Spółka powiązana z rodziną Łukasza Szumowskiego w okresie rządów PiS otrzymała od państwa 140 mln złotych – twierdzą posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy we wtorek przeprowadzili kontrolę poselską w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).

Od ponad dwóch miesięcy media zajmują się tematem dotacji, które spółka OncoArendi Therapeutics należąca do Marcina Szumowskiego, brata obecnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, otrzymywała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Podkreślano przy tym fakt, że wcześniej Łukasz Szumowski był wiceministrem w resorcie nauki, nadzorującym NCBiR. W kwietniu relacjonowaliśmy doniesienia o wypłacie OncoArendi 22 mln złotych dotacji. Później “Fakt” wymieniał kwotę co najmniej 74 mln złotych. Według posłów PO łączna kwota, która trafiła do firmy brata ministra Szumowskiego sięga 140 mln złotych.

“Okazało się w NCBiR, że to nie jest 76 milionów, ale w czasie rządów PiS [OncoArendi Therapeutics] otrzymało dofinansowanie na poziomie 140 milionów, czyli dwa razy więcej” – powiedział poseł PO Michał Szczerba stacji TVN24 po kontroli dokonanej wspólnie z posłem Dariuszem Jońskim. Szczerba twierdził, że dwie z dotacji – na 29 i 24 mln złotych – zostały udzielone w czasie, gdy Łukasz Szumowski był wiceministrem nauki a NCBiR nadzorował jego kolega z resortu Piotr Dardziński.

Poseł Joński nazwał to “aferą braci Szumowskich” i spytał publicznie premiera Morawieckiego, co zrobił, by ją zbadać. Dodawał, że posłowie odnoszą “takie wrażenie po dzisiejszej analizie dokumentów, że była jakaś tarcza ochronna dla polityków Prawa i Sprawiedliwości”.

Rzecznik NCBiR przekazał stacji TVN24, że OncoArendi Therapeutics “od 2012 do maja 2020 roku 16-krotnie ubiegał się o dofinansowanie” z NCBiR i 11-krotnie takie dofinansowanie w ramach konkursu otrzymał.

W poniedziałek Gazeta Wyborcza doszukała się domniemanych niezgodności w oświadczeniach majątkowych Łukasza Szumowskiego z 2017 roku. Minister miał nie wpisać do nich kwot uzyskanych ze zbycia udziałów w dwóch spółkach – Vestera i Szumowski Investments. Druga z nich jest współudziałowcem OncoArendi Therapeutics. We wtorek posłowie KO Robert Kropiwnicki i Katarzyna Lubnauer zapowiedzieli wystąpienie do CBA z wnioskiem o kontrolę oświadczeń majątkowych ministra. Ministerstwo Zdrowia tego samego dnia sprostowało doniesienia Wyborczej podając, że Szumowski zbył swoje udziały w spółce Vestera w 2016 roku, zanim został wiceministrem nauki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / tvn24.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Granty na wykonanie przedstawionych projektów to nie są dotacje, trzeba się z nich rozliczyć w ramach przedstawionego we wniosku celu.
    Nalot dywanowy na ministra to klasyczne wejście nastawione pobudzenie w PIS
    syndromu autoagresji jak w przypadku Banasia czy innych ludzi. Efekty tych działań mogą być wręcz odwrotne do zamierzonych. Ten człowiek może wyrosnąć na następcę Kaczafiego. Pożyjemy zobaczymy.