Dwie największe partie parlamentarne Estonii uzgodniły powołanie nowej koalicji rządzącej i nowego premiera.

Liberalna Estońska Partia Reform (RE) do tej pory pozostawała w opozycji. Jednak w poniedziałek osiągnęła porozumienie z główną do tej pory partią rządzącą – także liberalną Estońską Partią Centrum (KE), która zerwała dotychczasową współpracę z partiami prawicy. Ponieważ RE ma większą liczbę deputowanych to ona uzyskała możliwość nominowania nowego premiera. Ustalono, że będzie nim szefowa RE 43-letnia Kaja Kallas.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Kryzys polityczny wybuchł w Estonii po pojawieniu się zarzutów korupcyjnych wobec działaczy KE. W zamian za datki na partię jej funkcjonariusze ułatwiali biznesmenom inwestycje deweloperskie w stolicy kraju Tallinie. Skandal skłonił poprzedniego premiera Estonii Juriego Ratasa do rezygnacji. W efekcie doprowadziło to rozpadu koalicji KE z dwiema partiami prawicowymi.

Nowa koalicja stworzy rząd któremu, po raz pierwszy w historii Estonii, szefować będzie kobieta. Kallas wstąpiła do Estońskiej Partii Reform w 2010 r. Wybrała partię, której współzałożycielem był jej ojciec Siim Kallas, były premier Estonii. Już rok później została z jej ramienia deputowaną krajowego parlamentu, zaś w 2014 r. uzyskała mandat w Parlamencie Europejskim. W 2018 r. Kallas przejęła w swojej partii przewodnictwo i poprowadziła ją do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych w 2019 r. Wtedy również znów objęła miejsce w parlamencie Estonii. Mimo największej liczby mandatów KE nie zdołała wówczas pozyskać koalicjantów i w efekcie powstał rząd centroprawicowy, po tym gdy Kallas nie uzyskała wotum zaufania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W oświadczeniu dwóch partii koalicyjnych ogłoszono, że składający się z 14 ministrów rząd Kallas będzie „kontynuował efektywne rozwiązywanie kryzysu COVID-19 utrzymując Estonię z perspektywą na przyszłość i rozwój wszystkich płaszczyzn i regionów naszego kraju” – zacytował portal Deutsche Welle. „Założeniem mojego rządu było znalezienie równowagi między kobietami i mężczyznami oraz między doświadczeniem a nowością” – powiedziała reporterom sama Kallas.

dw.com/politico.eu/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz