckich i obiecywał kontynuowanie misji Baltic Air Policing i udziału polskich żołnierzy w grupie batalionowej NATO na Łotwie.

Zbigniew Rau i Eva-Maria Liimets zgodzili się, że relacje między Polską i Estonią są w „doskonałym” stanie i pomimo ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 pozostały „bliskie i intensywne”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Po raz pierwszy kobieta stanie na czele rządu Estonii

Kresy.pl / gov.pl / interia.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz