Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wykluczyła w poniedziałek Rosję z udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i mundialu w 2022 r. Oznacza to, że rosyjscy sportowcy będą mogli występować tylko pod neutralną flagą.

Światowa Agencja Antydopingowa zawiesza Rosję w prawach członka na cztery lata – podało BBC. Kara będzie zatem dotyczyć trzech wielkich imprez sportowych: Olimpiady w Tokio w następnym roku, Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 r. i Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2022 r. w Katarze. Ponadto Rosja ma czteroletni zakaz składania wniosków o organizację sportowych mistrzostw świata.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Światowa Agencja Antydopingowa podjęła w tej sprawie jednomyślną decyzję. Jest to pokłosie dłuższego śledztwa w sprawie stosowania dopingu przez rosyjskich sportowców. W styczniu 2019 r. Rosyjska Agencja Dopingowa (RUSADA) złożyła do testów próbki od zawodników, którzy byli podejrzani o stosowanie zakazanych substancji.

Czytaj także: „Afera dopingowa jakiej świat nie widział”. Rosja w sporcie jak „państwo zbójeckie”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Okazało się, że pobrany materiał został przez Rosjan zmanipulowany w taki sposób, aby testy przeprowadzane przez międzynarodowe instytucje niczego nie wykryły. Plan ten się jednak nie powiódł i członkowie Światowej Agencji Antydopingowej na spotkaniu w Lozannie postanowili ukarać Rosję. Teraz RUSADA w ciągu 21 dni może odwołać się do Sądu Arbitrażowego dla Sportu.

W praktyce decyzja oznacza, że rosyjscy sportowcy, którzy pozytywnie przeszli testy antydopingowe będą mogli wziąć udział w nadchodzących imprezach pod neutralną flagą.

Czytaj także: Brytyjskie media: cała reprezentacja Rosji z mundialu w 2014 roku na dopingu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / BBC

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz