Witold Bańka, obecny minister sportu i turystyki w rządzie RP, został we wtorek wybrany na prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Wyboru dokonali przedstawiciele rządów w Radzie Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej – podaje Polska Agencja Prasowa.

34-letni Bańka to były lekkoatleta występujący w biegach sprinterskich, były reprezentant Polski. W 2007 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata w lekkoatletyce w Osace w sztafecie 4×400 (przy czym Bańka biegł jedynie w biegu eliminacyjnym). Jeszcze jako czynny sportowiec rozpoczął działalność w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Jednocześnie ukończył studia politologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2012 r. oficjalnie zakończył karierę sportową i zajął się działalnością w branży public relations. Od 2015 roku jest ministrem sportu i turystyki.

Witold Bańka od dwóch lat działa już w Komitecie Wykonawczym WADA. W lutym br. Bańka został wyłoniony przez Radę Europy na kandydata Europy na prezydenta WADA. W głosowaniu pokonał wiceprzewodniczącą WADA, Norweżkę Lindę Hofstad Helleland i polityka z Belgii Philippe’a Myutersa. Dzisiaj w pokonanym polu pozostawił Marcosa Diaza z Dominikany.

Oficjalne zatwierdzenie wyboru Polaka nastąpi w listopadzie, a jego kadencja na stanowisku prezydenta WADA zacznie się 1. stycznia 2020 roku. Bańka zastąpi Craiga Reediego, reprezentującego ruch olimpijski. Jak pisze PAP, zgodnie z zasadą rotacji teraz szefa WADA wybrali przedstawiciele rządów.

Światowa Agencja Antydopingowa jest fundacją powołaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, której zadaniem jest walka z niedozwolonym dopingiem w sporcie.

W związku z wyborem Witoldowi Bańce gratulacje złożyli m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Bańka: Ustawa dezubekizacyjna nie obejmie sportowców

Kresy.pl / PAP / premier.gov
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz