Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wykluczyła w poniedziałek Rosję z udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i mundialu w 2022 r. Oznacza to, że rosyjscy sportowcy będą mogli występować tylko pod neutralną flagą.

Światowa Agencja Antydopingowa zawiesza Rosję w prawach członka na cztery lata – podało BBC. Kara będzie zatem dotyczyć trzech wielkich imprez sportowych: Olimpiady w Tokio w następnym roku, Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 r. i Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2022 r. w Katarze. Ponadto Rosja ma czteroletni zakaz składania wniosków o organizację sportowych mistrzostw świata.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Światowa Agencja Antydopingowa podjęła w tej sprawie jednomyślną decyzję. Jest to pokłosie dłuższego śledztwa w sprawie stosowania dopingu przez rosyjskich sportowców. W styczniu 2019 r. Rosyjska Agencja Dopingowa (RUSADA) złożyła do testów próbki od zawodników, którzy byli podejrzani o stosowanie zakazanych substancji.

Czytaj także: „Afera dopingowa jakiej świat nie widział”. Rosja w sporcie jak „państwo zbójeckie”

Okazało się, że pobrany materiał został przez Rosjan zmanipulowany w taki sposób, aby testy przeprowadzane przez międzynarodowe instytucje niczego nie wykryły. Plan ten się jednak nie powiódł i członkowie Światowej Agencji Antydopingowej na spotkaniu w Lozannie postanowili ukarać Rosję. Teraz RUSADA w ciągu 21 dni może odwołać się do Sądu Arbitrażowego dla Sportu.

W praktyce decyzja oznacza, że rosyjscy sportowcy, którzy pozytywnie przeszli testy antydopingowe będą mogli wziąć udział w nadchodzących imprezach pod neutralną flagą.

Czytaj także: Brytyjskie media: cała reprezentacja Rosji z mundialu w 2014 roku na dopingu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / BBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz