Jüri Ratas zrezygnował ze stanowiska premiera Estonii w wyniku skandalu korupcyjnego związanego z inwestycją w stolicy kraju – Tallinie.

Jak podaje kanał ERR, Ratas złożył rezygnację w środę we wczesnych godzinach porannych. Decyzja zapadła w wyniku kilkunastogodzinnych konsultacji z zarządem Partii Centrum, której Ratas jest przewodniczącym, deputowanymi tej partii i najbliższymi współpracownikami.

„W polityce trzeba dokonywać bardzo trudnych wyborów, aby rozwiązać trudne sytuacje. Polityk musi być na to przygotowany” – powiedział odchodzący premier dziennikarzom.

We wtorek 12 stycznia pojawiły się wiadomości, że estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISS) prowadzi czynności śledcze w biurach państwowej agencji kredytowej KredEx w związku z podejrzeniami o korupcję w związku z pożyczką w wysokości 36 mln euro udzieloną spółce Porto Franco.

Prokuratura podejrzewa pięć osób o przestępcze zaangażowanie w sprawę dotyczącą nieruchomości Porto Franco w dzielnicy portowej w Tallinie. Wśród pięciu podejrzanych osób są sekretarz generalny Partii Centrum Mihhail Korb, doradca ministra finansów Kersti Kracht i biznesmen Hillar Teder.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Teder jest podejrzany o wręczanie łapówek, a Kracht o płatną protekcję. Korb, który jest podejrzany o popełnienie przestępstwa drugiego stopnia, złożył rezygnację we wtorek wieczorem. Nazwiska pozostałych podejrzanych nie zostały ujawnione, ale według mediów nie należą do osób publicznych. Jak podaje ERR, prokuratura jako „podejrzaną” wskazuje też Partię Centrum.

Jüri Ratas zapewniał, że nie jest zamieszany w sprawę pożyczki dla Porto Franco i nie znał jej szczegółów. Jak mówił, komunikował się zarówno z prokuratorem generalnym, jak i ISS, i uzyskał zapewnienie, że śledczy nie mają wobec niego żadnych podejrzeń.

Ratas jest premierem Estonii od końca 2016 roku. Początkowo jego rząd tworzyła koalicja Partii Centrum, socjaldemokratów i partii Isamaa, od kwietnia 2019 roku socjaldemokratów w koalicji zastąpiła narodowo-konserwatywna partia EKRE. Rezygnacja premiera oznacza dymisję całego rządu i rozwiązanie koalicji rządzącej. Ratas prawdopodobnie pozostanie p.o. premiera do czasu zawiązania nowej koalicji i powołania nowego gabinetu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Estonia chce części obecnego rosyjskiego terytorium

Kresy.pl / err.ee

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz